Çocuklarda Sporun Önemi

Çocuklarda Sporun Önemi
Çocuklarda Sporun Önemi

Olimpik Anneler, Türkiye’de çocukların sporla büyümesini ve gelişmesini sağlamak amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin, bir  firmanın  da  desteğiyle oluşturduğu, spora önem veren anneler tarafından başlatılan bir sivil toplum hareketidir. Milliyet  Pembe Nar Web Sitesi bu  proje  kapsamında bir  çocuk  doktoru  olarak  benden  de  bir  yazı  yazmamı  rica  etti. Pembe Nar’da  yayınlanan bu  yazıyı  siz  Doktoramcam.com  okurlarıyla  da  paylaşmak  istedim.

Çocuklar neden spor yapmak ister?

Hareket etmek, yeteneklerinin geliştiğini görmek, kendilerini diğer çocuklar ile karşılaştırmak, heyecan yaratan başarıyı tatmak ve başkalarıyla paylaşma duygusu çocukların spor yapmayı istemesindeki ana nedenler olarak sıralanabilir. İster hobi olsun, isterse yarışmalı bir faaliyet spor her zaman zevk alarak ve özgür irade ile yapılması gereken bir şeydir.

Hem vücut sağlığı, hem ruh sağlığının  iyileşmesi, kendine güven kazanmak, vücudun daha güçlü olmasının verdiği keyif ve diğerlerine saygılı olmayı  öğrenmek sporun çocuklara kattığı olumlu özelliklerdendir. Disiplin ve yarışma hepsi keyifle kabullenilir, çünkü oyun aynı zamanda kuraldır ve tüm çocukları harekete geçiren lokomotif budur.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Ped. Emine Eraslan, “Çocuk Eğitimi” ile ilgili bilgiler veriyor.

Çocuklar hangi spor dalını seçmelidir?

Bu seçimi belirleyen ana faktör aslında çocuğun yapısı ve zevkleridir. Mesela çekingen bir çocuk kendini korumayı öğrenmek için Aikido veya karate gibi savunma sporlarını tercih ederken, doğayı seven bir çocuk ata binme, bisiklet, tırmanma, kayak, yüzme veya kano gibi sporları tercih edebilir. Buna karşın zayıf veya tam tersine biraz hafif etli bir çocuk da hafif  ve  canlı olmayı  gerektiren bir maraton koşucusu olmayı hayal edebilir. Ya da aşırı güç harcamak isteyen, kendini aşmak isteyen bir kız veya erkek atletizm sporunu tercih edebilir. Birçok çocuğun futbol, basketbol, hendbol ve voleybol gibi takım sporlarını tercih etmesindeki ana sebep ise, ortam, dayanışma ve kazanma arzusu gibi çok motive edici faktörlerdir.

Bir çocuk ne zaman spora başlamalı?

Herhangi bir spor faaliyeti mümkün olduğunca erken başlayabilir, mesela  bebek yüzücüler bunun en iyi örneğidir. Hatta bazen 1 yaşında küçük bir çocuğun ata gayet güzel oturduğunu görebilirsiniz,  aman korkmayın,  bunları  gerçekten şimdi yapmayacak, Bu tabii ki gerçek anlamda spor değildir, bu durumlarda gerçek olarak fizik bir aktivite gösterilmez, ancak bunlar sadece erken alıştırmalar olarak görülebilir. Normal şartlarda aktif olarak bir çocuğun 5 yaştan önce spor yapması pek mümkün değildir.

6-7 yaştan itibaren fiziksel kapasite artık çocuğun spor yapmasına imkan tanır. 7-13 yaşındaki öğrenme kapasitesi gerçekten mükemmeldir, hafızası çok iyidir, esnektir, denge algısı  iyidir ve hepsi gelişmeye açıktır.  Dayanıklılıkları da neredeyse erişkin düzeyindedir.

Yapılan araştırmalara göre 7-11 yaşlarda çocuklarda büyük bir motor koordinasyon bulunur. 9-10 yaşa doğru fiziksel aktivite için en iyi sonuçlar elde edilebilir ve çocuk sporla bunun ne kadar mükemmelleşebileceğini fark eder. 11 yaştan önce sporla ilgili bir gelecek planlanmamalıdır. Hatta ergenliğin bitiminde,  adolesan  dönemde kişiliğinin de gelişmesi ile daha sağlıklı karar verebilecek  olgunluğa  erişir.

Ancak istisnalar  kaideyi  bozmaz. Kızlar erkeklere göre daha hızlı geliştiği için Nadya Comaneci, Martina Hingis gibi 15-16 yaşındaki Dünya şampiyonlarına da şaşmamak gerekir.

Çocuk sporu nerede yapmalıdır?

Evinize en yakın park, boş alanlar, okul ve aynı zamanda özel kulüpler ve de spor dernekleri spor yapılabilecek yerler arasındadır. Özel spor kulüpleri ve dernekler tabii ki eğitmenlerin gözetiminde destek ve danışmanlık sağladığından daha profesyonel olarak düşünülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here