Yumurtlama Hesaplama

Hamile kalmayı planladığınızda ilk yapmanız gereken şey düzgün bir şekilde adet döngünüzü takip etmektir. Hamilelik kalabilmek için en olası günü bulabilmek, için tahmini de olsa yumurtladığınız zamanı belirlemeniz çok önemlidir. Hesaplama aracımız tarafından bulunan tarihlerin öncesinde ve sonrasındaki yakın günlerde ilişkiye girmek hamilelik olasılığınızı en yüksek seviyeye getirecektir. Adetleri düzenli olarak 28 günde bir olan bir bayanın yumurtlaması, adetin ilk gününden itibaren hesaplanırsa 14. güne denk gelir. Hesaplanan bugünden 2-3 gün öncesinden başlayarak 2-3 günde bir,  1 hafta boyunca düzenli ilişkiye girmek hamilelik olasılığını en yüksek seviyeye çıkaracaktır. Her gün ilişkiye girmek sperm sayısında düşmelere neden olabilir, bu nedenle en sık 2 günde bir ilişki önerilmektedir.

maybe-baby

Hamile kalma ihtimalinizi olasılığınızı arttırmak için yumurtlama hesaplama aracımızı kullanarak, bunun en olası olduğu günleri bulabilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz uygun alanlara bir önceki adetinizin ilk gününü ve de adetlerimizin genellikle kaç günde (20-45 gün) bir olduğunu yazın. Böylece hamile kalabilmek için olasılığın en yüksek olduğu günleri bulabilirsiniz.

[yumurtlama-hesaplama-araci baslik=”Yumurtlama Hesaplama Aracı”]

İyi ama benim adetlerim düzensiz, bazen 27 günde bir, bazen 35 günde bir olur, hiçbir kararı yok dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Bu durumlarda bizim hesaplama aracımızın da çalışma prensibi olan takvim yöntemi, çok da işe yaramayacaktır. Adetleri düzensiz olan bayanlar, vücut ısılarını veya genital bölgeden olan akıntıları takip ederek de yumurtlama gününü kabaca tahmin edebilirler. Yumurtlamadan birkaç gün sonra bazal vücut ısısı adını  verdiğimiz  vücut  sıcaklığınızda hafif bir yükselme olur, hassas güvendiğiniz bir vücut termometresi  ile adetiniz bittikten 5-6 gün sonra, yataktan kalkar kalkmaz her sabah erken saatte vücut ısınızı ölçerek yumurtlama gününüzü tahmin etmeniz mümkün olabilir.

Adet döngünüzün büyük bir kısmında genital bir akıntınız olmaz, genellikle kendinizi kuru hissedersiniz. Yumurtlama döneminiz yaklaştıkça, genital akıntılarınızın arttığını fark edersiniz, bu akıntı berrak renkte,  kaygan ve çiğ yumurta akı gibi yapışkan kıvamda bir sıvıdır.

Yumurtlama zamanını tahmin  etmek için yöntem de: Bazı bayanlar da  adet  döneminin  ortasında, orta ağrısı  adı  verdiğimiz  bir ağrı  hissederler.  Almanca’da  mittelschmertzen  adı verilen bu ağrı yumurtlama sırasında ortaya çıkar.

Ülkemizde olmamakla  birlikte yurtdışında gebelik  testine  benzeyen,  idrar  veya  tükürükteki LH(lüteinizan hormon) düzeyini  ölçerek yumurtlama  zamanını  gösteren ev  tipi  testler  de  mevcuttur.  Bu  testler  yumurtlamadan  1-2 gün  önce  pozitif sonuç verir.