Burun Estetiği: Merak Edilenler

Burun yüzün ortasında bulunan hem solunum fonksiyonunda çok önemli yeri olan hem de estetik olarak yüzü tamamlayan çok belirleyici bir organdır. Burun problemleri bu anlamda iki ana başlık altında toplanabilir. Bunlar; burun solunum problemleri ve burun estetiği problemleridir.

Solunum problemleri daha çok septum deviasyonu adı verilen iç kıkırdak ve kemik eğrilikleri ile konka hipertrofisi adı verilen burun etlerinin şişmesine bağlı hava yolunu daraltan bozukluklardır.

Rinoplasti adı verilen burun estetiği operasyonlarında ise buruna yeniden şekil verme işlemi yapılır. Bu ameliyatlarda burun ucu kaldırılıp indirilebilir, inceltilebilir, kalınlaştırılabilir. Burundaki sağa sola kaymalar orta hata alınır, burun sırtı çökükse dolgunlaştırılır veya kemerliyse törpülenebilir. Burun deliklerindeki asimetriler düzeltilir. Tüm bunlar estetik burun cerrahisi adı altında yapılan operasyonlardır.

İdeal bir burun ameliyatı buruna yüz ile uyumlu, doğal bir şekil vermekle birlikte nefes almayı da mutlaka rahatlatmalıdır.

Burun estetiği ne zaman yapılmalıdır?

Burun estetiği, gelişim çağının tamamlanmasıyla beraber yapılabilir. Bu yaş ortalama 18 yaş olarak kabul edilir. Burun estetiği adayının fiziksel gelişiminin tamamlanmasının yanında kişilik gelişiminin de oturmuş olması beklenir.

Burun estetiği yaptırmalı mıyım? Neden?

Burnunuzda doğuştan gelen bir deformasyon, nefes alma problemleri, eğrilik, kaza ya da darbe sonrası oluşmuş şekil deformasyonları, yüzünüzle uyumsuz ölçüler, burun ucunun düşük, uzun, eğri olması, burnunu kemerli olması gibi görünüm ve sağlık açısından olumsuz diye nitelendirdiğimiz sorunlarınız varsa mutlaka bir uzman doktora muayene olarak çözüm yoluna gidebilirsiniz.

Ameliyat öncesi değerlendirme

Bu operasyonları planlamadan önce burun iç ve dış detaylı muayenesi şarttır. İç muayene, burun endoskopisi dediğimiz yöntemle burun içindeki problemleri hekiminizin detaylıca incelemesine olanak verirken, dış muayene burun cildinin yapısı ve burnun dış görüntüsündeki asimetrilerinizin belirlenmesini ve detaylandırılmasını kapsar.

Tüm bunlar incelenerek kişiye özel ideal burun tasarımı yoluna gidilir. Herkesin yüzü, burnu farklıdır. Her yüze her burun olmaz. İdeal burun tasarımında kişinin yüzünün genel şekli esas alınır. Yüzün altı oranlarına uygun burun şekli oluşturulur varsa yüzdeki diğer asimetrilerle ilgili de planlama yapılır. Günümüzde ideal burun her zaman doğal görünen ve solunum problemi yaratmayan burundur. Modern rinoplasti teknikleri, ideal ve doğal görünen burun üzerine geliştirilmektedir.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan estetik burun ameliyatları, uygun ameliyathane koşullarında bu işte uzmanlaşmış hekimlerce yapılmalıdır. Ameliyat süresi ortalama 2-3 saat arasında değişir. Revizyon dediğimiz ikinci operasyonlarda ise süre 4-5 saate çıkabilir.

Burun ameliyatı sonrası

Burun estetiği ameliyatı sanılanın aksine sonrasında da çok ağrılı geçmemektedir. Yapılan işleme göre burna 24-48 saat kalan tamponlar konulabilir. Ancak günümüzde kullanılan silikon tamponlar son derece konforlu ve ağrısız tamponlar olup çıkarılırken de sıkıntı yaşanmamaktadır. Genellikle bir gece hastanede kalınmaktadır. En çok sorulan sorulardan olan şişme ve morarma günümüz tekniklerinde minimale indirilmiş olup yapılan müdahaleye ve kişinin cilt yapısına, kullanılan teknik cihazlara göre değişebilmektedir. Morarma oluşmuşsa da 1 hafta içinde çoğunlukla kaybolur. Durumuna göre gerekirse burun üzerinde 1 hafta kalan estetik burun atelleri kullanılabilir.

Burun ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası ilk günlerde yere eğilmek, efor sarfettiren işlerle uğraşmak, spor yapmak, uzun süreli kitap okumak önerilmez. Burun darbelerden mutlaka korunmalıdır. Özellikle evde küçük çocuk varsa dikkat edilmelidir. Gözlük kullanımı 6 ay önerilmemektedir. Burun şeklinin oturması en az 6 aydır. Minimal ödemler bir yıla kadar uzayabilir. Bu süreçte ödemlerin kalıcı olmaması için masaj ve güneşten koruma önerilir.

Siz de burnunuzda gerek estetik ve gerekse solunum yönünden problem olduğunu düşünüyorsanız günümüz koşullarında oldukça geliştirilmiş, kolay, rahat modern ameliyat teknikleriyle bu probleminizi çözüme ulaştırmak için en kısa zamanda bu işte uzmanlaşmış KBB hekiminizle görüşebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Volkan Kahya, “Burun Estetiği” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here