21 Haftalık Gebelik

21 Haftalık Gebelik
21 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğiniz karnınızı iyice doldurmaya başlayacak.

Bu dönemde tüm vücudunda cilt altı yağ dokusu oluşmaya başlar. Sonuç olarak bu yağ dokusu hem bebeği sıcak tutar, rahmin dışında ortamdan yalıtımını sağlar. Lanu adını verdiğimiz yumuşak tüyler bebeğin tüm vücudunu kaplar. Gözkapaklarının hala kapalı oluşu, uyuyormuş gibi görünmesine neden olur, ancak merak etmeyin, devamlı hareket  etmesi onun uyanık olduğunun kanıtıdır. Bazen bebeğin hıçkırdığını hissedebilirsiniz,  karnınızın içindeki  bu ufak sarsıntılar, aslında bebeğinizin küçücük akciğerlerinin nefes alma pratiğidir.

Anne Adayı Hakkında

Artık vücudunuz yeni haline alışmaya çalışıyor, neyse ki birçok gebelik belirtisinin kaybolduğunu fark edeceksiniz. Bulantı, uzak bir hatırdan öte değil, yorgunluk  da daha idare edilebilir bir hale gelir. Göğüsleriniz ve karnınızdaki hassasiyet  de  azaldı, ancak karnınız,  vücudunuz genişledikçe  kaşıntılar olabilir ve cildinizde çatlaklar görebilirsiniz. Gelişen bebeğe  yer  açabilmek  için, iç organlarınız sıkıştıkça mide yanması, hazımsızlık ve ve şişkinliğiniz olabilir. Ruh halinizdeki değişkenlikler  azalmakla  birlikte, bebeğinizin doğumu yaklaştıkça annelikle ve  doğumla ilgili endişeleriniz giderek artacaktır.

Bebeğinizle Aranızdaki Bağ

Bebeğinizle aranızda bir bağ  kurabilmek için, onun dünyaya gelmesini beklemeniz de gerekmiyor. Hamileliğiniz boyunca bebeğinizin kişiliği hakkında az çok bir fikir  sahibi olmuş olabilirsiniz. Belki bazı hareketleri günün belli zamanlarında yapıyor olabilir veya sizin dinlediğiniz  bazı müzik  türlerinde daha çok hareket ettiğini farkedebilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Murat Yayla, “Prenatal Tanı ve Amniyosentez” ile “Ayrıntılı Ultrason” konuları hakkında bilgiler veriyor.

Bebeğinizle Konuşun

2005 yılında Canada Ontorio’daki Queens Üniversitesinde bir hemşire profesörü olan Barbara Kisilevsky tarafından yapılan calışmaya göre bebekler doğmadan önce bile annelerinin sesini tercih ediyorlar. Queens Üniversitesinde psikoloji grubunu yönlendiren Kisilevsky ve Çi’in Hongzhou eyaletindeki kadın doğum uzmanları, annesinin sesini duyunca, anne karnındaki bebeğin kalp ritminin hızlandığını tespit etmişler. Bebeğinizle konuşarak, sizin sesinizi tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Arabadayken ona şarkı söyleyin, yemek pişirirken malzemelerin ismini  söyleyin,  nasıl yaptığınızı  anlatın veya ona kitap okuyun . Diğer aile üyelerini de bu eğlenceye dahil edin, eşiniz veya diğer çocuklarınız da karnınızdaki bebekle konuşabilirler !

Birlikte Müzik Dinleyin

Bilimsel olarak  henüz nasıl duyabildiği araştırılmakla birlikte bebeğiniz rahminizin  içinde de sesleri duyabilir, buna müzik sesi  de dahil. Sevdiği müzikleri  duyunca daha fazla tekme attığını farkedebilirsiniz. Bebeğiniz için bir marş çalmayı deneyin, belki bir Beatles klasiği ya  da bir halk türküsu, huzur veren bir ninni…

Siz de bu tepkilerden yola çıkarak ona en uygun olanı seçebilirsiniz .

Küçüğünüze Bir Kütüphane Hazırlamaya Başlayın

Eğer bu  ilk çocuğunuzsa evde  bebek  kitapları olmayabilir. Bebeğiniz  doğmadan  önce,  şimdiden bebeğinizle  paylaşacağınız  renkli  resimli hikaye  kitapları  seçmeye  başlayabilirsiniz. Ve  unutmayın  bunları  okumak  için  aslında  onun  doğmasını  bile  beklemenize  gerek yok.

Çocuk Odası İçin Hazırlanın

Çocuğunuzun odasını hazırlarken, o dünyaya geldikten sonra, hayatın nasıl olacağını gözünüzün önünde canlandırmak size yardımcı olacaktır. Odanın ve  mobilyaların  rengini seçmek,  beşiğin çarşaflarını sermek ve duvarlara renkli, çıkartmalar yapıştırmak, yaklaşan anneliğinizin gerçekliğini hissetmenizi sağlayabilir.
Çocuk odası hazırlamdan önce Mimarımız Özlem Yeşildal’ın önerilerine kulak verin…

Bebek Odası Düzenlemek İçin 6 İpucu

Bebek Kıyafetleri Satın Alın

Bebeğiniz için alışveriş yapmak eğlenceli olabilir. Şu küçük yenidoğan çoraplarına da bir bakın! Bulup, beğenerek,  satın  aldıklarınızı, hazırladığınız  odada sergilemeye ne dersiniz?

Bir Hamilelik Bloğu Hazırlayabilirsiniz

Hamileliğinizle ilgili bir internet sitesi düzenleyerek bu süreçte aileniz ve arkadaşlarınızın nasıl hissettiğinizi anlamalarına  yardımcı olabilirsiniz. Ultrason fotoğraflarınızı veya -eğer yeteri kadar cesursanız- şişkin karnınızın fotoğraflarını yayınlayın .  Arkadaşlarınız ve aileniz sizi destekleyebilirler,  heyecanınızı paylaşabilirler.

Düşünceleriniz İçin Bir Günlük Tutun

Kendi çocuğunuzu karnınızda taşımanın ne anlama geldiğini ifade edebilmek için zaman ayırın . Bu düşüncelerinizi bir günlüğe kaydedin, böylece hamilelik süresince neler hissettiğinizi asla unutmamış olursunuz.Hatta çocuğunuz büyüdüğünde bu anı defterinini onunla paylaşabilirsiniz.

21. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Sırtım gerçekten çok ağrıyor! Bu ağrıyı azaltmak için ne yapmalıyım?

Cevap: Bircok bayan için hafif sırt ağrıları veya sızıları hamilelikte sık belirtilerdendir. Büyüyen bebeğe vücudunuzun  uyum  sağlayabilmesi  için  hormonlar  eklemlerinizde  gevşekliğe  sebep  olur, buna bir de kilo  artışı  eklenince birçok kadının sızılardan yorgunluktan, hatta orta veya şiddetli sırt ağrılarından yakınması kaçınılmazdır. Şikayetleri  azaltmak  ve  ağrıyı  hafifletmek  için öncelikle  fırsat  buldukça dinlenmelisiniz,  ayakta  uzun  süre  durmamalısınız, topuklu  ayakkabı  şikayetleriniz  arttıracaktır. Doktorunuzun  önereceği  ağrı  kesicilerden  faydalanabilirsiniz.  Sırt  üstü  yüzmek,  sırt  kaslarınızı  geliştirerek  şikayetlerinizin  azalmasına  katkıda  bulunur. Çözümleyemediğin z durumlarda  lütfen  doktorunuza  danışın, gerektiğinde  sizi  başka  bir uzmana da yönlendirebilir.

Soru: 21. haftada kasılmaların olması normal mi ?

Cevap: Bunlara Braxton  Hicks kasılmaları  adı  da  verilir. Bu  kasılmalar genellikle ağrısızdır,  karnınızın alt kısmında veya  sırtınızda  bir  gerilme  hissi  gibidir. Adet dönemindeki kramplar gibi hissedilebilir . O  sırada  elinizle  karnınızda  bu  kasılmayı  hissedebilirsiniz,  1  dakikadan  az  zamanda tekrar  gevşer. Saatte 6’dan az  gelen kasılmalar normaldir,  bunlar  genellikle  ağrısızdır ve  erken  doğuma  işaret  etmez.  Daha  farklı  bir durum varsa lütfen doktorunuza danışın.

Soru: Hamilelik suresince cinsel ilişki bebeğimize zarar verir mi?

Cevap: Bu neredeyse evrensel olarak tüm babaların endişe duyduğu bir konudur. Aslında endişelenecek bir şey yok bebeğin zarar görmesi imkânsız, çünkü bebek rahim duvarı, amnios sıvısı ve amniyos kesesi tarafından iyice korunmuştur. Rahim ağzı ise bir mukus tıkaç tarafından tıkanmıştır, böylece rahim de bebek de yine 2. bir koruma altındadır

Zaten ilk trimesterde bulantılar, göğüs hassasiyeti ve yorgunluk derken, buna çok da haliniz olmamış olabilir, işte artık en rahat cinsel ilişki yaşayabileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. 3. trimestrde giderek karnınızın büyümesi, sırt ağrıları ve diğer belirtilerle buna çok da isteğiniz  ve  haliniz olmayabilir.

Sonuç olarak plasenta previa, servikal yetmezlik, daha önce erken doğum öyküsü gibi, doktorunuzun cinsel ilişkiyi yasakladığı bir durum yoksa, herhangi bir sakınca yoktur.

Soru:  Havaalanı ve AVM’lerdeki güvenlik kontrol cihazlarından  geçmek sakıncalı mıdır?

Cevap: Endişelenmeyin  bu  tür  cihazlardan  geçmek  bebeğinize  herhangi  bir  zarar  vermemektedir.

22 Hafta >>

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here