5. Hastalık

6. Hastalık
6. Hastalık

5. hastalık nedir?

Çocukluk çağının viral döküntülü hastalıklarındandır. Etkeni Parvovirüs B 19’dur. Tıpta Eritema infeksiyozum adıyla anılır.

Daha fazla 5 yaş üstü çocuklarda hastalık yapar.
Korunmak için aşısı yoktur,  zaten çok tehlikeli  bir  hastalık değildir. Çok bulaşıcı değildir ve çoğu kez komplikasyonu olmaz.

5. hastalık belirtileri

Hasta ile temastan yaklaşık 5- 15 gün sonra yüzde tokatlanmış yanak görüntüsü yapan tipik döküntü ortaya çıkar. Döküntü alın ve çeneye de yayılabilir ama ağız etrafı soluk kalır.  1- 2 gün sonra kollar, bacaklar ve gövdede bu kez dantel gibi ve kaşıntılı döküntü oraya çıkar. Bu döküntü 3 hafta kadar sürdükten sonra söner. Bu süre boyunca sıcak banyo, güneş, sürtünme vs ile belirginleşebilir. Yüzdeki döküntü ortaya çıktıktan 3–4 gün sonra hafif ateş olabilir.

5. hastalık tanısı

Yukarıdaki  tipik  belirtiler  tanı  koymak  için  yeterlidir,özel tanı  testi çok  gerekli değildir ancak  bazen  kesin  teşhis  gerektiğinde  Parvovirüse  karşı  antikor  ölçümleri yapılabilir.   bazen  kan sayımında  lökosit  sayıları  ve  hemoglobin  düzeylerinde  de geçici  bir  düşme  görülebilir.

5. hastalık tedavisi

Ateş düşürücüler ve kaşıntı için losyonlar dışında tedavisi yoktur. Ergenlik çağında 5. hastalık sırasında eklemlerde şişme ve ağrı olabilir. Bunun için ibuprofen (antiromatizmal özellikli ağrı kesici) gerekebilir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu  “Su Çiçeği Hastalığı” hakkında bilgiler  veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =