Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak Mümkün

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak Mümkün
Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak Mümkün

Çocukların sağlıklı beslenmesi, zihinsel ve bedensel gelişimi için önemlidir. Çocukluk çağında edinilen alışkanlıklar gelişimi etkiler ve doğru bir beslenme alışkanlığı hem zihinsel fiziksel açısından sağlıklı bir gelişim hem de gelecekte sağlık bir beslenme düzeni benimsenmesini sağlar. Ayrıca en önemlisi de yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklı bazı hastalıklar ve obezite riski azalır.

Okul dönemindeki çocukların yetersiz ve dengesiz beslenmeleri dikkat sürelerini kısıtlamakla birlikte dikkat dağınıklığı, algıda gerileme, öğrenme güçlüğü ve davranış bozukluklarına sebep olabilir. Bu gibi problemler okul başarısının düşmesine ve okulda devamsızlık sürelerinin uzamasına sebep olur.

Sağlık açısından bakıldığında yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda, günümüzün en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezite daha fazla görülmektedir.

Okul Çocuklarında Kahvaltının Önemi

Okul öncesi ve okul döneminde çocuğun sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesi için anne babaların, çocuklarının dört besin grubunda bulunan besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmelerini sağlamaları gerekiyor. Özellikle sabah kahvaltısını en iyi şekilde yapabilmeleri için erken kalkarak süt, yumurta, peynir, ekmek gibi besinlerle kahvaltılarını hazırlamak ve onlara kahvaltıda eşlik etmek önemli. Çocukların kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 bardak süt ve yoğurt veya ayran, bir kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketmelerine özen gösterilmeli. Kahvaltı yapmayan çocukta dikkat dağınıklığı, yorgunluk, başağrısı, zihinsel performansta azalma görülebiliyor. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, taze meyve veya meyve suları, birkaç dilim ekmek, 1 bardak süt çocuklar için kahvaltıda yeterlidir. Özellikle kaliteli protein ve zengin vitamin ve mineral içeriğinden dolayı haşlanmış yumurtanın sıklıkla tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

Çocukların Beslenme Programlarında Muhakkak Olması Gerekenler…

Çocukların oldukça hareketli oldukları ve gün boyu enerji tükettikleri göz önüne alınarak büyümeleri için ihtiyaç duyduğu besin değerlerini karşılayacak, çocukların severek tüketebileceği gıdaların aileler tarafından çocuklara verilmesi gerekiyor. Ana ve ara öğünleri ihmal etmeden çocukların beslenmesini sağlarken her öğün yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içermelidir.

Özellikle ana öğünlerde ekmek ve türevi olan çorba – pilav – makarna gibi gıdalar, et/ tavuk haftada en az 1 gün balık ve mevsiminde olan herhangi bir sebze yemeği, bunun yanında oldukça önemli kalsiyum kaynakları olan süt ve yoğurt hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde tükettirilmelidir. Büyüme ve gelişme sırasında vücutta meydana gelen bir çok mekanizmada proteinlere önemli görevler düşer. Eğer vücudumuz protein alamazsa vücut hücreleri yenilenemez. Bu durumda büyüme yetersiz kalır. Vücut için temel protein kaynakların yiyeceklerimizden sağlanır.Proteinler bitkisel ve hayvansal kaynaklar olmak üzere iki kaynaktan elde edilir.Hayvansal kaynaklar yumurta,et,tavuk,balık,deniz ürünleri,süt,yoğurt gibi kaynaklardır.Proteinlerin bitkisel kaynakları ise kuru fasuyle,nohut,mercimek gibi kuru baklagiller ve tahıl ürünleridir.

Tabii bunların dışında hayatın başlangıcında aldığımız en değerli protein kaynağı anne sütüdür.Çocuklarda büyümenin devam etmesi sebebiyle protein gereksinimi fazladır.Her yaş grubu için protein gereksinimi farklıdır.Alınan protein kaynaklarının vücudun kolay kullanabileceği kaynaklardan olması gerekir.Bu nedenle bitkisel kaynaklı proteinlerle beraber hayvansal kaynaklı proteinler de beslenmede kullanılmalıdır.Proteinin eksik alınması çocuklarda büyümeyi ve zihinsel gelişimi etkileyebilir.Büyüme-gelişme sorunları oluşabilir.Ayrıca proteinin vücutta bir çok önemli reaksiyonda yer aldığını düşünürsek bu reaksiyonlarda da aksamalar gerçekleşebilir.

Anne Babalar Beslenme Alışkanlıkları ile Çocuklarına Örnek Olurlar

Çocukluk insan hayatının en önemli çağıdır. Bu çağda çocuklar anne babalarından edindikleri alışkanlıkları sergilerler. Bu çağda kazanılan en önemli alışkanlıklardan bir de beslenmedir. Yeterli ve dengeli beslenme düzeni ve iyi alışkanlıkları olan ailede büyüyen çocuklar da sağlıklı beslenme alışkanlıkları görülür. Bu da ancak iyi bir eğitimle olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here