Alerji Burun Spreyleri Zararlı mı?

Alerji Burun Spreyleri Zararlı mı
Alerji Burun Spreyleri Zararlı mı

Alerji burun spreyleri, steroidli burun spreyleri, kortizonlu burun spreyleri … gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Bir diğer sprey ise Steroid’li spreyler; Yani içinde alerjiyi durduracak, en azından kısmi olarak durduracak spreyler. Bunlarda genelde marka verecek olursak; Nasonex, Avamys, Nasocort, Flixonase, Rinoclenil, Risonel gibi spreylerdir. Bu spreyler de kortizon içerikli spreyler olduğu için alerjide çok etkin spreylerdir. Bunların uzun süreli kullanımlarında bir sıkıntı yoktur.

Alerji spreylerinin çok uzun süre kullanımına dikkat

Fakat ne kadar uzun süre? Eğer 1 ayı geçersek 1 ayın sonunda bir ara vermek gerekir. Çünkü devamlı kullanımları burun içerisinde bir bağımlılık durumu yapmaz fakat burun içerisinde kuruma, kabuklanma ve kanamalara yol açabilir. Bu kanamalar da bir süre sonra burun içerisindeki burun perdesinin zedelenmesine ve delinmesine yol açabilir.

Alerji spreylerini aralıklı kullanmak daha güvenli

Bu bağlamda benim hekiminiz olarak önerim: Dönem dönem bu spreyleri bırakıp, dönem dönem kullanmak yani 1 ay ya da 2 ay kullandıysanız 10-15 gün kadar spreyinizi bırakmanız. Ayrıca bu spreyleri kullanırken de burun içerisine nemlendirici bir takım kremler kullanırsanız (Benim kişisel tercihim Bephanten’den yana ama siz diğer markalarda nemlendirici spreyler, nemlendirici kremler de kullanabilirsiniz. Bunları da kullanırsanız) bu spreylerin zararlı etkilerini en az düzeye indirirsiniz.

Alerji tamamen yok olacak bir hastalık değildir

Fakat alerji spreylerinde diyeceğim o ki kullanmak zorundayız çünkü alerji bünyemizden gelen bir hastalıktır ve tamamen yok olması mümkün değildir. Dönem dönem burnunuzda tıkanıklıklar yapabilir bazen de tüm yıl boyunca da tıkanıklık yapabiliyor. Bu bağlamda da bu spreyleri dikkatli bir şekilde, hekiminizin tavsiye ettiği doğrultuda kullanırsanız çok mutlu olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here