Çocuğumuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim

Çocuğumuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim
Çocuğumuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim

Özellikle de bu Koronavirüs günlerinde tabii ki bağışıklık sistemimizi güçlendirelim. Ancak kaş yaparken de göz çıkarmayalım. Yani diyorum ki; Abartmayalım. Detaylar videoda…

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

İyi günler güzel bir hafta başı Pazartesi günü tekrar beraberiz.

Özellikle bu Koronavirüs döneminde tüm anne-babalar çocuklarının bağışıklık sistemini güçlendirme çabası içindeler. Bu tür sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Piyasada ticari olarak satılan eczanelerden alabileceğiniz birçok bağışıklık güçlendirici diye tabir edilen ilaç var.

Bağışıklık güçlendiriciler gerçekten etkilimi?

Ancak burada en önemli vurgulamak istediğim şey, ana başlıklarla Propolis var, Kara Mürver ekstreleri var, Beta Glukanlar var, Ekinezyalar var… Aslında bilimsel araştırmalara baktığımızda çoğunda direkt olarak A kanıtımız yok yani bunların hastalıkları azalttığına dair direkt kanıtlar yok ama bazı çalışmalarda gerçekten faydalı olduğu gösteriliyor ancak bizim için en önemli şey; Hangisini kullanırsak kullanalım bunların uzun vadeli kullanımlarının sağlığa herhangi bir zararı olup olmadığına dair uzun vadeli güvenlik çalışmalarımız yok.

Bağışıklık güçlendiriciler ne kadar güvenli?

Ve bir hipotez olarak en çok bizi doktorlar olarak endişelendiren; Bu bağışıklık güçlendiriciler ileri yaşlarda otoimmün hastalıklara yani vücudun kendi hücrelerine saldırdığı işte Hashimoto Multipl Skleroz veya Diyabet gibi hastalıkların sıklığını artırır mı? gibi bir endişesi var bazı doktorların. Açıkçası ben de bu doktorlardan bir tanesiyim, Ben de hastalarıma bu tür önerilerde bulunuyorum ancak genellikle akut enfeksiyon sırasında 5-6 gün, 1 hafta veya ille de devamlı kullanmak isteniyorsa en fazla 1,5 – 2 ay gibi, çok uzatmamaya çalışıyorum. Özellikle bütün kış bağışıklığı güçlensin diye Propolis v.s alan aileleri özellikle uyarma ihtiyacı hissediyorum.

Bağışıklığımızı doğal yollarla güçlendirelim

Bağışıklığımızı doğal yollardan da güçlendirebiliriz. Öncelikle kışın bol portakal, mandalina, narenciye, kivi gibi C vitamini içeren meyveler tüketmek, yemek oldukça faydalı. Öncesinde yaz boyunca bol miktarda güneş almak etkili. Eğer yazın yeterince Güneş alamadıysak kış başlarında mutlaka yüksek doz ama asla 300.000 ünitelik ampulleri önermiyoruz. Tek şişe damla 50.000 ünite bir seferde alınabilir veya parçalara bölünerek kış aylarında günde 800-10000 ünite 5-6 ay D vitamini takviyesi yapılabilir. Yine bitkisel çaylar; Ihlamur, Zencefil, bitki çayları da her gün düzenli olarak tüketilebilir. Bol sıvı almak, kalabalık ortamlardan kaçınmak ve günümüzde tabii ki maskemiz ve sosyal mesafemize dikkat ederek, sağlıklı beslenerek özellikle kefir ve yoğurt gibi doğal Probiyotik içeren gıdalardan faydalanarak da bağışıklığımızı güçlendirmemiz mümkün.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here