Çocuklarla Uçak Yolculuğu

Çocuklarla Uçak Yolculuğu
Çocuklarla Uçak Yolculuğu

Geçenlerde çalıştığım kurumun sürekli dergisi Acıbadem Hayat için benle önemli bir konu hakkında röportaj yaptılar. Konu “Çocuklarla ve bebeklerle uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler”. Bu keyifli röportajı sizlerle de paylaşmak istedim.

Çocuklarla Uçak Yolculuğu Sırasında  Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uçak yolculuğu sırasında özellikle çocuklarda en çok dikkat edilmesi gereken konu, kulak ağrısıdır. Günümüzde uçak basıncı, kabin basıncına ayarlı olsa da uçağın kalkışı ve inişi sırasında kulakta bir tıkanıklık oluşur. Kulaktaki bu durum, kulak zarının dışarıdan itilmesi veya içeriden çekilmesi sonucu oluşur. Kulaktaki bu basınç hissi yutkunarak açılabilir. Yutkunma sırasında öztaki borusundaki bu basınç hissi azalabilir. Böylece kulak zarındaki içeri veya dışarı olan hareket ve rahatsızlık hissi ortadan kalkar.  Ancak küçük çocuklar bilinçli olarak bu yutkunma hareketini yapamayabilir. Çocuklar, bu durumdan rahatsızlık duyarak uçak yolculuğunu huzursuz geçirebilir. Bu durumu önlemek için özellikle süt çocuklarının sürekli annesini emmesi sağlanabilir. Ancak çocuk anneyi emmiyorsa biberondan emmesi sağlanabilir. Daha büyük çocuklarda ise kutudan, şişeden veya bardaktan bir şeyler içmesi sağlanabilir. Biraz daha büyük ve sakız çiğneyebilen yaştaki çocukların da sakız çiğnemesi, östaki borusunun açılmasına ve kulak basıncının dengelenmesine yardımcı olabilir.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Atilla Şengör, “Orta Kulakta Sıvı Toplanması” ve “Çocuklarda Burun Kanaması” konuları hakkında bilgiler veriyor.

Uçak Yolculuğunun Bebekler İçin Bir Zararı Var mı?

Bebekler için uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu bir durum aslında yoktur. Ancak bebeğin veya çocuğun kronik bir hastalığı varsa uçak yolculuğu sırasında bu hastalığın belirtilerinin görülme olasılığı artar. Bu tür durumlarda uçak yolculukları bebekler için sakıncalı olabilir.

Çocuklarla Uçak Yolculuğu Enfeksiyon Riskini Artırır mı?

Normal şartlarda uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırmaz. Ancak günümüzde globalleşmenin de etkisiyle Afrika ve Uzakdoğu gibi bazı bölgelerdeki tropikal enfeksiyonların uçak gibi kapalı ortamlarda bulaşma riski daha fazladır.

Normal şartlarda uçak yolculuğu kabin basıncı ayarlıdır. Ancak uçak yolculuğu sırasında çocukta viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı varsa  orta kulak iltihabı oluşma ihtimali artabilir. Normal şartlarda soğuk algınlıklarının yüzde 20-30’u orta kulak iltihabına birkaç gün içinde veya bir hafta içinde dönüşebilir.  Ancak uçak yolculuğu sırasında orta kulak iltihabı oluşma riski biraz daha artabilir. Böyle  bir  durumda bir süre  uçağa  binmemek  yerinde  olur,  çok  mecbur  kalırsanız  da doktorunuz dekonjestan içeren  damlalar  veya şuruplar gibi bazı  önerilerde bulunabilir. Ancak  bu  tür  ilaçları  2 yaşın  altında  çok  dikkatle,  mümkün  olduğunca  düşük  dozlarda  kullanmak  gerekir.

Daha Güvenli Bir Uçak Yolculuğu İçin Ne Yapmak Gerekir?

Daha güvenli bir uçak yolculuğu yapmak için kronik veya akut bir hastalığı olan kişiler yolculuğu uzunsa ilaçlarını ve gerekli malzemelerini örneğin buhar makinesi ya da çocuğunun insülin enjektörü, insülin kalemi gibi mutlaka yolculukta yanında bulundurması gerekir. Bazı havayolu şirketleri, bu tür ilaçların el çantasına konulabilmesi için doktor reçetesi istemektedir. Bu nedenle uçak yolculuğundan önce bu durum hakkında bilgi almak gerekir. Aksi takdirde bu gerekli eşyaların bavula konması istenebilir.

Uçuş sırasında küçük çocukların basınçtan dolayı oluşan kulak tıkanıklığını önlemek için yutkunmalarını sağlamak gerekir. Çocuklar bilinçli olarak yutkunmakta zorluk çekebilir. Bu durumda emmeleri sağlanabilir. Süt çocuklarının anneyi emmesi yardımcı olabilir. Ancak anneyi emmeyi istemiyorsa biberonla içecek içmesi sağlanabilir.  Bu nedenle seyahat sırasında biberon taşımak yararlı olabilir.  Uçuştan önce kişide soğuk algınlığı varsa uçağa binmeden önce dekonjestanlı bir burun damlası damlatmak ve şurup içmek orta kulak iltihabı oluşma riskini azaltabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here