26 Haftalık Gebelik

26 Haftalık Gebelik
26 Haftalık Gebelik

İçindekiler

Bebeğiniz Hakkında

26. hafta civarında bebeğiniz ilk kez gözlerini açabilir ve buna alıştıkça sürekli gözlerini açıp kapamaya başlar. Her şeyi oluşmuş olmasına rağmen o hala küçücüktür. Dışarıdan her şey tam gibi görünse de, içeride hala akciğer ve beyin gibi bazı organları gelişmeye devam etmektedir, yani ufak bebeğinizin hala biraz büyümeye ihtiyacı vardır.

Anne Adayı Hakkında

Şu sırt ağrılarınızı azaltmanın bir yolu olmalı, haydi biraz gevşeyin… Bunu sağlamanın ve stresi azaltmanın en güzel yolu pelvis kaslarını güçlendirmektir. Bunun için size basit bir egzersiz önerebiliriz; sırtınızı duvara dayayın, dizlerinizden hafif aşağı doğru bükülün ve nefes alın, sırtınızı duvara doğru bastırın,4-5 saniye  bekleyin, daha sonra nefesinizi verin ve gevşetin… Bunu 10 kez tekrar edin.

Umarız başınıza böyle sorunlar gelmez yine de “Prematüre Bebekler ve Yoğun Bakım” hakkında bilgi almak isterseniz;

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. İpek Akman ve Uzm. Dr. Murat Palabıyık, “Prematüre Bebekleri Bekleyen Sorunlar” , “Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri” konuları hakkında bilgiler veriyor.

Stresle Başa Çıkma

Neredeyse gebeliğinizin 2.trimesteri bitmek üzere. Bu dönemde yüzünüz, elleriniz, ayak bilekleriniz ve ayaklarınızın şiştiğini fark edebilirsiniz. Ödem adı da verilen bu şişme, vücut kan hacminizi artırabilmek için, vücudunuzun daha fazla sıvı tutmasından kaynaklanır. Daha fazla kan akımı dolayısıyla da damarlar cilt yüzeyine daha yakın olmak zorundadır. Hassas diş etleriniz bazen dişlerinizi fırçalarken kanayabilir. Gebelikte  diş  sağlığı ile ilgili merak ettiğiniz her şey için  Diş hekimimiz Pınar  Çağlar  Kaya’nın makalelerine  de  göz  atabilirsiniz…

Hamilelikte Diş Sağlığı (1)

Hamilelikte Diş Sağlığı (2)

Her ne kadar ters gibi görünse de lütfen bol bol su için ve yürüme gibi orta şiddette düzenli egzersiz yapın, böylece hem bu şişmeler azalacak, hem de kan dolaşımınıza yardımcı olacaktır. Artmış kan akımı aynı zamanda burun kanalınızda da ödeme yol açabilir, bu da bazen yaşayabileceğiniz burun tıkanıklığının sebebidir.

Kendinizi Şımartın

Evet, orta çizgiyi geçtiniz, ceza sahasındasınız l olmasına az kaldı, şey yani doğuma az kaldı. Evet, şimdi dinlenme ve rahatlama zamanı, kendimiz için biraz ara vermek o kadar da zamanınızı almaz, çok para harcamak zorunda da değilsiniz. Eğer rahatlama yöntemlerini şimdiden keşfederseniz, bebeğiniz doğduktan sonra da gece yarısı bitmeyen ağlamalar, emzirme  ve  alt  değiştirme seansları sırasında da bunlara bol bol ihtiyacınız olacak.

Masaj

Yorgun ve gergin kaslarınız bırakın biraz masajla gevşesin. Eğer profesyonel masaj yapan bir kişiye giderseniz, lütfen ilk olarak gebe müşterilerle çalışmak için bir tecrübesi var mı, bunu sorun. Çünkü bazı masaj yöntemleri veya bazı pozisyonlar sizin için pek rahat olmayabilir, hatta bebeğinize zararlı da olabilir. Gebelerle tecrübesi olan eğitimli bir masör, sizin ağrıyan sırtınız için hangi pozisyonun daha uygun olduğunu, sizi nasıl rahatlatacağını çok iyi bilir.

Tam bir masaj size çok cazip gelmediyse, onun yerine manikür veya pedikür, yani el- ayak bakımı düşünebilirsiniz. Hem kolay hem de daha ucuz olan bu uygulamalar da sizin gevşemenize yardımcı olabilir. Ayrıca unutmayın ki ayak tırnaklarınıza oje sürebilmek veya ayak bakımı yapmak için oraya ulaşmanız, artık bu karınızla pek de mümkün değil.

Bunun dışında eşinizde iyi bir masör haline gelebilir, bazı merkezlerde gebeler için çiftlerin katılabileceği sınıflar olabilir, ya da siz kendinize masaj yaptırırken masörünüzden eşinizin de öğrenebilmesi için, içeri girmesini rica edebilirsiniz. Bu konuda hazırlanmış DVD ve kitaplardan da yardım alabilirsiniz. Böylece çok fazla para harcamadan, yolda kaybedeceğiniz zamanı da kazanarak, kendi evinizde kolayca masaj yaptırabilirsiniz.

Doğum Öncesi Balayı

Böyle bir kavram henüz ülkemizde gelişmemekle birlikte, Avrupa ve Amerika’da yavaş yavaş moda haline gelmeye başlamıştır. Aşağı yukarı bunun amacı da normal balayından çok farklı değildir. Sonuçta böyle paket programlar olmasa da, sizde eşinizle birlikte doğa ile baş başa, bir otele birkaç gün giderek, hoş zamanlar geçirebilir ve birbirinizi şımartabilirsiniz. Hatta otele bile gitmenize gerek yok, evinizde de kendinize bir balayı ortamı yaratabilirsiniz. Mesela eşinizin, yatakta hazırlayacağı bir kahvaltıya ne dersiniz?

Doğum Öncesi Egzersizler

Egzersiz kulağınıza pek de hoş gelmedi sanırım, kendinizi şımartmayla ilişkisini de kuramamış olabilirsiniz. Ancak doğru bir egzersiz programı yapıldığında, bu size gerçekten enerji verebilir. Mesela doğum öncesi yoga sınıflarına katılmak, size gevşeme tekniklerini öğretebilir ve bunları gebeliğiniz boyunca, doğumda, hatta daha sonra da kullanabilirsiniz. Sadece gebelerin katıldığı bir sınıfta olmak, etrafınızda sizin gibi karnı büyümüş bayanları görmek, yine bazı endişelerinizi ortadan kaldıracaktır.

Özellikle son yıllarda gebeler için açılan dans kurslarında göbek dansının revaçta olduğunu biliyor muydunuz? Evet, göbek dansı gerçekten hem eğlenceli, hem de sizin gevşemenize yardımcı olacak iyi bir egzersiz seçeneği olabilir.

Eğer kendiniz henüz bu tür yerler bulamadıysanız, bu tür hizmetlerin verildiği merkezleri veya dans okullarını arkadaşlarınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Ajandanızı Hafifletin

Kendinizi şımartmanın en güzel yollarından birisi de ajandanızdaki bazı işleri kırparak azaltmaktır. Lütfen önemli işlerinize öncelik verin, acil olmayanları erteleyin, hele de fazladan hiçbir şey eklemeyin. Yapmaya halinizin olmadığı fakat bitirmek zorunda olduğunuz bazı önemli işler için arkadaşlarınız ve ailenizden yardım isteyebilirsiniz. Büyük çocuklarınız başka arkadaşlarının evine oynamaya davet edildiğinde, itiraz etmeden kabul edin, böylece biraz dinlenme fırsatınız olur. Ne kadar çok dinlenirsiniz enerjiniz o kadar artar ve kendinizi yeniden bazı önemli işlerinize hazır hissedersiniz.

26. Haftada Bazı Üyelerimizden Bize Gelen Sorular

Soru: Bebeğin cinsiyetinden bağımsız bir çocuk odası dekorasyonu için ne yapabilirim?

Cevap: Eğer bebeğin cinsiyetinden emin değilseniz veya bilmek istemiyorsanız bu tür durumlarda her zaman en uygun renk sarıdır, sarıdan şaşmayın. Şunu da ekleyelim ki, bin bir çeşit tonda, her tür ahşaptan, yine her cinsiyete uygun olabilecek karyola, alt değiştirme masası, bebek odası mobilyaları bulabilirsiniz. Yine hem pembenin hem mavinin bir arada kullanılabildiği birçok seçenek olabilir.Bebek odası düzenleme ile ilgili daha fazla bilgi için,  mimarımızın önerilerine  kulak verebilirsiniz.Devamını okuyun…

Soru: Vajina bölgemde bacaklara doğru yayılan bir ağrı var, neden olur?

Cevap: Muhtemelen bahsettiğiniz şey “round ligament” dediğimiz bağ dokusunun ağrımasıdır. Hamile olmadığınız dönemde rahminiz bir armut büyüklüğündeyken, bu bağ dokusu rahminizi pelviste doğru yerde tutar. Gebeliğiniz  boyunca  rahim  büyüdükçe bu bağ dokusu da gerilir, buna bağlı ağrı olması normaldir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here