Konuşma Sorunları

Konuşma Sorunları

Çocuklar genellikle 1 yaştan itibaren tek tek kelimeler söylemeye başlarlar, 2 yaşından itibaren 2-3 kelimelik cümleler kurmaya başlarlar. Ancak bazen her şey yolunda gitmeyebilir bazı çocukların konuşması gecikebilir ya da konuşma ile ilgili bazı sorunlar ortaya çıkabilir, bu durumdan şüphelenen aileler nelere dikkat etmelidir, ya da her şey yolunda giderken çocukta birden bire kekemelik başlayabilir. Bazı özel durumlarda konuşma tedavisinde hangi teknikler uygulanır?

… gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Konuşma Sorunları  kategorimizde bulabilirsiniz. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

18 aylık oğlumun dil bağı var, konuşmaıs bu nedenle geri kalır mı?

Soru:
Oğlumda dil bağı var henüz aldırmadık, şu an 18 aylık, 15 tane anlamlı kelimesi var. Gitti, bitti, haydi, ver, orda, burda, bak, bay bay, meme, mama, nerde, tamam vb. Dil gelişimi açısından değerlendirebilir misiniz? Dil gelişimini desteklemek için neler yapabilirim?

Cevap:

Dil bağı (ankyloglossia) eğer çiğneme-yutma, dille lokmayı ağız içinde dolaştırma, dudakları yalama ve artikülasyon becerilerini engellemiyorsa, estetik bir sorun olmaktan öteye gitmez. Ancak bunu bir KBB uzmanı ve dil ve konuşma terapisti değerlendirmeli.
Sadece sunduğunuz veriyle dil değerlendirmesi yapmak güç. Anlama, aile öyküsü, oral-motor beceriler, gelişim, ek sorunlar vb. tüm ayrıntılar değerlendirilmeli. Bu sözcük sayısı yaş normlarına yakın ama yine de dil becerilerini desteklemeye devam ediniz. Bu dönemde 1-2 sözcük kullanarak iletişimi, basit yönergelere karşılık vermeyi, /b, p, m, d, t/ seslerinin üretimini ve pek çok yönergeyi anlamayı bekliyoruz. 2,5 yaşında 50 sözcüğün altında üretime sahipse, anlama sorunları varsa ve oral-motor becerilerde sorunları varsa erken dönemde bir dil ve konuşma terapistine başvurunuz.

Çocuğunuzun dil becerilerini desteklemek için pek çok şey önerebiliriz. Özetle her gün bu yönde amaçları içeren etkinlikler yapınız. Bu etkinlikler kapsamında, şarkı, tekrarlı kitap okuma (iyi seçilmiş bir kaç kitapla), oyun, kendi fotoğrafları hakkında konuşma, seviyesine uygun kitaplarla adlandırma, yönerge verme, taklit, rol oynama vb. çalışınız. Yaptığınız etkinlikler mutlaka eğlenceli olmalı. Etkinlikte çocuğunuz hangi konuyla ilgileniyorsa ona yöneliniz. İletişimde baskın olmayınız, başka deyişle adeta bir terazi gibi iletişiminizde bir denge olmalı. Sık ihtiyaç duyduğu nesneleri ulaşamayacağı yerlere koyarak talep etmesi için fırsatlar sağlayınız. Televizyon ve bilgisayar oyunlarını sınırlayınız, mümkünse bu dönemde tamamen engelleyiniz. Her durumu onun dil gelişimi adına değerlendiriniz (örneğin bir çorabı verip diğerini vermeme, bardağı verip su vermeme vb). Ayrıca dil gelişimini destekleyecek genişletme, paralel konuşma gibi tepkileri öğrenip her fırsatta kullanınız. Akranlarıyla birlikte vakit geçirmesine olanak sağlayınız. Ona basit ve kurallı tümcelerden oluşan bir dil modeli sununuz.

5.5 yaşında oğlum, konuşurken kimi sesleri çıkarmada problem yaşıyor…

Soru:
Oğlum şuan 5.5 yaşında ve konuşurken kimi sesleri çıkarmada problem yaşıyor.ka,kı,ko,ku gibi sesleri çıkarıyor ancak k'nın ve g'nin yanına ince ünlü gelince (ke,ki,kö,kü ge, gi vs )ses ke te'ye ki'ler ti'ye dönüşüyor. Ayrıca r ve l seslerini baştaysa söyleyebiliyor ancak ortada ve sondaysa söyleyemiyor.Genel cerraha gösterdim dilinin altında küçük onu etkilemeyecek bir dil bağı var dedi çocuk psikiyatriye götürdüm konuşmaları anlaşılıyor bu seslerde yaşı ilerledikçe düzelir düzelmezse kbb ye 7 yaşından sonra götürün dedi.çocuğumun problemi nedir? neden kalın ünlülerde çıkarıp ince ünlülerde o sesi çıkaramıyor? çözüm için ne yapmam gerekiyor?

Cevap:

Görmeden net bir şey söylemek mümkün değil, ancak /k/ ve /g/ seslerindeki bu spesifik artikülasyon sorunları sıklıkla dil bağından kaynaklı değildir. Daha çok anatomik farklılıklar veya motor davranış eksikliklerinden kaynaklanabilir. Oğlunuzun 5,5 yaşında olması bakımından bir uzmana başvurmanızı öneririm. Zira /k/ ve /g/ seslerinin Türkçe konuşan çocuklarda edinim yaşı 3’tür. /r/ ve /l/ sesindeki sorun ise yeterince ustalaşamamakla ilgili olabilir.

8 yaşında oğlumda kekemelik var ne yapmalıyım?

Soru:
Benim oğlum sekiz yaşında, ikinci sınıf öğrencisi, çok sık olmasa da ara ara takılıyor. Küçüklüğünden beri var, ama son zamanlarda artmaya başladı. Birkaç ay önce çocuk psikoloğuna götürdüm, konuşma terapisi önerdi, ama bir türlü randevu alamadım. Konuşmasinin kesilmesinden nefret ediyor, durup baştan alıyor, takılmaları artmaya başladı ,ne yapabilirim yardimci olursanız çok sevinirim.

Cevap:

Oğlunuzun yaşı 8 olması bakımından en kısa zamanda bir meslektaşımızla görüşmenizi öneririm. Oğlunuzun psikososyal bir problemi varsa o zaman psikolog yönlendirmesi yapılmalıdır, zira bu problem temelde bir psikolojik problem değil konuşmanın akıcılık bozukluklarındandır. Tercihimiz her zaman 5 yaş öncesinde müdahale etmek, hatta kekemelik devam etme eğilimindeyse 6 ay içinde terapilere başlamaktır. Gecikilmiş olsa da şimdiye odaklanılmalı ve terapistle uyumlu şekilde gereken çaba gösterilmeli. Erken uygulamalar pek çok bakımından büyük avantajlar içerir. Aksi takdirde her geçen gün bu akıcılık problemi kronikleşme yolunda ilerliyor olabilir, semptomlar biçim değiştirebilir ve akıcı olmayan konuşmaya ikincil davranışlar eklenebilir. Gelecekte oğlunuz ergenlik girdiğinde ise kekemelik ve ergenliğin yaratacağı muhtemel problemleri birleşip tablo zor hale gelebilir.

 5,5 yaşında kızım bazı sesleri yanlış çıkartıyor.( k yerine t, g yerine d, r yerine y gibi).

Soru:
 5,5 yaşında kızım bazı sesleri yanlış çıkartıyor.( k yerine t, g yerine d, r yerine y gibi). Kızım epilepsi hastası ve 3 yaşında konuşmaya başladı.( cümle kurmaya başladı.) Genelde de bebeksi konuşuyor.Size sorum bu bir konuşma bozukluğu mudur? Yaşla birlikte düzelir mi yoksa bir uzmana başvurmam gerekiyor mu? Uzmana gitmem gerekirse konuşma terapistini mi tercih etmeli miyim?

Cevap:

Evet kızınızın bu gecikmesi bir konuşma bozukluğu olarak tanımlanır. Gecikme sadece artikülasyon alanında mı değerlendirilmeli. Özellikle epilepsinin dil, konuşma ve biliş üzerinde muhtemel etkilerini dikkate aldığımızda bir dil ve konuşma terapistine başvurmanızı öneririm.

2,5 yaşında kızım, 1 haftadır kekelemeye başladı, kalıcı mıdır?

Soru:
2,5 yaşında bir kızım var, 1 haftadır kekelemeye başladı. 2 hafta önce işe başladım, bununla bir ilgisi olabilir mi, kalıcı mıdır, ne yapmam gerekiyor, teşekkürler.

Cevap:

2 buçuk yaşındaki takılmalı konuşmaları kekemelik grubuna koymuyoruz. Kalıcı değildir. İşe başlamanız neden olmuştur. Ama yatkınlık varsa başka bir şey olsaydı da başlardı, bunun için suçluluk duymayın. Yapmanız gerekenler ise şunlardır:
– Görmemezlikten gelin. Sanki normal konuşuyormuş gibi davranın. – Dikkat et, yavaş konuş, acele etme gibi uyarılar yapmayın.
– Bu konuyla ilgili yanında hiç konuşmayın. Siz büyükler kendi aranızda kızınız yanınızda ise şifreli bile konuşmayın. Kızınız yokken bu konuyu konuşun.
– Çok dış ortama çıkarın, çocuklu ortamlarda olmalı.
– Siz büyükler sakin olun. 2- 3 ay bekleyin.

3 yaşında oğlum gayet iyi konuşurken son zamanlarda kekelemeye başladı…

Soru:
3 yaşına kadar son derece iyi konuşma becerileri olan ve anlaşılabilir bir şekilde konuşabilen oğlum son zamanlarda kekelemeye başladığı için çok endişeleniyorum. Bu durumla nasıl başa çıkmalıyım?

Cevap:

Önceden açık ve net konuşabilen çocukların bir anda kekelemeye başlaması ebeveynlerde kaygı uyandırabilir ancak 2-5 yaş arası çocukların, sesleri ve kelimeleri birleştirerek cümle kurmayı öğrendikleri dönemde kekelemesi karşılaşılan bir durumdur. Bir çocuğun konuşma isteği onun konuşma ve dil becerilerinin üzerindeyse gelişimsel kekemelik görülebilmektedir. Böyle durumlarda çocukların konuşma becerileri gelişene kadar kekemelik devam edebilir, gelip gidebilir ya da sadece bir kaç ay sürebilir. Unutulmaması gereken bir nokta çocukların çoğunluğunun kekemeliğin üstesinden geldiğidir. Bu süreçte kekemeliği büyük bir olay haline getirmeyin. Çocuğunuz konuşurken ona kendisini ifade etmesi için gerekli zamanı verin ve kekemelikten ziyade söylemek istediği şeyle ilgilendiğinizi belirterek üzerindeki baskıyı azaltın.Doktoramcam.com

Menu