Çocuklarda Beslenme

Çocuklarda Beslenme

Anne babaların en çok endişelendikleri konulardan bir tanesi de çocuğum yemek yemiyor,  çocuğum çok iştahsız, ne yapacağımı şaşırdım, ya da çocuğum süt içmiyor, eyvah boyu kısa mı kalacak? Çocuğum çok dondurma yiyor zararlı mı, bal gerçekten faydalı mı gibi çocuk beslenmesinde aklınıza takılabilecek birçok sorunun cevabını Çocuklarda Beslenme kategorimizde bulabilirsiniz. Çocuk beslenmesinde diğer bir sorun olan aşırı beslenme, obezite gibi konular ise daha çok “Obezite” ve de  “Beslenme ve Hastalıklar” kategorilerinde sunulmuştur. Daha  fazlası  için  sitemize  ücretsiz  üye  olarak uzmanlarımıza  soru  sorabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Oğlum 6 yaşında çok ciddi anlamda yemek seçiyor…

Soru:
Oğlum 6 yaşında dış görünümde gayet sağlıklı fakat 3 yaşından beri çok ciddi anlamda yemek seçiyor ve aylardır yediği 3-4 şey dışındaI(Sucuk, sürme peynir, tavada yumurta, kıymalı yumurta bazen süt) hiçbir şey yemiyor.

Cevap:

Merhaba, öncelikli olarak “bu durumu oluşturan nedir?” Bunu sorgulamak amacıyla bir psikolog ve diyetisyenin ortak çalışması gerekiyor. Çünkü bu gibi durumların temelini neyin oluşturduğunu tespit ederek ilerlemek çocuğunuzun büyüme ve gelişme sürecini verimli olarak tamamlamasını sağlayacaktır. Asla fazla ısrarcı olmadan günlük enerji alımı artırılmalı ve içerik beslenme kalitesini artırmak için anne ve profesyonellerin birlikte çalışması sağlanmalıdır. Vitamin ve mineral eksiklikleri varsa bir kan tahlili ile tespit edilmeli ve buna göre bir yol çizilmelidir.

1,5 yaşında kızım var, 8 kilo, çok aşırı iştahsız, ne yapmalıyım?

Soru:
1,5 yaşında kızım var, 8 kilo, çok aşırı iştahsız, gün içinde 1 küçük puding, ancak 10 adet makarna gibi son derece yetersiz bir beslenmesi var. Bu şekilden normalde ek gıda olan besinleri bile çok az bir şekilde yiyor, yemek zamanı ağlıyor, bu yediklerini de ancak dışarıda parklarda yiyor. Kan tahlilleri ve hormonları normal çıkıyor. Her yiyeceği vermek için ayrı ayrı çabalar, programlar yapıyorum.

Cevap:

Merhaba iştahsızlığı biraz da siz tetikliyor olabilirsiniz. Öncelikle puding verdiğiniz bir çocuk onun enerjisi ile uzun süre kendini tok hissedebilir. Uyku düzeni olmadığında iştahsızlık zaten gelişir. Yemek saati ağlıyorsa; çocuğunuz bu ortamda kendini gergin ve mutsuz hissediyor demektir.Yemek bir oyun aracı değildir. Parkta ve bahçede beslemeye devam ederseniz bu algı hep böyle devam edecek. Çocuğunuz seçici bir bebek olabilir. Bu noktada sabırla defalarca denemeniz gerekir. Bir süre sonra alışacaktır. Özetle; puding vb şekerli ürünleri vermeyiniz. Uyku saatlerini düzene sokunuz. Yemeği masa düzenin de veriniz. Sizinle aynı masada olmasına izin veriniz. Videoya yemek saatinizi kaydedip, sonrasında kendinizi izleyiniz veya kızınızla evcilik oynayın bebeğine mama yedirsin, o zaten sizi taklit edecektir. Hatlarınızı buradan yakalayabilirsiniz. Çocuklar genelde az tüketirler, erişkin bir insan gibi tüketim yapmasını beklemeyiniz. Kansızlık vb sorunları yoksa güzel. Çocuğunuza yaklaşımınız her zaman tutarlı olmalıdır. Eşinizden yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzun uyku düzeni için her gün aynı saatte yatırmanız, öncesinde ılık bir duş aldırmanız, havalandırılmış bir odada uyutmanız gerekir.Gerekirse bir çocuk gelişim uzmanından(pedagog, çocuk psikoloğu) destek alabilirsiniz.

29 aylık oğlum, sadece mama kıvamında ve oyunla yemek yiyor, ne yapmalıyız?

Soru:
Oğlum 29 aylık yemek yeme problemini yaklaşık 1 senedir daha sık yaşıyoruz. babaannesi bakıyor ve çocuğun kendi yemesine anladığım kadarı ile izin vermediği için hala yemeğini kendi yemiyor sadece yoğurt ve patatasi kendi yer. Ağzına pütürlü bişeyler geldiği zaman tükürür.. hersey mama kıvamında olacak ki canı isterse yensin. Kahvaltı karışım olarak yapılıyor su ile oynayarak bi şekilde yedirmeye çalışıyoruz ama öğlen yemekleri tam bi kabus su da fayda etmiyor maalesef bu konuda nasıl bi yol izlemeliyim

Cevap:

Merhaba; maalesef biz anneler titiz oldukça çocuklarımızın farkına varmadan gelişim süreçlerine engel oluyoruz. Babaanne de bir an önce yesin, dökmesin, üstü kirlenmesin diye bunu yapıyor olabilir ya da çocuğun kolayına bu geliyordur. Küçüklüğünden bu yana pütürlü gıdalara alıştırmadıysanız bu düzen bu şekilde devam eder. Yemeği biraz oyun haline sokmuşsunuz. Çocuğunuza yemek saati dışında vakit ayıramıyorsanız da ilginizi sadece bu şekilde çekebiliyorsa çocuklar bunu kullanır. Bazen onunla inatlaşmamak gerekiyor. İnatlaşınca o gıdayı hayatlarından tamamen çıkarabiliyorlar. Çocuklar bir dönem çok sevdikleri şeyi sonra çok rahat reddedebiliyorlar. Beslenme hem ihtiyaç(fizyolojik sebep), hem psikolojik hem de sosyalleşmenin gereği hepimizin hayatında bu noktada çocuğunuza huzurlu bir yemek ortamı ayarlamak, biraz onun isteklerine kulak vermek ve belki psikolojik destek almak iyi olabilir. Çünkü asıl sorunu bulmak önemli olan, kıskandığı bir kardeş mi, anne ve babanın ilgisini çekmek mi vb bu uzar gider. Sorun tespit edilmeden çözümler yüzeysel kalır.

Oğlum 3.5 yaşında ve hala beslenme konusunda bir adım atamadık

Soru:
Oğlum 3.5 yaşında ve hala beslenme konusunda bir adım atamadık. Yediği şeyler sadece pirinç unu muhallebi, puding, kek, biberon maması, vitasure ek besin (oda sadece biberonla kabul diyor ) çorba olsun diğer besinler olsun tattıramıyorum bile. 

Cevap:

Merhaba; çocuğunuz artık sizi anlayacak yaşta. Onunla bir anlaşma yapın ve biberonunu beraberce atın. Onunla birlikte yemeğini hazırlayabilirsiniz. Çocuklar emek verdiği şeyi daha iyi tüketir. Evde yemek seçen birileri varsa onu da rol model alıyor olabilir. Çocuğunuza besinleri ve faydalarını neden bunları yemesi gerektiğini anlatın. Mesela süper kahraman olması için çorba içmesi gerektiği gibi. Renkli besinleri tanıtan kartlar var bunlarla oyunlar kurgulayabilirsiniz. Her olumlu davranışına bir rozet veya sevdiği oyun kahramanının kitabını alarak ödül verin. Bunu ilginizi çekmek için de yapıyor olabilir. Biraz sabır, gerekirse bir psikologdan yardım alınabilir.

Bıldırcın yumurtası gerçekten çok faydalı mı?

Soru:
Bıldırcın yumurtasının çok faydalı olduğunu duydum, kızım 17 aylık vermeli miyim, vermem gerekiyorsa ne şekilde tüketilmeli, çiğ mi yedirmeli yoksa pişirilmeli mi?

Cevap:

Merhaba; yumurta bizim için iyi kalite proteindir. Bunun ne yumurtası olduğu fark etmez. Bıldırcın yumurtası boyut olarak küçük olduğu için ancak birkaç tanesi 1 tavuk yumurtasına eşdeğer olacaktır. Tüketmesinde sakınca yoktur. Yumurtayı hiçbir zaman çiğ vermeyin. Çiğ tüketimde mikrop bulaşma şansı artar. Katı tüketim daha sağlıklıdır. Doktoramcam.com

Menu