Bebeğinizin Gelişimini Desteklemek İçin

Bebeğinizin Gelişimini Desteklemek İçin
Bebeğinizin Gelişimini Desteklemek İçin

Bebeğinizi ilk aylardan itibaren uyku zamanlarında sırt üstü yatırırken , oyun zamanlarında ise sıklıkla yüzükoyun yatırmak çok faydalıdır.

Gün içerisinde belirli sürelerde yüzüstü yatmak bebeğin temel motor ve duyusal becerilerinin gelişimi için çok önemlidir.

Bebek bu pozisyonda baş ve boyun kontrolünü geliştirir, sırt ve omuz kasları güçlenir. Bu sayede uzanma, oturmaya geçiş ve emekleme gibi temel gelişimsel basamaklara hazırlık yapılmış olur.

Bebekler eve geldikleri ilk günden itibaren kısa sürelerle yüzükoyun yatabilirler. Bu süreleri zamanla arttırmak gereklidir.

Yüzükoyun zamanlarının bebeğiniz için eğlenceli olması için:

Bebeğinizin en keyifli olduğu zamanı seçin,

Dolu mide ile hemen yüzükoyun yatırmayın,

Elleri ve vücudu ile destek alabileceği sertlikte ve düz  bir zemine koyabilir,

siz sırt üstü yatarken kendi göğsünüzün üzerine koyabilir

ya da kucağınızda taşırken  kollarınıza yüzükoyun yatırıp, karnından, bacaklarından ve sırtından tutarak dolaştırabilirsiniz.

Ayrıca otururken dizinizin üzerine yüzükoyun yatırıp etrafı seyretmesini sağlayabilirsiniz.

Yerde iseniz başını kaldırabiliyorsa yakınına bir kırılmaz bebek aynası , ses çıkaran bir oyuncak vb koyarak dikkatini bu nesnelere çekebilirsiniz,

Bebeğiniz yüzükoyun yatarken bir havluyu yuvarlayıp omuzlarının ve göğsünün altına yerleştirip, kollarını uzatmasına ve  kafasını kaldırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüzü koyun zamanlarına alışık olmayan bebekler önceleri şikayetçi olabilirler, oyuncu bir şekilde onlara eşlik ederek başlangıç olarak 3-4 dakika geçirmelerine yardımcı olmak faydalıdır. Zamanla süreyi arttırmayı hedeflemelisiniz.

Bebeğiniz 2 aylık iken  (erken doğum yok ise)  bu pozisyonda başını kaldırıp diğer tarafa çeviremiyor,  4 aylık iken sırt kasları sayesinde kafasını yerden kaldırıp 3-5 sn kafasını tutamıyor, 6 aylık iken kollarının üzerinde göğsünü yerden kaldıramıyor, yüzükoyun yatarken nesnelere uzanamıyorsa çocuk doktorunuzla görüşün ve gelişimsel destek isteyin. Erken dönemde yapılacak basit etkinliklerle bebeğinizin gelişimini destekleyebileceğinizi unutmayın.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Erdem Uzunoğlu, “Yenidoğan Bebek Bakımı” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here