Beslenme ve Hastalıklar

Beslenme ve Hastalıklar

Bazı hastalıklar direkt olarak beslenme şeklimizle ilgili olabilir, mesela demir eksikliği, laktoz intoleransı; ya da aşırı yemek yemenin yarattığı obezite. Bunların hepsi beslenme ile ilişkili hastalıklardır. Bazı hastalıklarda ise özel beslenme şekilleri gerekebilir, mesela diyabet hastaları nasıl beslenmeli, hipotiroidide beslenme tüyoları nelerdir, gibi aklınıza takılan tüm soruların cevabını Beslenme ve Hastalıklar kategorimizde bulabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

4,5 aylık kızıma demir ilacı verdikten sonrası kakasının rengi koyulaştı…

Soru:
4,5 aylık kızım var sağlık ocağından demir ilacı verdiler 2-3 gün kullandım, fakat kakasında kan ilacının renginde parçacıklar oldu, ilacı vermeyi kestim. İlle de gerekli mi, ilaca devam etmeli miyim? Yoksa tahlil yaptırıp öyle mi vermeliyim kararsız kaldım.

Cevap:

Sağlık bakanlığı Türkiye’deki tüm çocuklara 4-5. aylardan itibaren demir verilmesini öneriyor. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler 4-6aylardan itibaren yeterli demir alamadıklarından ve varolan demir depoları da o zamana kadar kullanıldığından takviye almalarında fayda var. Ek besinlere gecip et, kıyma, balık, tavuk, yumurta sarısı kurubaklagilleri tam tuketinceye kadar(yaklaşık9-10 aylar) demir takviyesine devam edilmesinde fayda var. Demir kullandığınız dönemde bazı yan etkiler(kaka renginde koyulaşma, kabızlık, karın agrısı, dişlerde. Lekelenme) görülebilir. Bakmdan vermek istememniz de doğal bir yaklaşım, o zaman 9-10 ayda istediğimiz kan sayımı kontorlüne 6 aya kaydıralım, 6 ayda testi görene kadar ilacı verin, bir zararı yok, bu rengin.Doktoramcam.com

Menu