Bebeklere Yasak Besinler

Bebeklere Yasak Besinler
Bebeklere Yasak Besinler

Anne sütü; bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besin maddelerini içermesi nedeniyle mükemmel bir besin kaynağı. Anne sütünün bebeğe sağladığı yararlar sayılamayacak kadar çok.

Bu nedenden dolayı hekimler, bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesini öneriyorlar. 6. ayın bitiminden sonra ise ek besinlerle birlikte 2 yıl anne sütü verilmesinin yararlı olduğunu belirtiyorlar. 6. ayın bitiminden itibaren bebeğin birçok farklı gıdalarla tanıştırılması; hem yeni tatlara alışması hem de sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemli. Ancak bebeklerden, 1 yaşına kadar uzak tutulması gereken besinler var. Bu besinler bebekte alerjiye ve zehirlenmeye neden olabiliyor ya da kuruyemişlerde olduğu gibi boğulma riski de yaratabiliyor.

– Bal
– Yumurta akı
– İnek sütü
– Çikolata, kakao
– Çilek, domates, kivi, fıstık ezmesi gibi alerji potansiyeli yüksek gıdalar
– Deniz ürünleri
– Şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk…)
– Konserve ve dondurulmuş gıdalar
– Katkılı, tuzlu, salçalı, baharatiı hazır gıdalar
– Kuruyemiş, patlamış mısır, pastil, sakız gibi boğulmaya neden olabilecek taneli ya da yapışkan besinler (4 yaşına kadar verilmemeli)
– Tüm diyet ürünleri (aksi doktor tarafından belirtilmedikçe)

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Duygu Gür Ünal, “Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş” ve “Özel Aşılar” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here