Astımlı Çocuklar İçin Korunma Önerileri

Astımlı Çocuklar İçin Korunma Önerileri
Astımlı Çocuklar İçin Korunma Önerileri

İçindekiler

1 – Beslenme:

Bebeklerde anne sütüne önem verilmeli, bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Ek gıdalara mümkünse olabildiğince geç başlanmalıdır. Çocuk beslenmesinde hazır gıda tüketiminden kaçınılmalı, bol sebze meyve tüketilmelidir. Haftada 2 gün balık tüketimi faydalıdır.

2 – Ev tozu akarları:

Akarlara karşı bazı önlemler almak gerekir. Çarşaf ve kılıflar 60 C de yıkanmalıdır. Evde pelüş oyuncak bulundurmamalı, eğer çocuk bu oyuncağından vazgeçemiyorsa haftada bir oyuncak 24 saat derin dondurucuya konmalıdır. Evde halı olmamalı, yıkanabilir kilimler tercih edilmelidir. HEPA filtreli elektrik süpürgesi kullanmalıdır. Ev sık sık nemli bezle temizlenmelidir. Çocuğun odasında gereksiz eşya olmamalı, toz tutma potansiyeli yüksek olan kitaplar odada mumkunse kapalı ortamda saklanmalıdır. Kullanılmayan eşyalar kapalı dolaplarda muhafaza edilmelidir.

3 – Küf mantarları:

Ev içinde havalandırma sağlanmalı ve evin rutubetli olması önlenmelidir. Evde sızıntıya neden olan yerler tamir edilmelidir. Evde akvaryum ve ev içi bitkilerin olması nem miktarını artırır. Banyoda halı olmamalıdır. Banyo ve mutfakta havalandırma yeterli olmalıdır.

4 – Hayvan alerjenleri:

Evde tüylü hayvan beslenmemelidir. Dışarıda hayvanla temas edenler, allerjenler giysi ile taşındığı için, eve gelince kıyafetlerini çıkarmalıdır.

5 – Polenler:

Polenlerin yayılma dönemlerinde ev dışı aktivitelerden kaçınmalıdır. Ev polenleri en fazla yayıldığı sabah saatlerinde havalandırılmamalıdır. Polenleri tutan HEPA filtreli klimalar kullanılmalıdır . Dışardan gelindiğinde saç yıkanmalı, duş alınmalı ve dışarda giyilen kıyafetler değiştirilmelidir. Seyahat sırasında arabanın camları kapalı tutulmalıdır.

6 – Hava kirliliği:

Dışarda hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda gerekmedikçe dışarı çıkılmamalı ve fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. Evin pencereleri kapalı tutulmalıdır.

7 – Sigara ve ev içi hava kirliliği:

Çocuğun mutlaka sigara dumanı ile teması önlenmeli, evde sigara içilmesine izin verilmemelidir. Ev temizliğinde arap sabunu kullanılmalı, kokulu temizlik maddeleri ve çamaşır suyu kullanımından kaçınılmalıdır.

8 – Enfeksiyonlar:

Çocuk mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan ve enfeksiyon geçirmekte olan kişilerden uzak tutulmalıdır. Astımlı çocuklara grip ve pnömokok aşıları yapılması önerilir.

9 – Egzersiz:

Astım kontrol altında olduğu sürece, spor yapmaya engel bir hastalık değildir. Yüzme, bisiklet, jimnastik ve aerobik, astımlı çocuklar için en çok önerilen sporlardır. Yüzme sırasında klorun solunması astım ataklarını başlatabilir, o yüzden yüzmede deniz tercih edilmelidir.

10 – Egzersize bağlı astım kuru ve soğuk havada daha sık ortaya çıkmakla beraber her koşulda olabilir. Egzersize bağlı astım bulgularının ortaya çıkmasını önlemek için; ağır egzersiz gerektiren sporlar yapılmamalı, soğuk ve kuru havada spor yapılmamalı, eğer yapılacaksa ağız ve burun kapatılmalı, egzersiz öncesi mutlaka ısınma hareketi yapılmalıdır.

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Mustafa Bakır, “Çocuklarda Astım” ile çeşitli alerjik ve enfeksiyon hastalıkları ile ilgili bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here