Atopik Dermatit (Egzama)

Atopik Dermatit (Egzama)
Atopik Dermatit (Egzama)

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik Dermatit ‘e Egzama da denir, sık rastlanan alerjik bir cilt hastalığıdır. Herkeste ve her yaşta görülebilir ama en çok süt çocukluğu ve çocukluk çağının hastalığıdır. Farklı şekillerde dermatit çeşitlerini içerir.  Ana özelliği ciltte kızarma, kabuklanma ve kaşıntıdır. Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak genetik yatkınlığın olduğu çok iyi bilinmektedir. Yani bir anne veya babada egzama, astım veya alerjik nezle varsa çocukta da egzama ortaya çıkabilir. Tek başına görülebildiği gibi astım veya alerjik nezle gibi başka alerjik hastalıklarla birlikte de seyredebilir. Belirtileri tetikleyebilen çok sayıda faktör olabilir: Gıdalar, toz, parfümlü losyonlar, yün, peluş oyuncaklar, stres vs. Ani sıcaklık değişiklikleri ve terleme de kaşıntıyı arttırabilir. Tetikleyici faktörlerden sakınmak belirtilerin azalmasına neden olabilir ama tedavi edici olamaz.

Aşağıdaki videolarda Prof. Dr. Mustafa Bakır, “Çocuklarda Alerjik Hastalıklar” ve “Boğmaca ve Tüberküloz Hastalığı” hakkında bilgiler veriyor.

Belirtileri

Kırmızı ve kaşıntılı deri; deride içi sıvı dolu çok küçük kabarcıklar ve kabuklanma alanları vardır. Bunlar süt çocuklarında en fazla saçlı deri, yüz (yanaklar, kaşların arası, kulak memesi arkası en fazla), diz ve dirsek kıvrım yerlerinde görülür. Kaşıntı ana yakınmadır. Lezyonlar kaşındıkça kabuklanır, şiddetlenir; şiddetlendikçe kaşınır. Kaşınma sırasında cilde mikrop bulaşması halinde iltihaplı bölgeler kuru kahverengi görünüm alır.

Tedavisi

Tedavi için birkaç husus bir arada göz önünde bulundurulmalıdır: Tetikleyici olabileceklerin uzaklaştırılması, cildin kurumasına engel olunması, kortizonlu kremler ve antialerjik (antihistaminik) ilaçlar. Kurumaya engel olmak için sabunsuz temizleyiciler, sık yıkama, nemlendirici yağlı losyonlar kullanılır, alevlenmeler halinde sık ılık banyolar faydalıdır.

Kortizonlu kremlerin kısa sürelerle kullanılması tamamen doktor kontrolü altında olmalıdır. Bu ilaç mikrobik olmayan iltihabın baskı altına alınması için zorunludur ama uzun süre kullanılması halinde ciltte incelmeye ve tahribata neden olur.

Kaşıntının fazla olması halinde antialerjik şurupların kullanılması hem tedaviye katkıda bulunur hem de bebeği rahatlatır.

Son yıllarda kortizon olmayan ve çok uzun süre (belki de 2 sene) kullanılabilen ve üretici firmanın iddialarına göre yan etkisi neredeyse hiç olmayan bir egzama ilacı da geliştirilmiştir. (Doktorunuza danışınız)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here