Diş Fırçası Seçerken

Diş Fırçası Seçerken
Diş Fırçası Seçerken

Doktor hanım, hangi diş fırçasını tavsiye edersiniz?

Biz diş hekimlerine, en sık sorulan soruların başında gelir.Artık birçok farklı firmanın ürettiği farklı özelliklerde diş fırçaları vardır. Haklı olarak, seçenekler arttıkça, tüketici seçmekte zorlanır. Bu yazımız da amaç; diş fırçası seçerken, nelere dikkat etmemiz gerekir, sorusunun doğru cevabıdır.

Bu fırçalardan kimisi yumuşak kıllara, kimisi sert veya orta sert kıllara sahiptir. Ayrıca diş fırçasının başlık büyüklüğü de değişmektedir. Büyük başlıklı veya orta büyüklükte ya da çocuklar için küçük başlıklı fırçalar vardır. Bir de bunlara ilave olarak şarjlı veya pilli döner başlıklı fırçalar vardır.

Fırça seçimi, alışkanlıklara bağlı değişebilir. Dişlerini farkında olmadan çok bastırarak fırçalayanlar, hassas diş ve diş etine sahip bireyler, düzenli fırçalıyorlarsa yumuşak kıllı fırçaları tercih etmelidirler. Sert kıllı fırçalar, bu kişiler de diş etlerinde çekilmelere neden olur. Çünkü sert kıllı fırçalar, diş etlerini daha çok travmaya uğratır ayrıca dişlerde de aşınmalar yapabilir. Bu kişilerin yumuşak kıllı fırçalar kullanmaları daha doğru olur. Sert kıllı fırçaları daha çok sigara kullanan ya da diyetinde çay- kahve gibi boyayıcı gıdaları fazla tüketen kişilerde tavsiye edebiliriz. Sigara, çay, kahve kullanımı lekelenmeleri arttırır fakat düzenli fırçalamayla bu lekeleri en aza indirmek gerekir.

Kullanıcıya göre diş fırçası seçimi

Bazı kişilerin ağız yapıları küçüktür. Arka kısımları fırçalarken bulantı ve öğürtü refleksleri fazla olabilir. Böylesi durumlarda büyük başlıklı fırçalar yerine orta boy yada küçük başlıklı fırça kullanmak ağzın arka bölgelerine ulaşmayı kolaylaştırır. Ayrıca fırça saplarının elden kaymayan, kolay kavranabilir, ergonomik olması avantajlıdır. Fırça kıllarının diş eti ve diş yüzeyi gibi girintili çıkıntılı bölgeleri rahat temizlemesi için asimetrik farklı şekil ve yüzey özellikleri temizleyiciliği arttırır. Bazı fırçalarda temizlenmesi gereken dil yüzeyi temizleyici kısımlar da vardır. Ayrıca döner başlıklı fırçalarda tercih edilebilir. Bu tarz fırçaları özellikle ekstra hijyen gerektiren; ortodonti ve implant tedavileri sırasında ve el manüplasyonunu yeteri kadar kullanamayan hastalarda özellikle tavsiye ederiz. Bu fırçalarla elle kullanılan  standart fırçalara göre arka bölgedeki dişlere ulaşmak daha rahat olur. Ayrıca dişlerin arka kısımlarını yani dil yüzeyine bakan kısımlarını temizlemek daha kolay ve etkin olur.

Burada vurgulamak istediğim marka değil, doğru fırçanın seçilmesidir. Düzenli diş fırçalamak ve özellikle gece yatmadan önce diş fırçalamak çok önemlidir. Fırçalamanın süresi minimum 2-3 dk olmalı ve tüm yüzeylere ulaşılan etkili fırçalama yapmak çok önemlidir. Diğer önemli bir nokta ise fırçalarımızı düzenli aralıklarla 3-6 ay arası periyodlar ile fırça kıllarının yıpranıp, deforme olmasını baz alarak değiştirmeliyiz. Bunun için fırça kıllarının bazıları mavi renklidir. Bunlar belirteç kıllardır yani kullandıkça beyazlamaya başlar. Bu beyazlık yarıya kadar gelince fırçamızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Gereğinden uzun kullanılan fırçanın kılları yana doğru eğilir. Hem diş etlerine batar hem de mekanik temizliği yeni bir fırçaya göre %30 oranında azalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here