C Vitamini

C Vitamini
C Vitamini

C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Antioksidan özelliği vardır. Isıya duyarlıdır.  Vücutta depo edilemez. Fazlası idrarla atılır.

C Vitaminin İşlevi

  • C vitamini demirin emilim düzeyini artırır.
  • Alerjik reaksiyonlarda rolü vardır.
  • Serbest radikallerin yıkımını artırarak kansere yakalanma riskini azaltır. Şarküteri ürünleri vs tüketilirken C vitamini içerek bir gıda ile tüketildiğinde kanserojen etkisi azalır.
  • Bağışıklığı güçlendirir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk, çeşitli beslenme konuları hakkında bilgiler veriyor.

C Vitamini Eksikliği

  • Diş etlerinde kanamaya neden olur,
  • Kanın pıhtılaşmasında bozukluklar olur,
  • Kolesterol mekanizmasında bozukluklar oluşur. Eksiklik hafif düzeyde iken; yorgunluk, iştah azalması, yaraların iyileşmesinde gecikme oluşur. Eksiklik artıkça; büyümede duraksama, anemi (kansızlık), enfeksiyonlara karşı direncin azalması, diş etlerinin şişmesi ve hatta kanması; skorbüt, diş kaybı, eklemlerde şişmeler, kemiklerde kırılmalar ve zayıflamalar oluşur.

En iyi kaynakları: Kuşburnu, taze sebze ve meyveler; domates çilek, kiraz, portakal, mandalina, limon, greyfurt, şeftali, elma, üzüm, böğürtlen, kuşburnu, kızılcık, ıspanak, karnabahar, yeşil sivri biber, taze fasulye, marul, hıyar, lahana, patates

Kurutulma işlemi ile vitamin kaybı artar, suda eriyen bir vitamin olduğundan pişirme suyunun dökülmesi yine kaybı artırır. Meyve suları taze sıkıldığında bekletilmeden tüketilmesi gerekir. Sigara içenlerin günlük C vitamini ihtiyacı daha fazladır. Günlük ihtiyaç erişkinde 60 mg, Gebe- emziklilik 90 mg, sigara içenlerde 120 mg dır.

Ülkemizde her mevsim C vitamini içeren ürünler olduğu için şanslı durumdayız.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK

https://twitter.com/FatmaglYZTRK

https://instagram.com/fatmaguly.ozturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here