Okul Başarısı – Uyum Sorunları

Okul Başarısı – Uyum Sorunları

Çocuklarımızın okula, özellikle de ilkokula başlamasıyla daha önce yaşamadığınız bazı sıkıntılar ile karşılaşabiliriz. Okul fobisi dediğimiz okul korkuları, okula başlamada uyum süreci veya bazen daha ileri boyutlarda okul başarısızlığı, öğrenme güçlüğü gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz veya karne gününde çocuğumuza nasıl davranmamız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Tüm bu konularda ve aklınıza gelen her konuda Okul Başarısı – Uyum Sorunları kategorimizden faydalanabilirsiniz. Daha fazlası için sitemize ücretsiz üye olarak uzmanlarımıza soru sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Kızım 6 yaşında, içine kapalı bir çocuk, kursa vermeli miyim?

Soru:
6 yaşı bitecek bir kız çocuğum var. 3,5 yaşından beri anaokuluna gidiyor. içine kapalı bir çocuk, bu aralar okula da gitmek istemiyor. Bu yüzden psikoloğa gittik, çocuğumuzda özgüven eksikliği olduğunu birtek benim yanımda kendini güvende hissettiğini söyledi. Bir an önce bir kursa vermemiz gerektiğini söyledi. Benden ayrı, farklı ortamlarda güveninin gelişebileceğini söyledi. Sizce de bir kursa vermeli miyim? Benim aklımda drama ve cimlastik var, vermeliysem hangisi daha faydalı olur? Peki çocuğum gitmek istemezse ne yapmalıyım, onu bir şekilde ikna etmeli miyim?

Cevap:

Yaz için yaz okulu (spor, drama ..) öneriyorum. Yazın evde kalmasın. Gitmek istemezse ikna edin, mutlaka gitmeli.
Aslında çocuk size bağlı ise, siz ona bağlısınızdır. İkinizin de birbirinizden ayrılması gerekiyor. Önce kendinizi gözden geçirin, geri çekilin, her an onun yanında etrafında olmayın. 6 yaşındaki çocuğunuza yaşında davranın, örneğin 3 yaş çocuğu gibi davranmayın. Koruyucu aile, koruyucu anne baba olmayın. Sürekli kalabalık insanlı ortamlarda, açık alanlarda olun.

4 yaşında oğlum okula gitmek istemiyor…

Soru:
4 yaşında bir oğlum var geçen sene yarım gün olarak okula başlamıştı ve çok zor gidiyordu (okulda çok mutlu değildi sürekli öğretmeni değişti)Bu sene tekrar 10:30-17:00 saat aralıklarında okula başladı ben çalışan bir anneyim okula ilk 1 hafta ben götürdüm, çok kolay olmadı, fakat düşündüğüm kadar da zor değildi. Daha sonraki 3 hafta sorunsuz gitti, ama artık gitmek istemiyor. Sabahları babaannesinde kahvaltısını yaptıktan sonra okula gidiyor, ama sokaklarda kendini yere atıyor ve sonunda eve geri dönüyorlar. Neden gitmek istemediğini sorduğumda her seferinde farklı bir cevap veriyor, verdiği cevaplar bahane şeklinde. Okul eğer bir gezi, sinema vb bir faaliyet yapacak ise hiç arkasına bakmadan okula gidiyor. Ona göre 5 gün çokmuş okula 5 gün gidilmezmiş. Ne yapacağımızı şaşırdık istikrarlı davranıyoruz, ama sokakta kendini yere atınca elimizden birşey gelmiyor. Bize tek çözüm sürükleyerek götürmek kalıyor ama çok ileriye gidersek ileriye dönük okulla ilgili sorunlar yaşamaktan korkuyoruz. Nasıl davranmalı ne yapmalıyız?

Cevap:

Bence çocuklar 3 yaşından sonra ana okuluna gitmeli. Başta yarım gün olabilir, sonrasında tam gün olmalı.
Oğlunuzda yarım günü deneyebilirsiniz, 3 gün yarım gün, sonra artırarak 5 tam güne çıkmanızı tavsiye ederim.
“Neden istemiyorsun, ne oldu” gibi soruları lütfen sormayın. Kararlı ve tutarlı davranın. Bıkar mı, acabaları hiç aklınıza getirmeyin. Kesinlikle bıkmıyorlar.Neden istemiyorlar? Çünkü evde kuralları çocuk koyuyor, ne isterse, ne zaman isterse yapılıyor. Okulda ise kuralları öğretmen koyuyor. Kurallara uymak onları çok zorluyor, eve kendi prensliklerine kaçmak istiyorlar. Öğretmeni bu sıralar özel ilgi gösterebilir, konuşsun, herkesin içinde aferin desin, saçını okşasın, omuzuna dokunsun, vs …Tüm bunlara rağmen olmuyorsa servisle okula gitsin, veya baba, dede gibi daha kararlı kişiler okula bıraksın. Evde kendisine cazip gelen ne varsa kaldırın. Tv, bilgisayar, …. ne varsa kaldırın, bozuldu deyin, siz de seyretmeyin.

7 yaşında kızım sınavdan kokruyor…

Soru:
Kızım 7 yaşında, son zamanlarda okulda benden ayrılmak istemiyor, sınav korkusu olmaya başladı, iyi notlar aliyor ama yine de ağlıyor, öğretmeni sınav yapmaktan vazgeçti. Bir de çok nadir, 2-3 ayda bir, uyku terörü oluyor, ne yapmam gerekir, bir de psikiyatri klinikleri ilaçlı tedavi mi ediyor, ben ilaç istemiyorum bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap:

Çocuk psikiyatrına gidebilirsiniz, ankisiyete (yani sınavdan korkma) başlamış. Psikiyatr ilaç başlamak isteyebilir, ancak istemediğinizi söylerseniz bir sorun olmaz. Neler yapılabileceği üzerine konuşabilirsiniz.
Öncelikle, mükemmelliyetçi bir anne misiniz? Her şeyin en iyisini mi istersiniz, ya da konuşmalarınızda hep mükemmeliyetçilik mi vardır? Beklentiniz yüksek midir? Bunları gözden geçirin.
Kızınızla konuşurken mesela: Sizin de onun yaşlarında böyle duygular yaşadığınızı, sonra hızla bittiğini, çünkü her öğrencinin yanlış yapabildiğini, … söyleyin.

5 yaşında bir kızım var ezber yapmakta zorlanıyor.

Soru:
5 yaşında bir kızım var kreşe gidiyor, ben de çalışıyorum. Kreşte verilen ezberleri yapmakta zorlanıyor ,aslında çok zeki bir çocuk, daha çabuk nasıl ezberletebilirim? Başarısızlıklarında kendimi suçluyorum, acaba yetmiyor muyum diye vicdan olarak çok rahatsızım çalıştığım için.

Cevap:

Okul öğretmeni ile sık sık konuşun: Hangi alanlarda zorlanıyor, ne yapılabilir … Çocuklar okulla birlikte öğretmenleri ile çok uzun zaman geçiriyorlar, öğretmenler çocukları sizden daha iyi tanıyorlar. Ezberleme işitsel öğrenmedir, kızınız görsel öğreniyor olabilir. Öyle ise, resimlerle, dramatize ederek hikaye şeklinde anlatarak, hayattan örnekler vererek çalıştırabilirsiniz. Hayatında EKRAN (tv, cep telefonu, tablet, bilgisayar …) çok ise, lütfen kapatın.Çocuklar ekran karşısında ne kadar çok kalırsa, öğrenme de o kadar zayıflıyor. Ekranı kaptırsanız oyuncakları ile daha çok oynayacak, sizinle daha fazla sohbet edecektir.

64 aylık çocuk 1. sınıfa başlamaak zorunda mı? Anasınıfını tekrar etmenin sakıncası olur mu?

Soru:
64 aylık bir oğlum var, özel okulun anaokulu hazırlık sınıfında. Sınıf öğretmeni ve rehberlik öğretmeni ilkokula hazır olduğunu söylese de ben aynı fikirde değilim. Onlar daha ziyade akademik açıdan bakıyorlar. Hazırlığı tekrarlamasının onu olumsuz etkileyeceğini, sıkılacağını söylüyorlar. Aynı kurumun ilkokulununa gidecek. Çok fazla ödev veriyorlar. 68 aylık bir çocuğun ilkokula başlaması gerekli mi sizce? Hazırlığı tekrarlamasında sakınca var mı?Bir çocuğun ilkokula hazır olduğunu gösteren bulgular nelerdir?

Cevap:

Çocukları en iyi tanıyanlar onların anne babalarıdır, ben bu konuda kendilerine çok güvenirim.
Okul olgunluğu sadece akademik bilgi ile ilgili değildir. Özellikle sosyal gelişim önemlidir: Daha ana sınıfı çocuğudur, bu dönemde doyasıya oyun oynamalıdır diyorsanız, lütfen çocuğunuzu okula 1 dönem geç başlatın. Okuma yazma başladıktan sonra okulun ve okumanın sonu yok. Ama oyun çağını çocuğunuzun elinden alırsanız bir daha geri dönüp oyun çağını bulamayacak.Doktoramcam.com

Menu