Çocuklarda Kasık Fıtığı

Çocuklarda Kasık Fıtığı
Çocuklarda Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur?

Yapılmış olan çeşitli çalışmalarda çocuk fıtıklarının görülme sıklığı %2 ile %5 arasındaki oranlarda değişiklikler göstermektedir. Çocuklarda kasık fıtığı tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkündür. Çocuklarda kasık fıtığının sebebi belli değildir. Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde, düşük doğum ağırlıklı bebeklerde ve eşlik eden başka hastalıklar olduğu taktirde görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca erkek çocuklarda kızlara oranla 8 ila 10 kat arasında daha sık görülmektedir.

Fıtık kesesi karın içerisinden yumurtalıklara doğru uzanan bir artığın kalmasıyla oluşur. Eğer bu artığın karın içi ile ilişkisi dar ise karın içi sıvısı yavaş yavaş aşağı inerek içi sıvı dolu bir şişlik oluşturur. Bu durum hidrosel veya kordon kisti olarak anılan hastalıklara yol açar. Hidrosel eğer kasık fıtığı eşlik etmiyorsa 1 yaşına kadar takip edilmelidir. Ancak bu çocuklarda kasık fıtığının tabloya ilave olma ihtimali açısından bir Çocuk Cerrahı tarafından takip edilmelidir. 1 yaşından sonra hidroselin devam etmesi halinde cerrahi müdahale gereklidir.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Fatih Akova, “Çocuklarda Kasık Fıtığı” konusu hakkında bilgiler veriyor.

Prematüre (zamanından önce doğmuş) bebeklerde kasık fıtığı görülme sıklığı erkek bebeklerde %30’lara kadar çıktığı bilinmektedir. Yine Prematüre bebeklerde fıtığın boğulma ihtimali ilk ay içinde ameliyat edilmez ise %60 gibi yüksek bir orandır ve fıtığın boğulması bebeğin hayatını tehdit eden acil bir durumdur.

Erkeklerde daha çok barsaklar, kızlarda ise yumurtalık veya tüpler fıtık kesesi içinde yer alır.

Tedavisi

Kasık bağları esas sorunu çözmediği için tedavide hiçbir yarar sağlamadığı gibi boğulma riskini arttırdığından ve dokuları ezip ameliyatı zorlaştırdığından kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi edilmediği taktirde kendiliğinden veya ilaçla iyileşme ihtimali bulunmadığı gibi ; bu kanaldan dışarı çıkabilen yapılar günün birinde içeri geri gidemez olup hem hasta hem de doktor için tatsız, zor hatta tehlikeli durumlar yaratabilir ancak acil ve büyük ameliyatlar ile düzeltilebilecek sorunlar ortaya çıkarabilirler. Hastalıkların tümünün tedavisinde başlıca amaç ilgili artığın çıkarılması ve karın içi ile ilişkisinin kapatılmasıdır. Deneyimli ellerde kısa süren ve komplikasyonu az olan bu operasyon günübirlik uygulama ile çocuk hastanede 1 gece bile yatmadan yapılabilmektedir. Bu ameliyat yenidoğanlarda bile mutlaka ve en kısa sürede yapılması gereken bir ameliyattır.

Kasık fıtığı tanısı konulur konulmaz ameliyat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here