3 Yaş Çocuk Gelişimi

3 Yaş Çocuk Gelişimi
3 Yaş Çocuk Gelişimi

İçindekiler

Bu Yıl Çocuğunuz Nasıl Gelişecek?

3 Yaş Dil Gelişimi:

Zıt kavramları öğretirseniz, öğrenmeye başlar öğrenmeye başlayınca zevk alır. “Üşüdüğün, acıktığın, yorgun olduğun zaman ne yaparsın?” sorularına cevap verir. Artık birkaç şarkıyı rahatça öğrenip söyleyebilir. Müzik eşliğinde dans edip, şarkılar söyler. 3,5 yaş civarında birden fazla renk tanır. Sorulduğunda yaşını, cinsiyetini söyler. Genellikle neden ile başlayan çok soru sorar. 5–6 sözcüklü cümleler kurabilir. 10’a kadar sayabilir.Doğru sorular sorar. Ne, neden, niçin, nasıl, kim, nerede, vs…

3 Yaş İnce Motor Gelişimi:

Kısmen kendisi giyinebilir, söylenince  gidip ellerini  yıkayabilir. Kalemi güzel tutar, yatay, dikey (düz çizgi, yan çizgi) net olarak çizebilir, daire çizebilir. Biraz  yardımla makas ile kâğıt kesmeye başlayabilir.

3 Yaş Motor Gelişimi:

Erkek çocuklar ayakta tuvalete çiş yapar. Le türü oyuncaklarla oyun kurar ve oynar. Tek ayak üzerinde bir  süre  durabilir, zıplayabilir. 3  tekerlekli  bisiklete binebilir. Merdiven çıkarken 2  ayağını kullanır. Basit günlük işlerde başarı gösterebilir.

3 Yaş Sosyal ve Duygusal Gelişimi:

Oyuncaklarını paylaşır çocuklarla oyun oynar,grup oyunlarına katılır. Kıskançlık belirtileri fazladır ağlama ve yabancıları yadırgaması azalır düzeni sever karanlık ve hayvanlardan korkar. Lütfen, teşekkür ederim, sağol kelimelerini hiç hatırlatmanıza gerek kalmadan kullanmaya başlar(%50). Büyüklerin rica ve isteklerinin %75’ini yerine getirir. Tehlikeden kaçınır. Rol oyunları oynar. İnsanların bir nesneyi değişik perspektiften gördüklerini kavrar. İşbirliği yapabilir. Paylaşabilir, hediye edebilir. Oyun yarışa dönüşür.

Muayene: Genel  fizik  muayene,  gelişim, tansyon  ölçümü

Testler/Konsültasyon: Kan sayımı ve idar tahlili  tekrarlanabilir.  Ailede  eğilim  varsa  kolestrol,  kan  şekeri  ölçülebilir.2  yaşta  gitmediyse mutlaka  göz  kontrolü, muayenelerde  normal  bile  olsa  Çocuk
Kardioloji  tarafından  kalp  EKO’su  yapılabilir.

Öneriler: Gündüz  tuvalet  eğitimi en  son 3 yaşta tamamlanmalı   Florlu çocuk  macunuyla diş  fırçalama.  Oyun  grubu  gibi  kreş  alıştırmaları başlanmalıdır,  çocuk  uygunsa tam  gün kreş (bakıcı  imkanı  varsa  tam gün için  4 yaşa  kadar bekleyebilir)

Konsültasyon:  Göz hekimi muayenesi (En geç 3 yaşta mutlaka yapılmalı)

Aşı: 2-2,5 yaş  civarında en son Hepatit A aşıları 2  doz  yapıldıysa 4 yaşa kadar aşısı yoktur. Yeni çıkabilecek ve önemli özel aşılar için  doktorunuzun önerilerine göre hareket edebilir, Doktoramcam.com’un sürekli güncellenen aşı takvimini deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, Uzm. Psk. Mürvet Ülkü, Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı; “Çocuk Gelişimi” ile ilgili çeşitli konular hakkında bilgiler veriyor.

Kız  ve  Erkek Çocuk Gelişim Tablosu                  

Erkek bebek gelişimiKız bebek gelişimi

          4 Yaş >>

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here