Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelik boyunca kilo almak kaçınılmaz, ancak bunun ne kadarı sağlıklı, hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimi için nasıl bir beslenme programı uygulanmalı, gebelikte oruç tutulur mu, gebelikte bitki çayı içilir mi, kuruyemiş yenir mi gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabına Gebelikte Beslenme kategorimizden ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.

Gebelikte Beslenme

“Gebelikte Kalori İhtiyacı İki katına ÇIKMAZ!”

Gebelik döneminde kaç kalori almak gerekir?

Gebelik süresince anne karnındaki bebek annesinin dışarıdan aldığı besinlerin bir kısmı ile beslenir.Kordon ve plasenta aracılığıyla anneden bebeğe, şeker, protein, yağ, vitaminler, mineraller kısacası tüm besin öğeleri geçişi sağlanır. Anne yeterli beslenmediği takdirde bile bebek annenin depolarından gerekli enerji ve besin öğelerini karşılayabilir.Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra (6. ayın başlangıcından itibaren) annenin enerji ihtiyacı artmaya başlar. Genlikle 3. aydan itibaren günlük enerji alımına 300 kalori daha ilave edilir. Devamı…

Gebelikte Bitki Çayı İçilir mi?

Her anne adayı hamilelik döneminde bebeklerinin de sağlığı söz konusu oluğu için genelde daha özenli beslenme eğilimindedir. Bu dönemde bilinçsizce tüketimler yüzünden sağlıklı olan bebeğimiz erken doğma tehdidi ya da düşük riski ile karşı karşıya kalabilir.

Bitkisel ürünlerin ne zararı olabilir ki diye düşünüp hata yapmak maalesef mümkün. Örneğin yeşil çay kafein düzeyi yüksek ve kafeinin aşırı alımı ilk 12 haftalık dönemde spontan düşüklerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Kafein yeşil çayın dışında çikolata ve çikolatalı gıdalarda, siyah çayda, kahve, kolalı içeceklerde  de  v.b vardır. Tüketim miktarına ve çayda koyuluk derecesine dikkat etmek lazım, kafeinsiz kahveler burada devreye girebilir. Çay açık içilebilir. Günlük toplam tüketim miktarı azaltılabilir.

Yine Hamilelik sürecinde bitki çayı deyip zararsız diye düşünülse de bazıları bu dönemde tüketilmemesi gereken gruba girer. Bunlar da; rezene, civanperçemi, mine çiçeği, ada çayı, barut ağacı kabuğu, sinameki bu dönemde kullanılmaması gereken çaylar arasındadır. Mayıs papatyası güvenilir bir kaynaktan elde edilmesi önemlidir. Kanarya otu ile karışabilmektedir. Kanarya otu karaciğerde zararlı etkisi olan bir bitkidir. Devamı…


Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte ne kadar kilo almalıyım?

Soru:
Gebelikte ne kadar kilo almalıyım?

Cevap:

Anne adayı gebelik sürecine eğer ideal kilosu ile başladıysa gebelik döneminde 9-14 kg lık artış kabul edilebilir aralıktır. Fakat bu değer, çoğul gebeliklerde ve kişinin hamileliğe başladığı kilo aralığına göre değişim gösterir. Örneğin hamile kaldığı dönemde obezse 6-10 kg; gebe kaldığı dönemde şişmansa 7.5-12.5 kg; gebe kaldığı dönemde zayıfsa 13-16,5 kg kilo artışı idealdir.

Gebelik döneminde diyet ürünleri tüketilebilir mi?

Soru:
Gebelik döneminde diyet ürünleri tüketilebilir mi?

Cevap:

Yağı azaltılmış ürünleri tüketiminde herhangi bir sakınca olmayıp; tadlandırıcı içeren ürünler kesinlike tavsiye edilmez.

Gebelik döneminde ödem problemine karşı neler yapılabilir?

Soru:
Gebelik döneminde ödem problemine karşı neler yapılabilir?

Cevap:

Gebelik döneminin son aylarında hormonal değişimlere bağlı olarak vücudun su toplaması muhtemeldir. Ödem problemi yaşayan bir gebenin öncelikli olarak yeterli su içmesi oldukça büyük öneme sahiptir. Gün içerisinde en az 10 bardak su alımı sağlanmalıdır. Barsak hareketlerinin yavaşlaması da vücutta ödeme neden olan en önemli problemlerden birtanesidir. Bu nedenle probiyotik yoğurtlar ve kefir kullanılabilir veya çiğ sebzeler bol su ile yıkanarak sıklıkla tercih edilebilir. Kivi, ananas, nar gibi meyveler vücuttan fazla suyun atılımını destekler mevsimine uygun olarak bu meyveler tercih edilebilir. Hafif şiddette 30-40 dakikalık egzersizlerde vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olacaktır.

Gebelik döneminde bitki çayları tercih edilebilir mi?

Soru:
Gebelik döneminde bitki çayları tercih edilebilir mi?

Cevap:

Bitki çaylarının bazılarının düşüğe neden olması sebebiyle kullanımı önerilmez fakat bu konuda yeterince uzun süreli çalışmalar olmadığı için ve her gebe de aynı özellikleri göstermediği ve riski artırabileceğ i için hiçbir bitki çayının tercih edilmemesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Gebelik döneminde görülen bulantı ve kusma problemine karşı neler yapılabilir?

Soru:
Gebelik döneminde görülen bulantı ve kusma problemine karşı neler yapılabilir?

Cevap:

Özellikle gebeliğilin ilk 3 ayında hormonal değişimlere bağlı olarak bulantı ve kusma probleminin görülmesi gayet doğaldır fakat bu durum bazı gebelerde daha yoğun ve daha uzun süreli görülebilir. Bu durumu en az zararla atlatmak adına sabah yataktan kalkmadan önce mide sıvısını dengelemek adına; leblebi, grisini, etimek, kızarmış ekmek gibi kuru gıdalar tercih edilebilir. Soslu, yağlı, kızartılmış, çok şekerli ve çok sulu gıdalar tercih edilmemelidir. Kaybedilen mineralleri yerine koymak adına günde 1-2 şişe madensuyu terch edilebilir. Protein alımını azaltmamak adına peynir, yoğurt, haşlanmış baklagilller, kırmızı et alımına devam edilmeli. Kilo kaybı ve yoğun kusma şikayeti varsa acilen bir uzmana başvurulmalıdır.

Normal sağlıklı beslenen gebe bir kadının multivitamin alması gerekir mi?

Soru:
Ben 22 haftalık gebeyim son kontrole gittiğimde bana gebeler için uygun bir multi vitamin hapı yazıldı. Ancak ben çok sağlıklı ve dengeli besleniyorum, her gün mutlaka 2-3 tane meyve, bol salata yiyorum. Balığımı, etimi, sütümü hiçbir şeyimi aksatmıyorum. Demir kaynağı olarak da kuruyemişler, bol bol et tüketiyorum, yeşil yapraklı sebzeler tüketiyorum. Yani bana sanki eksiğim yokmuş gibi geliyor ille de vitamin almam gerekir mi?

Cevap:

Ne kadar dengeli beslenirsek beslenelim önemli bazı vitamin mineral ve mikro besin öğeleri eksik kalabilir, ve biz hangisinin eksik olduğunu pratikte bilemeyebiliriz. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütünce de önerilen ve gebelere rutin olarak önerdiğimiz D vitamini ya da Demir gibi bazı takviyeler vardır. Ayrıca, bu tür vitamin ya da diğer vücuda gerekli ögelerin gerekliliği kişiye göre de değişebilmektedir. Doğuştan bazı hastalıkları olan ya da vejeteryan olanlar buna örnek verilebilir. Bazı vitaminlerin fazla alınmasının da sakıncalı olabileceğini göz önünde bulundurarak, size özel bu gereklilik değerlendirilmesinin yapılması için ben yine de doktorunuzun tavsiyelerine uyarak sadece size gerekli görülen vitaminleri almanızı öneririm.Doktoramcam.com

Menu