Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne Sütü Saklama Koşulları
Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne sütü eşsiz içeriği ile bebeğiniz için en iyi beslenme şeklidir,  özellikle ilk  6 ay tıbbi bir gereklilik yoksa, annenin sütü dışında hiçbir sıvı verilmemesi önerilir. Annelerin endişelenerek sık sık merak ettikleri konu:

“peki çalışmaya başlayınca ne olacak, ya da bebeğimi birisine bırakıp dışarı çıkmak zorunda kalırsam nasıl sütümü vereceğim?”

…evet bu gibi durumlarda  sağılmış,  saklanmış anne sütü vermek oldukça doğru bir yaklaşımdır. Anne sütünü elle, manuel pompalarla veya elektrikli  pompalarla sağmak mümkündür. Süt  sağma  makineleriyle  ilgili  detaylı  bilgi  için Süt Sağma Makinesi makalemizi  okuyabilirsiniz.  Anne sütünü  sağdık,  peki  bu  sütü  nasıl saklayacağız,  dolaptaki  sütü  nasıl  ısıtacağız gibi  birçok soru  aklınıza  gelebilir.

Sağılmış anne sütü saklama süresi ne kadardır?

Sağıldıktan  sonra  aşağıda listesini  bulacağınız ortamlardaki  ısılarda ve sürelerde herhangi bir özelliğini  ve  besin  değerini  kaybetmez,  zararlı  bakteri  ve  toksinler  üretmeden bekleyebilir.

Oda ısısında: Eğer hava çok sıcak değilse, 24-25 C’de 1  saat

Buzdolabının kapağında:  + 4 derecede 24 saat

Derin dondurucu:  No frost diye de tabir ettiğimiz -18 C  ve daha altındaki ısılarda 6 ay herhangi bir şekilde özelliğini kaybetmeden saklanabilir.

Sağılmış Anne Sütünü Nasıl Saklamalıyım?

Kaynatılmış  temiz kavanozların veya şişelerin içinde saklanabileceği gibi, bu amaçla özel hazırlanmış, üzerine tarih de yazabileceğiniz, steril  süt saklama poşetlerini  de  tercih edebilirsiniz. Bu  amaçla  plastik  kaplar veya  pet  şişeler  kullanılmamalıdır.

Saklanmış Anne Sütünü Nasıl Isıtmalıyım?

Sağdığımız saklanmış anne sütü asla direkt olarak ısıya maruz bırakılmamalıdır. Eğer derin dondurucudaysa  poşet veya kavanoz önce buzdolabının alt  kısmına indirilir, daha hızlı bir erime isteniyorsa oda ısısında bekletilir, yakından takip edilir veya  ılık suya batırılabilir böylece daha hızlı bir şekilde erimesi, aynı zamanda da ılınması sağlanabilir. Bu  yönteme  çift  kap  usulü  veya  benmari  usulü denmektedir. Ancak hiçbir zaman cezveye veya bir kaba konarak ocakta ısıtılmamalı, mikrodalgaya konmamalıdır.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirme” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here