Bebek Bakımı İpuçları

Bebek Bakımı İpuçları
Bebek Bakımı İpuçları

Sevgili anne-babalar bebeğinizin dünyaya gelişini kutlarız. Onun doğumu ile birlikte  sizin için yepyeni bir hayat başlıyor. Yenidoğan bir  bebeğin birçok dokusu çok hassas olduğu için, bakımı da ona göre ayrı bir özen ister. Bir bebek hemşiresi olarak onun yaşama uyum süreci ve bebeğinizin bakımında size yardımcı olacağını düşündüğüm bir rehber hazırlamak istedim.

Bebeğin ilk kakası

İlk kaka siyahımsı, çok koyu yeşil ve yapışkandır, buna mekonyum denir.2-3 gün sonra bebeğiniz anne sütü ile  beslendikçe kaka sulu hardal sarısı rengine dönüşür. Bazen bu değişimin  tamamlanması  1 haftayı bulabilir. Anne sütü alan bebekler her emzirme sonrasında kaka yapabilirler. Bebeklerin günde 6-7  defa idrar ve 7-8 kez kaka yapabilirler. Kilo almaları da iyiyse bu  durum anne sütünün yeterli olduğunun bir göstergesidir.

bebek bakimi ipuclari

Bebeklerde alt değişimi

Özellikle bebeklik döneminde  alt değişimi ve sıklığı çok önemlidir. Bebekler günde  6-7  kez  çiş,  az  da  olsa  7-8  kez  kaka  yapabilirler o yüzden sık  sık  kontrol  etmek  ve  gerektikçe  değştirmek çok önemlidir.  Alt değişiminde su bazlı ıslak mendil veya  ılık suya batırılmış pamuk yardımı ile  alt temizliğini tercih etmelisiniz. Göbek  düştükten sonraki süreçte alt değişimi-temizliği duş şeklinde de yapılabilir. Her bez değişiminde hekiminizin size tavsiye edeceği pişik önleyici bir kremi kullanmakta çok  büyük  fayda vardır. Yeni doğan döneminde kız ve erkek bebeklerin genital bölgesi ödemli  ve pişik  varmış gibi görünebilir   böyle bir durumda alt bölgesini havalandırmak  onu çok rahatlatacaktır.

Bebeklerde cilt bakımı

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha ince, pembe  ve hassastır. En ufak bir temas ve dokunuşta kolayca kızarabilir. Ancak merak etmeyin bebeğiniz gelişimini tamlarken bu hassasiyet zamanla azalacaktır. Bebeğinizin  tüm  vücuduna günde  1  kez  ve  daha  sonra  da  banyolardan sonra doktorunuzun önereceği nemlendirici bir  losyon sürebilirsiniz.

Bebeklerde banyo

Anne karnında bebeğin  cildini  kaplayan  yağlı  madde  verniks  bağışıklık  sistemini  desteklediği  için, ilk  günler bebeğin yıkanması önerilmez. Daha sonra mevsime göre, ortam  ısısına  göre her gün  veya  haftada  1-2  kez  banyo  yapılabilir. Banyo yaptırmadığınız dönemlerde vücudunu ılık sularla tampon yaparak silebilirsiniz.
Banyonun ayrıntıları için Yenidoğan uzmanımız Murat  Palabıyık’ın Bebek Banyosu makalesini okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Uzm. Nazife Can, bebek masajı uygulamalarını anlatıyor.

Bebeklerde göz bakımı

Bebeğinizin gözünde akıntı-çapak olursa steril gazlı bez veya makyaj temizleme  pamuğu yardımı ile kaynatılmış ılık suya ve  steril serum fiyolojiğe batırıp  gözün içinden dışına doğru (burundan kulağa doğru)tek bir hareketle silebilirsiniz. İşlemin tekrarlanması gerekirse  yeni bir gazlı bez kullanmalısınız gözde kızarıklık aşırı çapaklanma ve şişlik varsa doktorunuza  danışınız. Bu işleme başlamadan önce  mutlaka ellerinizi sıcak  sabunlu suyla iyice yıkayınız.

Bebeklerde kulak bakımı

Bebeğinizin kulakları da çok hassas olduğu için asla diplerine kadar temizlemeye çalışmayın. Eczanelerde satılan bebek ler için yapılmış arka kısmı kalın kulak çubuğu yardımı ile sadece kepçenin iç kısmını temizleyiniz,  kanalın içine  herhangi  bir şey  sokmayın  ve  temizlemeye çalışmayın. Dış kulak kısmını ve arka kepçesini temizleyiniz.(doğumdan sonra ilk 1 hafta kulak içini temizlemeyin çünkü anne karnında bebeği  kaplayan yağlı  kremsi yapıdaki  verniks yoğun bir şekilde kulaklarında da olabilir, bu kuruyarak kaybolur temizlemeye gerek yoktur.)

Bebeklerde burun bakımı

Bebekler doğduklarında burunlarını her  yeri ödemli  ve  şiş olur.Burun deliklerine 1-2’şer damla serum fizyolojik damla damlatarak onu rahatlatabilirsiniz. Bebekler burun solunumu yaptıkları için  burunlarının tıkalı olmaması gerekir eğer burun tıkalı olursa rahat ememezler, rahat uyuyamazlar,  huzursuz  olurlar ve bu  durum gelişimlerini de olumsuz  etkileyebilir. Burun içindeki kirleri ve salgıları temizlemek için burun aspiratörleri kullanabilirsiniz.

Bebeklerde ağız bakımı

Her şeyden önce bebeğinizin sağlığı çin göğüs hijyenine dikkat etmelisiniz. Emzirmeden önce 1 damla anne sütü çıkararak göğüs ucunu süt ile temizleyiniz. Günde 1 kere duş almak  göğüs temizliği için yeterli olacaktır. Bikarbonat  ile  göğüs  silmek  eskide  kalan  çok  yanlış  bir  alışkanlıktır.  Ciltteki  faydalı  mikropları  öldürerek,  bebeğin  ağzında  pamukçuk  oluşmasına  neden  olur. Bebeğinizin dil ve ağız mukozası normal görünümde ise ağız bakımına ihtiyaç yoktur. Ağız bakımı yapacaksanız kaynamış ılık suyla gazlı bezi ıslatarak ağız içini tek seferde silebilirsiniz. Eğer ağzında yara,  sabit  bir  beyazlık(pamukçuk)  farkederseniz doktorunuza danışınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here