Diş Travması

Diş Travması
Diş Travması

Diş Yaralanmaları Kimlerde Sık Görülür?

Diş travması çocuklarda çok sık rastlanılan bir durumdur. Özellikle çok hareketli ve spor ile ilgilenen çocuklarda görülme sıklığı daha da fazladır. Düşme, çapma veya arkadaşları ile oynarken birbirleriyle çarpışma sonucu dişler, dudaklar ve çeneyi içine alan travmalar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durum karşısında ebeveynlerin soğukkanlı davranmaları oldukça zordur. Ebeveynlerden zorda olsa sakin olmaları, çocuklarını sakinleştirmeleri istenmektedir. Travma geçiren çocuk oldukça korkmuş ve tedirgin bir durumdadır. Ebeveynlerin de tedirgin olmaları çocuğa yansıyacak ve çocukların daha çok korkmalarına ve tedirgin olmalarına neden olacaktır.

Diş Yaralanmalarında Diş Hekimine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Çene, yüz ve dişleri içeren bir travma sonrasında ebeveynlerin ya da okulda ise öğretmenlerinin çocukların dişlerini kontrol etmeleri  istenmektedir. Dişlerde kırılma veya tamamen dişin yerinden çıkması durumunda kırık parçayı yada dişi bulmaları istenmektedir. Dişte kırık varsa ve kırık parça bulunduysa, kırık parça ile beraber diş hekimine en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir. Kırık parça yoksa yine en kısa sürede diş hekimine başvurmaları gerekmektedir. Dişin sinir dokusu açığa çıkmış olabilir, enfeksiyon gelişmemesi açısından en kısa sürede gerekli tedavinin diş hekimi tarafından başlatılması gerekmektedir.

Diş tamamen yerinden çıkmışsa, dişi bulup en geç 2 saat içerisinden diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Bulunan diş varsa süt veya serum içine koyulmalı, yerine yerleştirilmeli veya ağız içerisinde tükürük ile temas ettirilerek taşınmalıdır. Kesinlikle dişin köküne dokunulmamalı akan su altında diş yıkanmalıdır. Süt dişlerinin tamamen yerinden çıkması durumunda kesinlikle yerine yerleştirilmemelidir. Süt dişlerinin tekrar yerine yerleştirilmesi, alttan sürecek olan daimi dişe zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Travma sonrası ebeveynler dişlerde herhangi bir bulguya rastlamayabilirler. Dişlerde kırık görülmeyebilir. Dişler hafif içeri gömülmüş, sağa veya sola hareket etmiş yada çatlaklar meydana gelmiş olabilir. Travma sonrası mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Travmaya uğramış süt veya daimi dişlerde ileriki dönemlerde de bulguların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dt. Sadık Yılmaz, “Dişlerde Şekil Bozuklukları” hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here