5. Hastalık

5. hastalık
5. hastalık

İçindekiler

5. hastalık nedir?

5. hastalık, çocukluk çağının viral döküntülü hastalıklarındandır. Etkeni Parvovirüs B 19’dur. Tıpta Eritema infeksiyozum adıyla anılır.

Daha fazla 5 yaş üstü çocuklarda hastalık yapar.
Korunmak için aşısı yoktur, zaten çok tehlikeli bir hastalık değildir. Çok bulaşıcı değildir ve sadece bir kez komplikasyonu olmaz.

Belirtileri

Hasta ile temastan yaklaşık 5-15 gün sonra yüzde tokatlanmış yanak görüntüsü yapan tipik döküntü ortaya çıkar. Döküntü alın ve çeneye de yayılabilir ama ağız etrafı soluk kalır. 1- 2 gün sonra kollar, bunları ve gövdede bu kez dantel gibi ve kaşıntılı döküntü oraya çıkar. Bu döküntü 3 hafta kadar sürdükten sonra söner. Bu süre boyunca sıcak banyo, güneş, sürtünme vs ile belirginleşebilir. Yüzdeki döküntü ortaya çıkacaktır 3–4 gün sonra hafif ateş olabilir.

Tanısı

Genellikle tipik ölçümlerde tanı koymak için yeterlilik, özel tanı testi çok gerekli değildir ancak bazen kesin teşhis edilirsiniz Parvovirüse karşı antikor ölçümleri gereklidir. bazen kan sayımında lökosit sayıları ve hemoglobin düzeylerinde de geçici bir düşme görülebilir.

Tedavisi

Ateş düşürücüler ve kaşıntı için losyonlar dışında tedavi yoktur. Ergenlik çağında 5. hastalık yoluyla eklemlerde şişme ve ağrı olabilir. Bunun için ibuprofen (antiromatizmal özellikli ağrı kesici) seçin.

Videoda Uzm. Erdem Uzunoğlu “Su Çiçeği Hastalığı” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here