Kardeşim Masajı Çok Seviyor

Bu bölümde Deren’in küçük kardeşi Arda uyku sorunu çekmektedir. Özlem hanım sonunda çareyi Doktoramcam’a gitmekte bulur.

Bölüm Senaryosu

Anlatıcı:  Arda bebek 3 aylık oldu. Sadece anne sütüyle  besleniyor, iyi  kilo  alıyordu.Artık gaz  sancıları  da  azalmıştı, ancak  hala uykuya  dalmakta  güçlük  çekiyor,  dalınca da sıksık  uyanıyordu (O sırada  Deren koşa  koşaodaya  girer)

Deren: Annecim,  kardeşim  yine  uyanmış,  ağlıyor,  acaba  karnı  mı aç?

Özlem Hanım: Aç olduğunu  hiç  düşünmüyorum,  geçen  gün  doktoramcama kontrole  gittiğimizde  kilosu  iyi,  anne  sütü  yeterli  demişti.

Deren: Atı  kirli  olabilir  mi?

Özlem Hanım: Derencim  biraz önce  değiştirdim  kardeşinin  altını,  sanmıyorum. Bu  ara  zaten hep  böyle  sık  uyanıyor.

Deren:Annecim dün  internettemasaj  yapınca  bebeklerin  çok  rahatladığını  ve  daha  güzel  uyuduğunu  okudum.

Özlem Hanım: Kardeşinle ilgili bir ablasın ve iyi bir gözlemcisin, masaj iyi fikir olabilir, ancak ben ezbere iş  yapamam,  hem bebeklere nasıl masaj yapılacağını da bilmiyorum. Hadi gel  Doktoramcama  gidelim,  o bize  anlatsın.

Doktoramcam: Merhaba Özlem Hanım, hoş geldin  Derencim, ne  oldu  daha  yeni  gelmiştiniz kontrole,  Arda  bebeğin  nesi var?

Deren: Doktoramcacım aslında çok önemli  bir şey  yok,  ancak kardeşim  çok  zor  uyuyor,  sürekli uyanıyor,  annem de ona çok iyi bakıyor.

Özlem Hanım: Doktoramcam Deren’i evde görmelisiniz, kardeşiyle çok ilgili ve verdiği fikirler bana çok yardımcı oluyor

Doktoramcam: Aferin  Derencim (derken  Derenin  başını  okşar,  yüzüne  sevgiyle  bakar) (Özlem hanıma  döner)  Bu  uyku sorunu ne  zamandır  var?

Özlem Hanım: Aslın da  çok  da  yeni  değil.  Aç  olduğunudüşünmüyorum, 10 gün önce çok iyi kilo aldığını söylemiştiniz,  artık gazı da çok azaldı,  geçen  hafta idrar tahlili de  normaldi.

Anlatıcı:  Doktoramcamız  Arda  bebeği  dikkatlice  inceler, kilosunu   ölçer. (Masasına  oturur,  verileri bilgisayara yazarken bir yandan anlatmaya başlar)

Doktoramcam: Bir  sorun yok, her şey  yolunda,  bence tek ihtiyacı  olan rahatlatıcı  bir  masaj.Masaj bebekte uyku düzeninin oluşturulması, duygusal gelişimin sağlanması ve de dil gelişimi içi çok önemlidir.

Özlem Hanım: İnanın Deren bunu  söylemişti,Peki nasıl yapacağız  doktor bey?

Doktoramcam: Biliyorum  Deren çok akıllı  bir  çocuktur. Öncelikle size  yazacağım  bu  bebek  yağını  alacaksınız. Loş ,ılık bir  ortamda, rahatlatıcı  bir  müzik  eşliğinde Arda  bebeğe  masaj  yapacaksınız. Daha fazla detay için Doktoramcam.com’un “Bebek Bakımı” bölümündeki makaleleri  okuyabilir,  hemşire  hanımın  masaj  eğitim  videosunu izleyebilirsiniz.

Özlem Hanım: Teşekkür ederiz Doktoramcam, iyi ki  varsınız. Sayenizde her zaman her konuda doğru bilgileri öğrenebiliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here