Süt İçmeyen Çocukların Boyu Kısa mı Kalır?

Süt İçmeyen Çocukların Boyu Kısa mı Kalır
Süt İçmeyen Çocukların Boyu Kısa mı Kalır

Süt sandığınız kadar faydalı bir şey değil aslında. Oysa her gün binlerce anne baba, çocuğu süt içmediği için boyunun kısa kalacağı, kemiklerinin zayıf olacağı endişesiyle yaşıyor. Oysa kalsiyum doğada bitkisel bir çok kaynakta mevcut. İneklerin kalsiyumdan zengin sütü üretmek için, sadece ot yediğini de hatırlatmak isterim. ?

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Her gün kaç tane annenin, babanın çocuğu süt içmiyor diye neredeyse bunalıma girdiğini biliyoruz. Sık sık bana muayeneye gelen, ziyaretime gelen hastalarımın aileleri çocuklarının süt içmemesinden yakınıyorlar ve daha da acıklısı eğer süt içmezlerse çocuklarının boyunun kısa kalacağını, uzamayacağını, kemiklerinin gelişiminin geri kalacağını düşünüyorlar. Bu ne kadar doğru? Aslında hiç doğru değil çünkü doğada gerçekten Her şeyin bir idamesi var.

Süt içmeyen çocuklar için birçok alternatif mevcut

Diyelim çocuğunuz süt tüketmiyor. En azından süt tüketmeyen çocukların büyük çoğunluğu yoğurt, ayran, peynir gibi diğer süt ürünlerinden Kalsiyum ihtiyacını çok rahat bir şekilde karşılayabiliyor. Diyelim çocuk süt ürünlerini de tüketmiyor. Doğada hiçbir şey yoktan var olmaz.

İneklerin ot yiyerek süt ürettiğini unutmayın

İnekleri düşünün, bizim süt kaynağımız inekleri düşünün.

  • İnekler ne yiyerek bu sütü üretiyor?
  • Sadece ot yiyerek bu sütü üretiyor.

Biz insanların enzim sistemi inekten çok daha fazla gelişmiş ve tabii ki ot yiyelim demiyorum ama gerçekten Kalsiyum ihtiyacımızı çok iyi şekilde karşılayacak hatta süte eşdeğer bir derecede karşılayabilecek bir çok Kalsiyum kaynağımız var.

Kalsiyum şampiyonları: Susam, tahin ve badem

En önemlilerinden bir tanesi tahin, susam, simitteki susam. Tabii ki avuç avuç susam yiyemeyiz ama bir yemek kaşığı tahinin içindeki Kalsiyum miktarı bir bardak süttekine eşit yani yaklaşık 120 mg kalsiyum içeriyor. Yine nohut, barbunya, kuru fasulye… Bunlar gerçekten son derece Kalsiyumdan zengin gıdalar. Bamya yine Kalsiyumdan zengin sebzelerden bir tanesi ve badem, kuruyemişlerden özellikle badem Kalsiyum içeriği son derece yüksek bitkisel kaynaklardan bir tanesi.

Süt içmeyen çocukların boyu kısa kalmaz

Dolayısıyla çocuğunuz hiç süt içmese, süt ürünü tüketmese bile bu söylediğim gıdalardan dengeli bir şekilde tükettiği takdirde boyu da kısa kalmaz, kemikleri de gayet güzel gelişir ve hiçbir sorun yaşamadan çocuğunuz büyür merak etmeyin. Bu algıyı yaratan aslında biraz da reklamlar maalesef, biz buna beyin yıkama diyoruz.

Sütle ilgili yanlış inançlarımız reklamların bir sonucudur

Reklamlarda görürsünüz çocuklar mutlaka bir süt ürünü tüketirler. 2 saniye sonra birdenbire boyları büyür hatta basketçi olurlar yani sürekli maalesef reklam dünyası ve süt endüstrisi bize bu mesajı vermektedir. Artık yavaş yavaş kendinizi bu yanlış inanışlardan kurtaralım. Doğal yollarla da bunu başarabileceğimizi bilelim. Çocuklarımızı boşu boşuna bu beyaz sıvıyı içmiyor diye zorlamayalım.

Mayalı süt ürünleri sütün kendisinden daha sağlıklı

Ben zaten çoğu zaman bu beyaz sıvının yani sütün mayalı formlarını; Peynir, yoğurt ve kefiri tercih etmenizi öneririm. Laktoz İntoleransı ve Laktoz Hassasiyeti daha seyrek görülecektir mayalı ürünleri tükettiğiniz zaman, sindirim şikayetleri azalacaktır ve faydası da yine aynı şekilde olacaktır.

Sağlıklı günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here