1-6 Yaş Arası Çocuklarda Kahvaltının Önemi

1-6 Yaş Arası Çocuklarda Kahvaltının Önemi
1-6 Yaş Arası Çocuklarda Kahvaltının Önemi

1-6 Yaş Arası Çocuklarda Kahvaltının Önemi

Oyun çağı ve okul öncesi dönemde çocukların besinlere karşı iyi ve olumlu davranışlar geliştirmesi için önemli bir zaman dilimidir. Bu yaşlardaki çocuklar oyun aktiviteleri ve büyüme gelişme için yeterli miktarda enerji almalıdırlar.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Diy. Sernaz Çakır Ercil, beslenme ile ilgili çeşitli konulardan bahsediyor.

Her çocuğun yaşı, boyu, kilosu, günlük aktivite düzeyine göre kalori ihtiyacı değişse de 1-3 yaş arası çocuklarda ortalama kilo başına 100, günlük 1300; 4-6 yaş arasındakilere kilo başına 90, günlük 1800 kalori enerji alımı önerilir. Ekmek grubundan günde 8-9, et grubundan ( et-tavuk-balık-peynir) 4-5 , meyve grubundan 2-3 , sebze grubundan 3-4 ve süt grubundan 2-3 porsiyon tüketilmesi sağlıklı beslenmeyi oluşturacaktır. Küçük çocuklar için sağlıklı beslenme alışkanlığı ileriki dönemlerde şişmalık, kalp hastalıkları, tansiyon ve diğer kronik hastalık risklerini azaltmada yardımcı olacaktır.

KAHVALTI NEDEN ÖNEMLİ?

Günün ilk öğünü olan kahvaltı her birey için olduğu gibi çocuklar içinde en önemli öğündür.   Özelikle çocukların kahvaltıya gereksinimi vardır. 8-12 saatlik uzun bir açlıktan sonra gelen ilk öğün kahvaltıdır. Kan şekeri dediğimiz glikoz gereksinimi için önemli bir kaynaktır. Glikoz, beyin için en önemli enerji kaynağıdır. Beyin fonksiyonları içinde fazla oranda glikoza ihtiyaç duyulur. Bu nedenle sabah oluşan açlığın öğrenme üzerine olumsuz etkisi vardır.  Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklarda performanslarında düşüklük, yorgunluk hissi görülebilir.  Düzenli kahvaltı yapan çocuklar ise okulda daha başarılı olmaktadır. Yetişkinler kahvaltı yapmamanın olumsuzlarından çocuklar kadar etkilenmezler. Çünkü özellikle sabah saatlerinde okuma yazma gibi temel beceriler güçlenmektedir. Çoğu okul artık kahvaltı vermektedir. Ancak eğer okulda kahvaltı yoksa çocuğunuzun kahvaltısı evde yapmasına özen gösterin.

Pratik ve sağlıklı kahvaltı önerileri:

1 tane beyaz peynirli kepekli tost + taze sıkılmış meyve suyu

1 bardak süt + 1 yumurta + 1 dilim peynir + 1 dilim ekmek

Peynirli omlet + 5 tane zeytin + 1 dilim ekmek

Kaşar peynirli tost + 1 tatlı kaşığı bal

Ev yapımı peynirli çörek + süt

Süt + meyve + yulaf ezmesi karışımı

Çözüm ortağımız Superanne.org dan aileniz ve çocuklarınız için süper yemek  tarifleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here