Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için beslenmesi ve aşıları kadar önemli olan diğer bir konu da, bebek bakımıdır. Bu bölümde bebek masajının incelikleri, bebekler için uygun olan  oda  ısısı,  bebek  banyosu  nasıl  yapılır, hangi  mevsim nasıl kıyafetlerle daha rahat eder gibi aklınıza takılan birçok sorunun cevabını Bebek Bakımı kategorisinde bulmanız mümkün. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Gayet düzgünken 8 aylıktan sonra çocuğun uyu düzeni bozuldu…

Soru:
Çok küçüklüğünden beri bebeğimin düzenli bir uyuma rutini vardı: banyo, sessiz oynama, kitap okuma, yatak. Çok güzel bir şekilde ilerliyordu ancak 8. ayından itibaren kitap okuduktan sonra odasına gittiğimizde öfkelenmeye ve ağlamaya başlıyor. Neden böyle oluyor?

Cevap:

Bahsettiğiniz durum muhtemelen bir çok 8 aylık bebeği olan ebeveynin başına geliyordur. Gelişimin bu noktasında bebekler bir sonraki adımda ne olacağını anlamaya başlarlar. Siz o kadar iyi bir rutin oluşturmuşsunuz ki bebeğiniz kitap okumadan sonra sizden-en çok sevdiği ve vakit geçirmek istediği kişiden- ayrılması gerektiğini artık biliyor. Bu nedenle de bunu istememesi son derece doğaldır. Öte yandan bir çok 8 aylık bebek nesne sürekliliğini –bir nesnenin görüş alanı dışında olduğunda da var olmaya devam ettiğini- anlamaya başlar. Dolayısıyla sizin odasından çıkıp başka bir yerde olmaya devam edeceğinizi anlamaktadır. Ayrıca, ağladığında ve bağırdığında sizinle daha fazla zaman geçirebildiğinin de farkına varmaya başlar. Bu durumda uyku rutininin tamamını oğlunuzun odasında yaparak yatağa geçiş sürecini kolaylaştırmak bir yol olabilir.

2,5 aylık bir oğlum var ve çok terliyor. Ne kadar giydirmem gerekiyor, odanın sıcaklığı ne olmalı?

Soru:
2,5 aylık bir oğlum var ve çok terliyor emzirirken, uyurken, uyanıkken de kafası terliyor hep, özellikle de ensesi. Bunun sebebi nedir acaba? Ne kadar giydirmem gerekiyor, odanın sıcaklığı ne olmalı?

Cevap:

Bebeklerin özellikle emerken terlemeleri çok normal bazen terleme de genetik olabiliyor. Sağlıklı bir bebekse bunu bir hastalığa bağlayamayız. Tabi bebeğinizi görmeden emin olamam. Oda ısısı 22-23′ geçmemeli, ev sıcaksa giyimi de ona göre ince olmalı. Bu kategoride yer alan “Sıcakta Yenidoğan Kıyafetleri ve Oda Isısı” başlıklı videoyu da izlemenizi öneririm.

Bebeğim 6.5 aylık, kulağında sürekli koyu sarımsı bir akıntı oluyor, normal mi?

Soru:
Bebeğim 6.5 aylık, kulağında sürekli koyu sarımsı bir akıntı oluyor. Ben de kulak pamuğuna ince bir tülbent geçirip dış tarafından temizliyorum, çünkü bakıldığında kötü bir görüntü oluşturuyor. Sizce bu akıntı normal mi, yoksa bebeğin kulakları ağrıdığı için mi akıntısı oluyor?

Cevap:

Bu normal kulak salgısı, kulak kiridir büyük ihtimalle, görmeden tam bilemiyorum. ancak öyleyse hiçbir zararı yok. Çıkmazsa daha kötü, o zaman tıkanma yapar. Dıştan alabilirsiniz, ancak derinde kalnları çıkarmak için sakın kulağına birşey sokmayın.

Bebeğimin bezinde pembemsi bir renk gördüm, kan mı?

Soru:
Oğlum idrarını yaparken hiç zorlanmıyor ve ağlamıyor,ama nedense bezini açtıgımda pembemsi birşey var neden olabilir acaba?

Cevap:

Bebeklerin idrarında ürik asit kristalleri sık çıkar bu da havayla temas edince turuncumsu nar çiçeği benzeri bir renge dönüşür. Ancak yine de kan olmadığından emin olmak için bir idrar tahlili yaptırsanız daha doğru olur.

20 aylık oğlumun penisinde, beyaz yağ bezesi gibi birşeyler farkettik…

Soru:
20 aylık oğlumun penisinde, sünnet derisi altında sağda ve solda beyaz yağ bezesi gibi birşeyler farkettik, bu nedir acaba bilgilendirir misiniz?

Cevap:

Deri  altındaki  smegma  birikimine  bağlı  ufak  kistler  olabilir,  iltihaplanma yaparsa çocuk cerrahına  gidersiniz. Deri  altını  her  banyoda  temizlemelisiniz. 

Bebeğin kan değerlerine bakılmadan demir damlası kullanmak doğru mu?

Soru:
4.5 aylık bebeğim var, kan demir damlası önerdiler. Bebeğin kan değerlerine bakılmadan kullanmak ne kadar doğru?

Cevap:

Genel olarak ülke genelinde 4 ayda  başlanıyor, ancak eğer  çocuk  erken  doğum-ufak  doğum değilse 6  ayda da başlanabilir. Ancak  9  ayda  mutlaka kan  düzeyine  bakmak gerekir, 3-4 ay olabilir, ancak tahlile bakmadan çok uzun  süre ezbere  vermek istemeyiz. 

6,5 aylık kızım var, çok uyuyor, nprmal mi?

Soru:
6,5 aylık kızım var. Çalıştığım için yarım gün bakıcı ile kalıyor, sabahları genelde 9 gibi uyanıyor, 10-11 gibi arıyorum tekrar uyuduğunu söylüyor ve bazı günler öğleden sonra bile 3-4 saat daha uyuyor. Belki güleceksiniz ama bazen bakıcı kadının uyku ilacı verdiğini bile düşünüyorum. Bu aylarda uyku süresi ne kadar olmalı ,yoksa bu bir rahatszılık belirtisi mi ?

Cevap:

Eğer  kadın  ilaç  vermiyorsa 🙂 ve de  gece  uykusunda  sorun  yoksa  bu  da  sıkıntı  değil.  6  ay  hala  süt  çocuğu. 12-15 saat  uyuyabilir  diye  düşünüyorum. Doktoramcam.com

Menu