Diğer Aşılar ve Gelecekteki Aşılar

Diğer Aşılar ve Gelecekteki Aşılar
Diğer Aşılar ve Gelecekteki Aşılar

İnfluenza (Grip) aşısı

Ancak her yıl tekrarlandığı zaman etkili olan bir aşıdır. Virus her yıl yapısını değiştirdiği için her yıl üretilen aşı, virüsün bir yıl önceki şekline karşıdır. İnfluenza virüsü dışında birçok virüs nezle ve grip benzeri hastalıklara yol açtığı için bu aşıyı olunca hiç soğuk algınlığı geçirilmeyecek gibi bir inanış doğru olmaz.

Aşı 6 ayın üzerindeki çocuklara yapılabilir. Astım, Kistik Fibroz, kalp hastalığı, böbrek hastalıkları, bazı kan ve bağışıklık sistemi yetersizliği hastalıkları veya diabet gibi kronik hastalık durumlarında yapılması daha çok önerilir. Ancak sık solunum yolu enfeksiyonları geçiren, alerjik bronşiti olan çocuklara da uygulanması koruyucu olabilir. Aşı ilk kez uygulandığında 9 yaşın altında 1 ay ara ile 2 kez uygulanır. Daha sonraki yıllarda tek doz yeterlidir. 3 yaşın altındakilere yarım doz yapılır. Aşı sonbahar aylarında uygulanır, geciken vakalar ocak ayına kadar aşılanabilir. Aşı sonrası hafif ateş, kolda şişme, hafif grip belirtileri olabilir. Ciddi yumurta alerjisi olan kişilere yapılmaması veya çok gerekliyse hastanede doktor gözetiminde yapılması önerilir.

Polisakkarit pnömokok aşısı (zatürre)

Streptococus pnömoniae dediğimiz toplumdan kazanılmış zatürenin en sık etkeni olan bir bakteriye karşı hazırlanmıştır. Konjüge aşıdan (Prevenar) farklı olarak sadece 2 yaşından büyük çocuklara uygulanabilir, etkileri zayıf ve geçici olduğu için Pnömokokların yapacağı menenjit ve septisemi gibi ağır enfeksiyonlar için bir faydası yoktur. Yine öncelikle yukarıda bahsettiğimiz riskli gruplara olmak üzere, 5 yıl ara ile 2 doz uygulanır. Dalağı olmayan splenektomili hastalara mutlaka yapılmalıdır, 65 yaş üstünde de sıklıkla önerilir. Ayrıca kanıta dayalı olmamakla birlikte, çocuk hekimlerinin gözlemeleri çeşitli nedenlerle veya geniz eti sonucu sık üst solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit, orta kulak iltihabı geçiren ancak bahsedilen risk grubunda olmayan çocukların da bu aşıdan fayda görebileceği yönündedir. Bu tür çocuklara tek doz uygulanması genellikle yeterlidir. Pnömo 23 aşısı yapılan yerde şişlik ve ateş gibi yan etkilere neden olabilir.

Gelecekteki aşılar

Her konuda olduğu gibi tıp ve dolayısıyla aşı teknolojisi de hızla ilerlemekte. Bizim çocukluğumuzda, bugün çocuklarımıza yapılan aşıların birçoğunun adı bile yoktu. O dönemde olmayan bugün yapılan hepatit A-B, suçiçeği, menenjit, grip, zatürre gibi birçok aşı icat olmuştur. Bu gidişle daha birçokları da icat olacaktır. Ülkemizde de Rotavirüs aşısı, Rahim ağzı kanseri aşısı gibi en son çıkan aşılar bu kervana son katılan üyelerdir.

AİDS aşısı henüz deneysel çalışma aşamasında olan son aşıdır, ancak henüz, klinik kullanımı başlamamıştır. Tıp dünyasının biran önce çıkmasını ümit ettiği 2. önemli aşı da Hepatit C’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here