Çocuk Psikiyatrisi

Çocuk Psikiyatrisi

İnşallah başınıza gelmez, ancak ne yazık ki erişkinlerde görülen bazı psikiyatrik rahatsızlıklar çocuklarda da görülebilir veya çocuklara özel psikiyatristlerin çözebileceği bazı sorunlar olabilir. Bunların başında, en sık görülen çocuklarda-gençlerde depresyon, hiperaktivite – dikkat eksikliği gibi birçok konu hakkında bilgi edinmek için uzmanlarımız tarafından özenle hazırlanmış makale ve videolarımızı Çocuk Psikiyatrisi kategorimizden ziyaret edebilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

4 yaşında hiperaktivite olur mu?

Soru:
Hocam 4 yaşında bir kızım var, çocuk psikiyatrisine de götürdüm hiperaktif olduğunu söylediler. Vurma huyu var, aşırı hırçınlaştı ve hiç sözümü dinlemiyor.Kızdığımda ağlıyor, söz veriyor, yine aynısını yapıyor. Ne yapacağımı şaşırdım, ben kızıma çok düşkünüm, çok fazla bağıramam kızamam da.

Cevap:

Dört yaş hiperaktivite tanısı koymak için biraz erken olmakla birlikte eğer tablo çok oturmuşsa bu tanıdan bahsedilebilir. Davranışçı yöntemler, anne babanın tutumları üzerine çalışmalar faydalı olmaktadır. Şiddetli durumlarda ilaç tedavisi de önerilebilmektedir. Nasıl bir yöntem uygulanacağına doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

3. sınıfa giden oğlum son 1 aydır uyumak istemiyor, gece uyanıp ağlayarak yanıma geliyor…

Soru:
benim 3. sınıfa giden bir oğlum var, özellikle son bir aydır uyumak istemiyor, gece uyanıp ağlayarak yanıma geliyor, korktuğunu söylüyor. Ayrıca herşeye inat yapıp ağlıyor, benim de sinirlerim bozuldu. İstemeden de olsa bağırıyorum, kızıyorum, nasıl davranacağımı bilemiyorum.

Cevap:

Oğlunuzun son bir aydır yaşadığı sıkıntının mutlaka bir sebebi vardır: Aile içi sorunlar, okulda yaşanan bazı sıkıntılar çocuklarda bu tarz sorunlara, kaygı bozuklukları, hatta depresyona sebep olablir. Ona kızmayın, canını sıkan bir olay var mı bir araştırın, stresini atabileceği faaliyetlere yönlendirin, ayrıca psikolojik destek almanız da faydalı olur.

Gece terörü olabilir mi?

Soru:
16 aylık bebeğimin düzenli bir uykusu varken, son 1 aydır geceleri saat 3'te bir anda ağlayarak uyanıyor ve sonra uykuya dalamıyor, oyun oynamaya başlıyor. Saat 5'e kadar böyle, sonrası kucağımızda dolaştırarak uyutmaya çalışıyoruz, dalınca da yatağına yatırıyoruz. Neden böyle oldu anlamadık, aç olsa mama yemeyi reddediyor, dişlerden olsa jelini ve şurubunu veriyoruz. Ağrısı olsa sürekli ağlar..ne yapabiliriz? Çalışan eşler olarakta artık bezmiş durumdayız..

Cevap:

Hep aynı saatte uyanıyor ve birşeyden korkmuş gibi gözlerini açarak ağlıyor ve o esnada sizi duymuyorsa bu gece terörü dediğimiz durum olabilir. Fakat sadece anlattığınız şekilde seyrediyorsa gelişimsel bir süreç olabilir yani çocuklar nörolojik sistemleri gelişirken dönem dönem uyku düzensizlikleri yaşayabilirler. Uykuyu rahatlatacak çocuklara yönelik bitkisel çaylar deneyebilirsiniz. Uyandıktan sonra oyun oynamasına izin vermek çocuğun uyku düzenin bu şekilde oturmasına sebep olabilir. En kısa zamanda yeniden uyutmak daha doğru olacaktır. Gündüz uykusunu da kısaltmayı da deneyebilirsiniz. Bu arada yine de bir çocuk doktorunun kontrolünde olun.Doktoramcam.com

Menu