Çocuklarda Taşıt Güvenliği

Çocuklarda Taşıt Güvenliği
Çocuklarda Taşıt Güvenliği

Taşıt kazaları çocuklarımızın sağlığı ve hayatı için önemli tehdit oluşturmaktadır.Emniyet koltukları kullanılarak taşıt kazalarında birçok yaralanma ve ölüm engellenebilir. Emniyet koltuğundaki bir çocuk güvende olmasının yanı sıra rahat da edecektir, böylelikle araç kullanırken dikkatiniz dağılmaz. Küçük çocuğunuz için arabadaki güvenli yer arka koltukta yüzü arkaya dönük olan emniyet koltuğudur.

Bebeğinizin taşıt koltuğunun yerine tam oturduğundan emin olunuz. Koltuk ile birlikte çıkan kullanma kılavuzunu dikkatle okuyup uygulayınız. Bebeğinizi arabaya her bindirişinizde koltuğu kullanmayı alışkanlık edininiz.

Bebeğinizi yolcu hava yastığı olan araçların ön koltuğuna kesinlikle oturtmayınız

1-) Bir çarpma anında, boyun omurlarında hasar oluşması riskini azaltmak için, çocuklar 1 yaş veya yaklaşık 10 kilo olana kadar yüzleri arabanın arkasına dönük olarak oturmalıdır. 1 yaşından önce 10 kilodan daha ağır olan çocuklar ise daha büyük çocuklar için olan taşıt koltuklarına ve yüzü yine arkaya bakacak şekilde oturmalıdır.

2-) Arkaya dönük bebek koltuğu özellikle yolcu hava yastığı olan araçların ön koltuğuna kesinlikle oturtulmamalıdır.  Çarpma anında patlayan hava yastığı bebeğin ölümüne neden olabilir.

3-) Prematüre veya çok küçük bebekler, kemer, kolluk veya karın kayışı doğrudan bebeğin yüzüne veya boynuna değecek şekilde taşıt koltuğuna oturtulmamalıdır.

4-) Bebekler için arkaya dönük taşıt koltuklarında, kemer hizası, bebeğin omuzları kemerin üstünde kalacak şekilde ve sıkı olmalı, ayak klipsi çocuğun göğüs kafesinin tam ortasında (karın veya boyunda değil) tutulmalıdır.

5-) Taşıt koltuğu bebeğin başı öne düşecek şekilde öne kayarsa baş geride kalana kadar 45º’ye geriye yatırılmalıdır.

6-) 1 yaş altı arkaya dönük ve 1 yaş üstü öne dönük koltuklar çocuk koltuğa tam uyduğu sürece (kulaklar koltuk arkasının en üstünün alt hizasında ve omuzlar kemerin altında kalacak şekilde) kullanılmalıdır.

7-) Bebek koltuğa büyük geliyorsa yükselticiler kullanılabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here