Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı
Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı

Teknolojinin kullanımı, bildiğimiz gibi günümüz için kaçınılmazdır. Yaşamı çok kolaylaştırdığı gibi, her tür bilgiye ulaşmayı da çok kolaylaştırmıştır. Teknoloji yaşamımıza önemli katkılar sağlamakla birlikte, çocukların ve gençlerin yaşamlarında farklı etkiler de oluşturmaktadır. Çocuklar bilgisayar ile artık çok erken yaşlarda tanışmaktadırlar. Çocuklar ve gençler zamanlarının büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçirdiklerini biliyoruz. Kullanım arttıkça, çocukların gelişimlerindeki değerler de değişmektedir.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Psk. Mürvet Ülkü, “Çocuk Eğitimi” ile “Boşanma ve Çocuk” konuları hakkında çeşitli bilgiler veriyor.

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı Nedir?

Ebeveynler, çocuklarının ödevlerini yapmaları, eğitimlerine katkıda bulunması, zihinsel gelişimlerini zenginleştirmeleri amacıyla bilgisayar almaktalar. Ancak bilgisayar kullanımını programlayamama ya da gerekli sınırlandırmaları yapamama durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkilerin artması, hatta bağımlılık geliştirmeleri ile de karşı karşıya kalmaktadırlar. (Akademik, sosyal, psikolojik sorunlar )

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı Belirtileri

Bazı araştırmalar, bilgisayar ve interneti fazla kullanan öğrencilerde uyku bozuklukları, depresyon, sosyal ortamlar ve ilişkilerden uzak durma gibi bazı sorunlar yaşadıklarını göstermektedir.

Geç saatlere kadar bilgisayar başında olan çocuk, ertesi gün yorgun ve uykusunu alamamış olarak okula gittiğinde verimli bir okul günü geçirmesi çok zor olmakta hatta mümkün olmamaktadır. Akademik başarısının olumsuz etkilendiği görülmektedir.

Bilgisayar kullanımında anne babasından daha fazla bilgi ve beceriye sahip olan çocukların ailelerinde otoritenin kabulünde de sorunlar yaşandığı görülmektedir.

Uzun saatlerini bilgisayar başında geçiren çocuk, sanal arkadaşlıklar kurmakta, gerçek arkadaşlıkların yerini sanal arkadaşlıklar almaktadır.

Bu durum, çocuğun yeni arkadaşlıklar edinmesini, sosyal ilişkilerini güçleştirmesini, iletişim becerilerini kullanarak dili doğru biçimde kullanabilme becerilerini geliştirmesini engellemektedir .

Akran paylaşımları azaldığı gibi her yaş grubu ile çocuğun sanal ortamda iletişime geçmesi mümkün olmakta, yaşının ve gelişim düzeyinin üzerinde bilgilere ulaşması, kendini yanlış yönelimlerin içinde bulması da mümkün olmaktadır.

İnternet ortamında şiddet içeren oyunlara yönelim giderek artmakta, çok sık oynanan bu şiddet içeren oyunlar zamanla şiddete karşı duyarsızlığın gelişmesine neden olmaktadır. Elbette davranış sorunları yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır.

Sanal ortamda sanal karakterle ilişki kurmaya başlayan çocukların bir kısmının, gerçek yaşam ve sanal yaşam arasındaki sınırı anlamakta zorlandıkları da görülmektedir. Gerçek ve fantezi olan sıklıkla birbirine karışır. Bu oyunlara kendini kaptıran çocukların diğer çocuklara göre daha agresif düşünceler içinde oldukları görülmektedir.

Ayrıca fiziksel açıdan da bir eylemde bulunmaması, yemeğini dahi bilgisayar karşısında yemesi, fizksel sıkıntılara da yol açmaktadır.

Bilgisayar, internet, diğer bağımlılıklar gibi değerlendirilmelidir. Önceleri kısa sürelerle başlar ama kontrol edilemez boyutlara ulaşabilir. Bilgisayar ve internete bağımlılığı olan çocuklar yavaş yavaş dış dünyadan kopmaya başlar.

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığında Anne Babalara Öneriler

Elbette bu noktada ebeveynlere pek çok görev düşmektedir.

  • Her konuda olduğu gibi bu konuda da çocukla sağlıklı bir iletişim birinci şarttır. Onun arkadaşları, zevkleri, korkuları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
  • Gün içinde onlarla paylaşılacak zaman ayırmak iletişimi güçlendirip geliştirecektir.
  • Çocuğun bilgisayarda geçirebileceği süre en baştan itibaren belirlenmeli ve bu süreyi aşmasına izin verilmemelidir.
  • Bu konu hep çok çekişmeli bir durum alıyorsa, internete girilen bilgisayarın, evin ortak kullanım alanında olmasını sağlamak da bir çözüm olabilir.
  • Teknik önlemler alınabilir. (Filtre programları, içerik sınırlayan servis sağlayıcıları, arama motoru filtreleri gibi ).
  • Aynı zamanda çocuğun sosyal yaşamını da renklendirmek önemlidir. Uygun zamanlarında yaşına uygun etkinlikler içinde olmasını teşvik etmek, bu tür ortamlar oluşturmak  geçek yaşamın içinde olmasına katkı sağlar.
  • Mutlaka bir spor dalı ile uğraşması için teşvik etmek, hem bedensel hem ruhsal sağlığını da olumlu anlamda destekleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here