Bebeğimi Denize Sokabilir miyim?

Bebeğimi Denize Sokabilir miyim?
Bebeğimi Denize Sokabilir miyim?

Bebeği olan aileler yaz mevsimi yaklaştıkça meraklanmaya başlarlar.

  • Acaba bebeği denize sokabilir miyiz?
  • Hangi denizlere girmesi uygundur?
  • Bebeği kaç aydan sonra denize sokabiliriz?
  • Bebek ne kadar süreyle suda kalabilir?

… gibi birçok soru kafanıza takılabilir.

Bu soruyu farklı uzmanlara sorduğunuz zaman, çok farklı çok çelişkili yanıtlar alabilirsiniz. Çok doğal çünkü bu “iki kere iki dört eder” gibi net ve bilimsel bir cevabı olan bir soru değil aslında, o yüzden de kişisel yorum farklılıkları olabilir. Şimdi ben bu sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.

Bebeği Denize Sokabilir miyiz?

Aslında  ideali  bebeğinizi  sokacağınız  denizin  bakteriyolojik  raporunu  görmektir. Sağlık Bakanlığı Gıda Maddeleri ve Numune Alma Rehberi’ne göre 1000 cc su içerisinde 0 ile 1000 arasında Koli Basili’nin olması durumunda deniz çok temiz, 1000 ile 10 bin arasında olması durumunda temiz, 10 bin ve üstü olması durumunda ise kirli, denize girilmesi yasak olarak niteleniyor. Ancak  bunu öğrenmek  pratikte  her  zaman mümkün  olmayabilir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Erdem Uzunoğlu, “Yenidoğan Bebek Bakımı” hakkında bilgiler veriyor.

Mantık  çerçevesinde  cevap  vermek  gerekirse  Marmara  denizi  gibi  kapalı  deniz  değilse  sokmanızda bir  sakınca yoktur. 2  yaşın  altında Marmara  için  ve  havuz  için  10 kez  düşünün,  yani  mümkünse  sokmayın  derim. (Boğaz  çıkışı  olduğu için Avşa belki kabul  edilebilir) Eğer  Marmara’da  bulunduğunuz  bölge  yetkililerinden  düzenli  rapor  alınabiliyorsa  ve  temiz  kriterlerine  uyuyorsa  Marmara denizine sokmakta da  bir  sakınca  olmayabilir.

Bebeği Kaç Aydan Sonra Denize Sokabiliriz?

Bu  sorunun kesin  bir  cevabı  olmasa  da eğer  deniz  suyu  çok sıcaksa(28-30), hava  şartları  uygunsa ve  deniz  çok  temizse,  bebek  prematüre  veya  çok  ufak  doğmamışsa 3-4 aydan  itibaren,  ya  da  kabaca  cilt  altı  yağ  dokusunun  da  iyice  geliştiği  5,5-6 kg’lık  olmasından  itibaren  denize  sokabilirsiniz.

Bebek Ne Kadar Süreyle Suda Kalabilir?

Burada denizin ısısı, dış ortamın ısısı,  denize  girilen  saat, rüzgar ve  bulut durumu, bebeğin suya vereceği tepki gibi birçok faktör bunu belirleyecektir. Çok küçük 2-3 aylık bir bebek ilk kez denize sokulacaksa çok sıcak bir su bile olsa, muhtemelen 2-3 dakikadan fazla sokmamakta fayda vardır,  zamanla  alışacak  ve  daha  uzun  süre  suda  kalabilecektir. Bu  konuda  tabii  ki  en  önemli  faktör de  bebeğin  suyu  sevip  sevmemesi  gibi  kişisel  farklılıklardır. Kimisi  suya  girince  ciyak  ciyak  ağlarken,  bazılarıysa  etrafa  gülücükler  dağıtabilmekte,  el  ve  yaklarını şirin  şirin  suya  vurmaktadır.

Sonuç olarak süreye  bebeğiniz  tepkileriyle,  zaten  kendisi  karar  verecektir. Birkaç  örnek  vermek  gerekirse; Kuzey  Ege’de su  sıcaklığı 22-24 derece  iken  4  aylık  bir  bebek 3-5  dakika suda kalabilirken,  Antalya  gibi  güneyde bir  yerse,  hele  de yazın  ortası  ve  su  sıcaklığı  28-30 dereceye  ulaşmışken 9-10 aylık  bir  bebek belki  30  dak.  bile suda kalabilir.

Bebeğimi Hangi Saatlerde Denize Sokmam Uygun Olur?

Eğer  hava kapalı  ancak  çok  sıcaksa  Saat 10:00-11:00’den 18:00-19:00’ a kadar  bebek  denize sokulabilir. Ancak çok  güneşli  havalarda Saat 12:00-17:00 arası  denize  sokmamalı,  ya  da  başına  şapka  takmalı, başını  ıslatmalı ve omuz-yüz  gibi  açıkta  klan  bölgelere güneş  koruyucu krem  sürülmeli  ve  riskli  saatlerde  5-10 dakikadan  fazla  güneş  altında  denize  girilmemelidir.

Bebeğimi Kirli Bir Denize veya Havuza Sokarsam Ne Olabilir?

Özellikle idrar yolu enfeksiyonu ve gastroenterit, yani ishal dediğimiz bağırsak enfeksiyonları bu tür durumlarda en sık karşılaşabileceğimiz komplikasyonlardır. O yüzden özellikle de 2 yaşın altında bebeğinizi güvenmediğiniz hiçbir denize ve havuza sokmamanızı öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here