Distoni Nedir?

Distoni Nedir?
Distoni Nedir?

Distoni nedir ? pozisyon bozukluğu ve kasılma, distoni belirtileri … gibi konularda bilgi edinmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Not: Buradaki içerik izlediğiniz videoya ait metindir.

Distoni, Epilepsi’den farklı bir çeşit istemsiz kasılmadır

Distoni bir hareket bozukluğu, daha doğrusu bir pozisyon bozukluğu. Hareket ederken veya vücutta belli bir pozisyon korunmaya çalışılırken uzuvların değişik şekillerde kasılı tutulmasına Distoni ismi veriliyor. Bu bazen kolun ters gerilmesi, boynun ters gerilmesi şeklinde görülebilir. Geçici olabilir, ataklar halinde olabilir veya sürekli olabilir.

En sık genetik kökenli Distoni’lere rastlanır

En iyi bilinen çeşitleri; Genetik görülen çeşitleridir. Bunlar kısmen ilerleyici tablolardır. Çeşitli ilaçlarla bunları baskılamak mümkün. Epilepsi nöbetleri ile çok karışan kasılmalar değil bunlar, şuur hemen hep yerinde olacaktır. Kasılma sırasında değişkenlikler olabilir. Bazen bir tarafı, bazen bir bacağı, bazen iki bacağı birden, bazen tek kolu, bazen sağdan sola geçen kasılmalar gözlenir ve yine beyin hasarı olan çocuklarda da Distoni karşımıza çıkar ama daha çok sebebi bilinmeyen Distoniler genetik kökenli Distoniler’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here