Büyük Çocuklarda Sevginin 7 Göstergesi

Büyük Çocuklarda Sevginin 7 Göstergesi
Büyük Çocuklarda Sevginin 7 Göstergesi

İçindekiler

Siz Onun Sırdaşısınız

Eğer bir sorun olduğunda hemen size geliyorsa, bu size güvendiğinin bir kanıtıdır, çünkü duygularını nasıl yöneteceği konusunda sizin ona yardımcı olabileceğinizi bilir.  Bu durumu nasıl olumluya çevirebileceği konusunda rehberliğinize ihtiyacı vardır.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Psk. Mürvet Ülkü, “Çocuk Yetiştirmede Anne Baba Tutumları” ile “Çocuk ve Boşanma” konuları hakkında bilgiler veriyor.

Sizin İçin Bir Şeyler Yapmak İster

Bazen çayınızı getirir, hatta kahvaltı bile hazırlamak isteyebilir; işte yıllardır gösterdiğiniz fedakarlık, sevgi ve ilginin meyvelerini topluyorsunuz. Çocuğunuzun küçüklüğünde ve okul öncesi dönemlerinde, adeta 24 saat sürekli kendinizi ona atfetmişdiniz, şimdiye kadar hep karşılıksız veren taraf sizdiniz, şimdi sıra çocuğunuzda.

Artık Çocuğunuz Daha Anlayışlıdır

Her ne kadar bunu itiraf etmekten nefret etseniz de, zaman zaman çocuklarımızı hayal kırıklığına uğratmak zorunda kalabiliyoruz. Neyse ki artık büyüdü ve yıllardır kurduğunuz karşılıklı sevgi ilişkisi sayesinde bu tür olumsuz durumları daha anlayışla karşılayabilir. Onunla birlikte oyun oynarken, çok yorgun olduğunuz için oyuna erken ara verirseniz, artık bunu daha sakinlikle karşılayacaktır. Çünkü uygun zamanda tekrar oynayacağınıza dair size güvenir ve kendi ihtiyaçlarının dışında,  sizin de ihtiyaçlarınız olduğunun bilincindedir ve buna saygı gösterir.

Sizinle Gurur Duyar

Her ne kadar biz ebeveynler sürekli çocuklarımızla övünsek de, bilin ki çocuklarımız da bizle övünmektedir. Büyük çocuğunuzun “benim annem herkesten daha hızlı koşar” dediğini duyarsanız, bu size olan sevgisinin ve hayranlığının bir belirtisidir.

Size Müteşekkirdir

Eğer çocuğunuz yaptığınız bir şey için teşekkür ediyorsa, yine saygı ve sevgisinin bir kanıtıdır. Siz çocuğunuza atıştırmalık bir şeyler veya bir kurabiye verdiğinizde, “bunlar benim en sevdiğim kurabiyeler, teşekkür ederim” diye haykırır. Hiç tereddüt etmeden “ben de seni seviyorum tatlım” diye cevap verebilirsiniz.

Onu Sevginizle Bunaltırsanız Bunu İfade Edecektir

Çocuğunuz sabah uyandığında  daha önce  rahatça  yaptığınız öpme ve sarılma gibi faaliyetlerinize ummadığınız bir anda yasaklar koyarsa şaşırmayın. Bu sizi sevmediği anlamına gelmez, hatta tam tersidir kendi sınırlarını belirler ve size güvendiğinin bir kanıtıdır. Çünkü her ne kadar artık samimi günaydın ve elvedalara sınırlamalar getirse de, hala sizin onu sonsuz bir sevgi ile sevdiğinizden emindir.

Çok İyi Politikacıdır

Zaman zaman önemli konular hakkında sizinle tartışır. Mesela o biraz daha çizgi film seyretmek istiyor, ama siz ev ödevini bitirmesini istiyorsanız, sizinle birlik olup ortak bir çözüm arayabilir, çünkü sizin onu  dinleyeceğinize güvenir, bu da sizi daha istekle dinlemesine yol açar.

Kaynak:

http://www.babycenter.com/0_7-signs-that-your-child-loves-you_10327319.bc?showAll=true#articlesection1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here