12 Haftalık Gebelik

12 Haftalık Gebelik
12 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

1. trimesterin sonu bebeğiniz için önemli bir dönüm noktasıdır. Önemli tüm vücut sistemleri tamamen oluşmuş ve yerli yerindedir.

Daha önce göbek kordonunun etrafında dolanmış olan ince bağırsaklar, artık dışarıda değildir, dışarıdan zedelenmeyecek şekilde karının içindeki yerine yerleşmiştir. Sinir sistemi halen gelişmeye devam etmektedir, beyin yapısı tamamen oluşmuştur, organlarının çoğu kendi kendine çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde tiroid bezi kendi tiroid hormonunu salgılamaya başlar. Gebeliğinizin 13. haftasından itibaren karnınızdaki  embriyo, artık fetüs haline gelmiştir. Ve her geçen gün hayalinizdeki bebeğe biraz daha benzemektedir, artık küçücük incecik tırnakları bile vardır.

Anne Adayı Hakkında

Tüm tatsızlıklar yorgunluk ve bulantılarınıza rağmen bu ilk 12 haftanızın yine de iyi geçmiş olmasını diliyoruz. Doğuma yakın bu sefer de vücudunuzdaki ağırlıklar dolayısıyla zorlanacağınız için, şimdi birazcık rahat nefes alma zamanı… Göreceli olarak gebeliğin  biraz daha  rahat  bir  dönemine  giriyorsunuz.

Gebelik sizi sadece fiziksel olarak etkilemez, son zamanlarda tuhaf rüyalar görüyorsanız bu tamamen normal. Gebelik boyunca gördüğünüz rüyalar size çok daha renkli ve canlı gelebilir. Geçenlerde bir hastamız anlatmıştı da çok gülmüştüm, rüyasında küçük bir hayvan doğurduğunu, başka  bir  gece  de uzaylılar tarafından alınıp götürüldüğünü görmüş. Bunları duyduktan sonra bu konuda eğlenceli bir kitap bile yazılabileceğini düşünüyorum. Peki siz ne tip rüyalar görüyorsunuz, makalemizin altında yorum bölümüne  yazarak paylaşmaya ne dersiniz?

Bebeğin cinsiyetini öğrenme konusunu  düşünme fırsatınız hiç oldu mu? Mesela Çin takvimini deneyebilirsiniz, bu bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için eğlenceli bir yol olabilir . Tabi bunun daha kesin  ve  doğru yolu aylık doktor kontrollerinde  yapılan ultrasondur. Eşinizle bu konuyu tartışın: ya yazı tura atacaksınız, ultrasonda göreceksiniz veya doğuma kadar bekleyeceksiniz, karar sizin.

Aşağıdaki videoda “İnsanın Mucizevi Oluşumu” belgeselini izleyebilirsiniz.

Bazı Anne Babalar Bebeğin Cinsiyetini Neden Öğrenmek İsterler?

  • Bebeğin isminin seçilmesi
  • Bebeğin cinsiyetine uygun kıyafetler ve malzeme alışverişi
  • Bebeğin cinsiyetini bilirseniz onunla çok daha farklı bir bağlama içine girebilirsiniz, bu konuda hayaller kurabilirsiniz yada büyük çocuğunuzu yeni bir kız kardeşe mi yoksa erkek kardeşe mi hazırlayacağınıza karar verirsiniz

Bu Kadar Sebep Varken Bazıları Neden Merakla Beklemeyi Tercih Eder?

  • Bazı insanlar sürprizleri sever
  • Cinsiyeti bilmemek  gebeliğin son birkaç haftasını daha katlanılır kılabilir
  • Çevrenizdeki tanıdıklarınızı sinir etmekten hoşlanıyor olabilirsiniz
  • Her 2 cinsiyete  ait farklı hayaller kurabilirsiniz

Bu dönemde çalışma masanızla bayanlar tuvaleti arasındaki seyahatleriniz hala sık bir şekilde devam ediyor olabilir; sebebi vücudunuzun ve büyüyen bebeğin ihtiyaçları için daha fazla sıvıya ihtiyaç olmasıdır,  bu da böbreklerin daha fazla çalışmasına ve tuvalete daha sık gitmenize sebep olur. Bir yandan bazı gebelik şikayetleriniz azalırken, giderek büyüyen karnınızdan dolayı artık daralan elbiselerinizi giyememenize rağmen, eğer söylemediyseniz hala bazı akadaşlarınız, size neler olup bittiğini tahmin etmiyor da olabilir.

Gebelik ve İş Hayatınız

Bu ilk haftalarda çok da fazla kilo almamış olabilirsiniz…göbeğiniz belli oldu olacak. Artık haftalardır yaşadığınız bulantılarının sebebini açıklama zamanı geldi, bir karar vermek zorundasınız, mesela patronunuzla tahmini doğum tarihini konuşarak işe başlayabilirsiniz.

Patronunuza veya müdürünüze ne zaman söylemelisiniz?

Birçok uzman bunun için düşük gibi bazı komplikasyonların azaldığı, gebeliğinizin daha kesin olduğu ilk trimesterin sonuna kadar beklemenizi tavsiye ederler.  Bazı bayanlar 1. trimesterin sonuna kadar beklemek istemezler; gebeliklerini gizleyemeyecek kadar yoğun bulantıları olabilir veya çok heyecanlıdırlar, sadece paylaşmak isterler.

Bazı bayanlar ise arkadaşlarına, yakın aile çevresine söylemiş olmalarına rağmen, işyerinde paylaşmak için 2. trimesterin ortalarını bekleyebilirler. Bunun en önemli nedeni de; birçok bayan patronlarıyla veya müdürleri ile konuşmadan önce ileride ne yapacaklarına karar vermek isterler, işi tamamen bırakacaklar mı, yoksa çalışmaya devam mı edecekler.

İster hemen söyleyin, ister daha geç, bu konudan bağımsız olarak işyerinde kendinizi  daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

İşyerinde çalışıyorsanız kendinizi daha iyi hissetmek için

Bol bol sıvı alın

Yeterli sıvı almak çok önemlidir, vücudunuzun artan kan hacmini karşılayabilmesi ve diğer vücut fonksiyonlarını sürdürebilmesi için daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Yetersiz sıvı alımı, bazen erken doğum sancılarına bile yok açabilir. O yüzden lütfen yanınızda sürekli  büyük bir su şişesi bulundurun ve sık sık su için.

Sık sık tuvalete gidin

Daha fazla su içmek bayanlar tuvaletine de daha sık seyahat anlamına gelir; bunun dışında böbrekleriniz de artan kan hacmi yüzünden çok daha fazla çalışmaktadır. Mesai arkadaşlarınızın garip bakışlarına maruz kalmak istemiyorsanız, bu ufak ziyaretleri mümkün olduğunca gizli yapmaya çalışın. Toplantı araları, dinlenme zamanları ve ofise geldiğinizde sabah ilk saatler en uygun olan zamanlardır. Böylece bu tuvalet ziyaretleriniz mümkün olduğunca az fark edilmiş olur. Tuvaletinizi tutmak ise hiç iyi bir fikir değildir, hem sizi rahatsız eder, mesane üzerinde baskı-stres yaratır, bu da sistit dediğimiz mesane enfeksiyonlarına yol açabilir.

Yanınızda ufak atıştırmalıklar bulundurun

Özellikle de bulantınız varken yemekler çok da cazip gelmeyebilir. Birkaç çeşitten oluşan tam bir öğün öğlen yemeği yerine, gün boyunca hafif gıdalar tercih edebilirsiniz. Gebelikte rahatsızlık vermeyen en hafif gıdalardan birisi de krakerlerdir. Protein içeriği yüksek olan peynir, badem ve süt de tercih edilebilir.

Rahat kıyafetler giyin: Hala dar pantolonlarınızı giymek için ısrarcı olmayın. Dar kıyafet giydiniz zaman göbeğiniz daha fazla belli olacaktır; aynı zamanda artan kan hacmi yüzünden vücudunuzda biraz ödem de olabilir, bu durumda dar kıyafetler sadece cildinizi sıkmakla kalmaz, kan dolaşımına da bozabilir.

İş yerinde duruş ve pozisyonunuza dikkat edin

Zaman zaman kalkıp yürüyüşler yapın, sürekli aynı pozisyonda kalmak bacaklarınızda yine ödem artışına ve kan hacminizin bir kısmının  bacaklarda göllenmesine sebep olabilir bu da zaman zaman baş dönmelerinin ve kendiniz sersem gibi hissetmenize  neden olabilir. Fırsat buldukça ayaklarınızı yukarı kaldırabilirsiniz, bu kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

12. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Ense kıvrım kalınlığı ölçümü nedir?

Cevap: Ense kıvrım kalınlığının ölçümü 1. trimesterde,  Down sendromu riskini gösteren bir tarama testidir. Gebeliğin 11-14. haftasında ultrasonla yapılır, yapan kişinin özel bir eğitimi olması gerekmektedir. Araştırmalara göre her haftada bebeğin boynundaki bu kalınlığın ne kadar olması gerektiği bilinmektedir. Down sendromlu bebeklerde bu bölgede sıvı birikimi olduğundan kalınlık artmıştır. Sadece bir tarama testidir, sonuçlar şüpheli olduğu zaman 2. trimesterde amniyosentez veya koryon villus biyopsisi gibi kesin tanıya yönelik testler mutlaka yapılmalıdır. Ense kalınlığının normal olması sıklıkla bebeğinizde Down sendromu olmadığını düşündürür. Bu yöntemler hakkında detaylı bilgi almak için Genetik profesörümüz Memnune Apak’ın makalesi Prenatal Tanı Yöntemleri‘ni okuyabilirsiniz…

Soru: Gebelik sırasında cep telefonu kullanımı tehlikeli midir?

Cevap: Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar endişelerin çok da yersiz olmadığını göstermektedir.  Cep telefonları düşük dozda elektromanyetik radyasyon yayarlar, bu çevremizdeki mikrodalgalar, televizyon ve de günlük hayatınızda çevrenizde bulunan onlarca aletin yaydığı radyo frekans dalgalarıyla benzerdir. Ancak cep telefonları çok sık ve yoğun kullanıldığı için ve vücudunuza yakın bölgelerde bulunduğu için, bazı araştırmacılar riskleri azaltmak için bazı önerilerde bulunurlar.

Kulaklık kullanın: Bluetooth hatta tercihen kablolu kulaklık radyasyon miktarını azaltacaktır.

Telefonunuza  yapıştıracağınız çıkartmalar, koruyucu  veya  süs  amaçlı kılıflar sinyal  alımını  güçleştirerek,  konuşmanızda gerekenden  daha  fazla  radyasyon  yayılmasına  sebep  olabilir.  Gebeliğiniz  boyunca  bu  tür engelleri  ortadan  kaldırabilirsiniz.

Mümkün olduğunca sabit telefon veya bilgisayarınızdan direk mesajlaşma gibi başka iletişim yollarını tercih edebilirsiniz.

Soru: Bu gebelik sivilceleri ile ne yapacağım?

Cevap: Birçok anne adayının gebelik süresince ciltleri bozulur ve halk arasındaki inanışın aksine bunun bebeğin kız veya erkek oluşu ile hiçbir ilgisi yoktur, hormonal değişikliklere bağlı olarak,  cilt yağının artışı ile ilgilidir. Sivilce oluşumunu önlemek veya azaltmak için öncelikle cildinizin temiz ve de nemli olması gerekmektedir. Yüzünüzü günde 2 kez hafif nemlendirici bir sabunla yıkayın, eğer makyaj yapıyorsanız malzemelerin yağ bazlı yerine su bazlı olanını tercih edin.

Dışarıdan sürme ilaçları da cilt bazen emdiği için dikkatli olmak gerekir. Eğer alerjiniz yoksa eritromisin veya klindamisin içeren jeller kullanılabilir. Benzoil peroksit içeren ilaçlar yine güvenlidir. Retinol A içeren ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ağızdan ilaçlara gelince tetrasiklin türü antibiyotikler gebelik süresince kesinlikle kullanılmaz  retinoik asit içeren Accutane gibi haplar bebek için son derece tehlikelidir. Mutlaka ilaç kullanmak istiyorsanız, kadın doğum uzmanınız ve cildiye uzmanınızla birlikte farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Herşeyden önce şunu unutmayın ki… gebelik sonsuza dek sürmeyecek

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here