Zehirlenme

İlaç Zehirlenmesi

Tansiyon ilacı, ağrı kesici,anitdepresanarvs. ilaçların zehirlenmelerinde olay fark edildiğinde çocuk ilacı alalı çok kısa süre geçmişse kusturmaya çalışılmalıdır. Kusturmak için parmakla boğaza uyarı verilebilir, sıcak, tuzlu su içirilebilir. Kussa da, kusmasa da hemen bir hastanenin acil birimine başvurulmalıdır. Hastaneye girmeden önce içiilen ilaç sayısı veya  miktarı tespit edilmeye çalışılmalıdır. Acile giderken içilen ilacın kutusu da götürülmelidir.

Kimyasal Madde Zehirlenmesi

Çamaşır suyu, deterjan, lavabo açıcı vs. içilmesi durumunda kesinlikle KUSTURULMAMALIDIR; Çünkü bu maddeler yutulurken yemek borusunda yanma yapar; kusturulurken aynı bölgeler ikinci kez yanabilir. Yakıcı bu tür maddelerin içilmesi durumunda çocuk zorlanmadan, dik pozisyonda tutarak kusması önlenir. Ağızda hiçbir şey verilmeden derhal çocuk cerrahisinin bulunduğu bir acil birimine başvurulmalıdır.

ZEHİRLENME DANIŞMA MERKEZİNİN TELEFONU: 0 800 314 79 00

Çocuğunuzun ilaç, çamaşır suyu, deterjan vs.. içmesi durumunda 24 saat boyunca arayarak bilgi alabileceğiniz danışma merkezinin telefonudur.

Ø      Kaç kilo

Ø      Kaç yaşında

Ø      Ne içti – Ne zaman içti- Ne kadar içti

Ø      Kustu mu?

Ø      Şu anda bir belirti var mı?

Ø      Sorularının cevaplarını hazırlayın, yanınıza kağıt, kalem ve ilacın kutusunu alarak bu telefona danışın. Gerekli görülürse doktorunuza haber verin.

Bu videolar da ilginizi çekebilir
Bahçe Güvenliği
Pencere, Balkon ve Merdiven Güvenliği
Salon ve Oturma Odası Güvenliği
Çocuk Odası Güvenliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − thirteen =