Anne Sütü Sadece Karın Doyurmuyor

Anne Sütü Sadece Karın Doyurmuyor
Anne Sütü Sadece Karın Doyurmuyor

Sevgili anne-babalar benim anne sütüne ne kadar düşkün bir doktor olduğumu herkes bilir. Tanrının bir ikramı olan, bebek için en kıymetli hazinelerden bile daha değerli olan anne sütünün önemini annelere daha iyi anlatabilmek için her fırsatta savunmaya da devam edeceğim.

Anne Sütünün Önemi

Sebeplerine gelince yıllardır her ortamda bunu savundum. Daha iyi besleniyorlar, daha sağlıklı oluyorlar, alerjik hastalıklara ve enfeksiyon hastalıklarına daha az yakalanıyorlar.

İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde ishal,  zatürre, orta kulak iltihabı gibi bulaşıcı hastalıklar daha az görülüyor. Bu bebekler ileride büyüdüklerinde, hatta erişkin  hayatlarında da alerji, obezite, kanser, hipertansiyon, diyabet, romatizma, multipl skleroz gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara da daha az yakalanıyorlar. Bunun dışında ilk 6 ay sadece  anne sütüyle beslenen bebekler daha zeki olurlar. Bir de bunu 1 yıla uzattığınızı düşünün, bebeğinizin Omega 3 ve Omega 6 gibi uzun zincirli yağ asitlerinden çok daha uzun süre  faydalandığını düşünün. Böylece daha zeki, daha akıllı çocuklarınızın olmasına da doğal bir  kaktı sağlamış olursunuz.

Ek Gıdalara Ne Zaman Geçilmeli?

Bu tabii ki 1 yıl sadece anne sütü verin demek değil. Ancak bol anne sütünü dengeli bir şekilde temin edebilmek için, ek gıdalara geçişte çok hızlı davranmamak gerekiyor. Böylece Sağlık Bakanlığı’nın da son önerilerine göre günlük  enerjinin 7-9 ay %70 anne sütünden gelmesi sağlanmalı. 9 aydan sonra da anne sütü  varsa %50 ile devam etmeli. 1 yaştan 2 yaşa kadar da %30 ile devam etmek gerekiyor.

Tüm bu faydaların yanında anne sütünün sadece çocuğun karnını doyurmadığını, aynı zamanda ruhunu da doyurup, beslediğini,  ileri  yaşlarda  uyuşturucu  bağımlılığına  yatkınlıktan  bile  koruduğunu  biliyor  muydunuz?

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi” ile çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

Anne sütünün yoğun  bir  şekilde 1 yıl boyunca devam etmesi ile oral dönemi doyasıya yaşayan çocuk doyuma ve hazza ulaştığı için, çok daha özgüveni yüksek başarılı kimliklere sahip olabilecektir.

Doyuma ulaştığı için de sevgi yoksunluğu hissetmeyecek, bu nedenle de ileride sosyal kişilik bozuklukları gösterme ihtimali çok azalacaktır. Bugün bilinen en  yaygın psikososyal kişilik bozukluklarından  biri olan uyuşturucuya yatkınlık açısından diğer  faktörlerle birlikte anne sütü de çok iyi bir koruyucudur.

Sonuç  olarak  6  ay  sadece  anne  sütü,  1  yıla  kadar  yoğun  olarak  devam  etmek bebeğinize ve  ileride çocuğunuza  şu  avantajları  sağlar:

  • Dengeli beslenir, sağlıklı büyür
  • Daha akıllı ve zeki olur
  • Dengeli bir bağışıklık sistemi yaratarak ileride birçok hastalıktan korur
  • Oral dönemin tam olarak doyurulmasıyla ileri yaşlardaki bir çok piskososyal bozukluk ve  uyuşturucu bağımlılığına karşı da korunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here