Çocuğunuzun Gelişimini Merak Ediyor Musunuz?

Çocuğunuzun Gelişimini Merak Ediyor Musunuz?
Çocuğunuzun Gelişimini Merak Ediyor Musunuz?

cocukludunya cocuk gelisimi

Çocuk gelişimi, sağlıklı birey dolayısıyla sağlıklı toplum adına en önemli etkenlerden biri. Sorumluluklarının bilincinde, toplum huzurunu sarsmayan, vizyonunu ve misyonunu her daim gelişime açık tutan bir bireyin gelişim sürecine, ebeveynlerinin katkısı tartışılamaz bir gerçektir. Aslolan ebeveyn olarak, görevlerinin farkına varabilmek ve bebeklikten erginliğe kadar olan gelişim sürecinde çocuklarımıza destek olabilmektir.

Ebeveynlerin, bebek gelişim tablosu ile başlayan bu eğlenceli süreçteki destekçileri ÇocukluDünya olacak.

ÇocukluDünya ile bebeğinizin 6 yaşına kadar gelişim sürecini takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun olan bir program elde edersiniz. Bu programdaki aktiviteleri çocuğunuzla yaparak, çocuğunuzun gelişim seviyesini ulaşabileceği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilirsiniz. Eğer taze bir ebeveyn adayıysanız, bebek beslenmesi, ay ay bebek gelişimi ve bebek aktiviteleri gibi bir çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yalnızca 3 adımda ÇocukluDünya ailesine katılabilir, çocuğunuzun gelişimi için gerekli olan tüm bilgilere erişebilirsiniz.

İlk Adım: Çocuğunuzun Bilgilerini Kaydedin

Eğitim Danışmanımız Prof. Dr. Norma Razon ile uzman ekibi, gelişim seviyesini belirleme sistemi geliştirerek çocukların gelişimini destekleyen 2.000’den fazla aktivite hazırladı.

Çocuğunuzun gelişim seviyesini görmek ve aktivitelere ulaşmak için çocuğunuzun adı, doğum tarihi ve cinsiyet bilgilerini girerek hızlı bir şekilde profil oluşturabilir, sistemi başlatabilirsiniz. Siz de çocuğunuzun gelişim seviyesini öğrenmek için hemen başlayın!

İkinci Adım: Çocuğunuzun Gelişim Seviyesini Belirleyen Soruları Yanıtlayın.

Bu adımda, çocuğunuzun belirli alanlardaki gelişim seviyesini ölçmek adına bir kaç soru cevaplamanız gerekecek. Deneyimli psikolog ve pedagoglar tarafından çocuğunuzun yaş grubuna uygun olarak hazırlanan bu sorular çocuk gelişimi açısından oldukça önem arz etmektedir. Belirlenen cevaplar sonrasında çocuğunuzun seviyenize uygun çocuk aktiviteleri önerilecektir. 

Çocuğunuzun Hareket Gelişimi

İlk olarak çocuğunuzun hareket gelişimini belirlemek için, “Ona doğru atılan topu yakalamak için kollarını uzatır mı?”, “İri delikli boncukları ipe dizebilir mi?” türünde olan bu soruları cevaplayacaksınız. Çocuğunuzun mevcut hareket gelişimi baz alınarak var olanı arttırmak adına belirli çocuk aktiviteleri önerilecektir.

bedensel gelisim

Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi

Bu alanda çocuğunun zihinsel gelişimini belirlemek adına size yöneltilen soruları cevaplamanız gerekecektir. Çocuklarda zihinsel gelişim, her bireyde farklılık gösterebilir. Çocuk psikolojisi baz alınarak hazırlanmış sorular size önerilecek aktivitelerde önemli rol oynar. “En az bir rengi tanır mı?”, “Üçe kadar sayar mı?” gibi sorular ile çocuğunuzun zeka gelişiminin seviyesi belirlenir.

 

zihinsel

Çocuğunuzun Sosyal Gelişimi

Bir sonraki adım ise çocuğunuzun sosyal gelişimini belirlemek için sorulacak soruları cevaplamak olacak. Orada karşınıza çıkacak olan ise “Kaşığını çatalını kullanarak düzgün yemek yer mi?”, “Tercih ettiği oyun arkadaşı var mı?” gibi sorular olacaktır.

 

sosyal gelisim

Çocuğunuzun Duygusal Gelişimi

Bebek eğitimi ve çocuk gelişimi açısından faydalı aktivitelere ulaşabilmeniz için son aşamada çocuğunuzun duygusal gelişimini belirlemek adına cevaplayacağınız sorular bulunuyor. Bu noktada ise “Başkalarının duygularını anlar mı?, “Utandığı belli olur mu?” tarzındaki sorularını cevaplamanız gerekmekte.

 

duygusal

Üçüncü Adım: Çocuğunuza özel oluşturduğumuz Aktivite Programını Uygulayın

Sorulan soruları cevapladıktan sonra karşınıza çocuğunuz için gelişim seviyesine uygun olarak hazırlanan aktivite programını göreceksiniz. Aktiviteleri yaparak, hem çocuğunuzla eğlenip, hem de gelişim seviyesinin ulaşabileceği en üst düzeye çıkmasına katkıda bulunabilirsiniz.

ÇocukluDünya’ya kayıt olduktan sonra çocuğunuzun mevcut gelişim sürecini ileriye taşımak adına bir çok doyurucu bilgiye ulaşabilirsiniz. Sizin için alanında uzman kişiler tarafınca, çocuk gelişimi ile ilgili birbirinden farklı konu hazırlanmıştır. Uzman Yazıları bölümünden bu yazılara ulaşabilirsiniz. Mekanlar bölümünden adresinize yakın; çocuğunuzun gelişimi açısından etkili spor ve kültür merkezi, sanat, eğlence, etkinlik gibi aktivitelerin olduğu alanları görebilirsiniz. Kayıtlı çocuk bilgilerine göre aylık takip grafikleri mail yoluyla tarafınıza iletilebilir. Böylelikle çocuğunuzun gelişim süreci dinamik bir yapıya kavuşur. Mutlu yarınlar için, mutlu çocuklar yetiştirmek bizim elimizde!

1 Yorum

  1. Çocukların gelişim sürecini takip etmek ve onları desteklemek gerçekten önemli bir konu. Bu yazı, çocukların gelişim seviyelerini belirlemek ve onlara uygun aktiviteler sunmak açısından çok değerli. Ebeveynler olarak çocuklarımızın sağlıklı büyümesine katkıda bulunmak için bu tür kaynaklardan faydalanmak önemlidir. Teşekkürler! Harika bir makale. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here