Dişlerin Telle Düzeltilmesi (Ortodonti)

Dişlerin Telle Düzeltilmesi (Ortodonti)
Dişlerin Telle Düzeltilmesi (Ortodonti)

Diş telleri, dişlerde görülen düzensizlikler ve çene ile ilgili pozisyon bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Diş tellerinin kullanım süreleri tedaviye göre değişmekle birlikte ortalama 1 ile 1,5 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Ortodonti tedavisinde kullanılan tellerin herhangi bir şekilde insan sağlığına zararı yoktur. Bu süre zarfında tellerin ağızda kalması diğer bir sağlık sorununa neden olmaz.
Diş telleri en çok dişlerin çarpıklık gösterdiği hasta vakalarında kullanılmaktadır.
Günümüz ortodonti uygulamaları her yaşta yapılabilmektedir.

Ortodontiye en uygun başlama yaşı 8 yaşından sonradır. Çenelerde problem yok ise tüm kalıcı dişlerin çıktığı ergenlik dönemi (12 yaş) tedavinin en kolay olduğu yaştır. Uzman bir hekim tarafından erken yaşta (6 yaş) yapılan muayene ile kesin başlama yaşına karar verilmelidir.

Özellikle erişkin yaşlarda yapılan ortodonti tedavilerinde estetik tel görünümü ile hasta rahatlıkla iş ve sosyal hayatına devam edebilmektedir.

Son yıllarda geliştirilen Clear-Aligner , invisalign ve orthoclear teknolojisi sayesinde çapraşık dişler braket kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar ile düzeltilebilmektedir.Clear Aligner tedavisinde, bilgisayar ortamında dizayn edilen damaklıklar her ay için 3 adet set-up edilip 1 ve 2 hafta gibi sürelerle değiştirilip dişlerin arzu edilen ideal pozisyona gelmesini sağlamaktadır.Yemek yerken çıkarılabildiği,kolayca temizlenebildiği ve ağızda farkedilmediği için braketlere oranla daha fazla avantaj sağlamaktadır

Hastalar düzgün dişlere ve mükemmel bir gülüşe sahip olmak istemelerine rağmen çoğu zaman sonuca ulaşmalarını sağlayacak olan telleri, estetik kaygılarından dolayı taktırmak istemezler. Estetik kaygıları yüksek olan hasta grupları (politikacılar, iş hayatındaki profesyoneller, sanatçılar, mankenler, sporcular vs…) için geleneksel braketlere en iyi alternatif lingual braketlerdir. Böylece hastalar başkaları tarafından fark edilmeleri imkansız olan bir sistem sayesinde, dış görünüşlerinden hiç ödün vermeden en mükemmel sonuçları elde edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here