Bebek Masajı Gelişimi Nasıl Etkiler?

Bebek Masajı Gelişimi Nasıl Etkiler?
Bebek Masajı Gelişimi Nasıl Etkiler?

İçindekiler

Bebek Masajı Bebeğin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Bebek masajı , bebekte uyku düzeninin oluşturulmasından gaz sancısının giderilmesine, duygusal gelişimin sağlanmasından bebeğin vücudunu algılamasına kadar pek çok konuda yardımcı olur. Masaj yapılırken annenin bebekle konuşması bebeğin dil gelişimini de etkiler.

Bebek masajı henüz bir bilim dalı olarak kabul edilmemiş olsa da masaj yapılan bebeğin mutlu olduğu, rahatladığı bir gerçektir. Bebeğin uyku düzeni, gaz sancısının giderilmesi, duygusal gelişimi için masajın önemli bir yeri vardır. Masajın nasıl yapılacağı ve nereden başlanacağına anne bebeğini gözlemleyerek karar verebilir. Bebeğe masaj yaptıkça, bebeğin nereden hoşlandığını anne keşfeder. Bebek nereden hoşlanıyorsa masaja oradan başlamalı, anne içgüdüsüne güvenmelidir.

bebek masaji

Gaz Sancısına Banyo Sonrası Masaj

Bebek masajının özellikle yeni doğanlarda ısrarla yapılmasını öneriyoruz. Bebekte masaj; sosyal gelişim, duygusal gelişim, vücudu algılama, rahatlama, huzurlu olma, gaz sancısını giderme, uykunun rahat gelmesi, uykusuzluğun giderilmesi ve uyku düzeni için çok önemlidir. Ayrıca masaj, 0-1 yaşta anne ve bebeğin birbirine bağlanmasına yardımcı olur.

Gaz sancısı çeken bebeklerde, ılık bir banyo sonrası karın masajı yapılmasının bebeği rahatlatır, uyumayan, huzursuz bebeklere masaj yapılmasının bebeklerin daha huzurlu olmasına yardımcı olur.

Masaj İçin Uygun Ortam Hazırlayın

Masajın düz bir zeminde veya yatakta yapılmalı, çocuğun yatış pozisyonunda olmalı Masaj, özellikle banyodan sonra veya günün belli saatlerinde yapılabilir. Anne, bebek yağıyla ellerini yağlayabilir. Bebek çıplak olarak alt beziyle kalabilir ya da onu da çıkarabilirsiniz. Masaj yaparken çevrede o süreci bölecek, çocuğun dikkatini dağıtacak cep telefonu, oyuncak, çıngırak gibi hiçbir şey olmamalıdır. Arka fonda klasik bir müzik açabilirler. Ama en önemlisi annenin ses tonudur. Annenin ses tonu çok yumuşak olmalı, gülen bir yüzü olmalı.

Masaj Yaparken Bebekle Konuşun

Masajı sadece annelerin değil babalar da yapmalıdır. Dokunmak küçük bebeklerde özellikle bebeğin vücudunu algılaması için önemlidir. Anne nereye dokunursa bebek o bölgesini hissedecek, algılayacaktır. Ve bebek bununla birlikte vücuduyla ilgili farkındalık geliştirecektir. Sonra sosyal uyanma, duygusal uyanma çok hızlanıyor. Masaj sırasında bebekle çok konuşsunlar, onu sevdiğini anlatsınlar, havanın sıcaklığını anlatsınlar, o rahatladığı için ne kadar mutlu olduğunu söylesinler. Annesiyle göz göze gelerek uzun süre konuşan bebeklerin bütün yaşantısı değişiyor. 0-2 yaş bu noktada çok önemlidir. Anne bu süreçte çok konuşursa, göz kontağı kurarsa, bunlara birebir yapacak şekilde vakit ayırırsa özellikle bebeğin dil gelişimini artırmış olur.

Aşağıdaki videoda Uzm. Hemşire Nazife Can, “Bebek Masajı” hakkında bilgi veriyor.

Özel Bebeklerde Masajın Önemi

Bazı bebekler dokunulmaktan hoşlanmaz ve rahatsız olabilir. Örneğin otistik çocuklar kendilerine dokunulmasını istemezler. Böyle bebeklerde anne 10 dakika değil daha kısa sürelerle masaj yapmalı ve kısa süreli dokunmalarla bebeği masaja alıştırmalı. 3-5 saniye ayak, 3-5 saniye el ya da sırt-baş gibi bölgelerle süreyi yavaş yavaş artırarak masaj yapmalılar. Son yıllarda prematüre bebeklere de ısrarla masaj yapılmasını öneriyoruz, çünkü prematüre bebekler uzun süre kuvözde kaldıkları için çok hareketsiz kalmış oluyorlar.

Masaj Ne Zaman ve Ne Kadar Yapılmalı?

İlk 6 ay günde 10 dakika, 6 aydan sonra günde 20 dakika bebeğe masaj yapılabilir. Bebek yemek yedikten yaklaşık 1-1,5 saat sonra masajın yapılması uygundur. Bebeğin huzursuz olmaması için uykusunu almış ve altının temiz olması da önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here