Doğum Sonrası Beslenme ve Diyet

Doğum Sonrası Beslenme ve Diyet
Doğum Sonrası Beslenme ve Diyet

Doğumun hemen sonrasında lohusalık döneminde bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda acemilikler ve bunun  çok vakit alması nedeniyle anneler ne yazık ki kendi beslenmelerine yeteri kadar önem vermezler.

Genellikle “süt yapar” gerekçesiyle aşırı şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi artar. Buna bağlı olarak da doğum sonrası kilolarda artış gözlenir.

Kilo vermek için bize danışan birçok kadın, kilolarının doğumlardan sonra oluştuğunu ve yıllarca üzerlerinde kaldığından şikayet  etmektedir. Bu kişilere nasıl beslendikleri ile ilgili sorduğumuz sorulara aldığımız yanıtlar ilginçtir. Doğum sonrası fazla kilolu olan kişiler her gün şekerli su tükettiklerini, tatlı yemeye aşırı düşkün olduklarını ve mideleri açlıktan kazındığı için devamlı yemek yemek istediklerini belirtirler.

Emzirme döneminde enerji ve besin öğeleri ihtiyacı artar

Eğer gebeliğiniz süresince planlananın üzerinde kilo aldıysanız, aslında emzirme döneminde ilave enerji almadan, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün.

Emzirme döneminde bir avantajınız var o da, süt salgılamak için fazla enerji harcıyor olmanız. Her 1 ml süt için ekstra 7 kalori harcıyorsunuz. Bunu avantaja çevirebilirsiniz.

İşte doğum sonrası kilo vermeniz için birkaç püf noktası:

 1. Miktarı az ama kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun.
 2. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay ona sadece anne sütü verin. Anne sütü veren annelerin kilo kontrolünü daha kolay sağladığı bilinmektedir.
 3. Kilo vermek amacıyla yetersiz ve dengesiz beslenmekten, düşük kalorili sağlıksız rejimlerden uzak durmalısınız.
 4. Günde 6 öğün az ve sık beslenin.
 5. Günde en az 2 litre su içerek hem süt veriminizi artırın hem de metabolizmanızı hızlandırın.
 6. Tüm besin gruplarından dengeli tüketin.
 7. Kızarmış, kavrulmuş, aşırı kalorili şekerli gıdaları tüketmeyin.
 8. Çeşitlilik ve denge yaratın.
 9. Yediklerinizi kaydedin.
 10. Fiziksel aktivitenizi artırın.
 11. Sakın aç kalmayın.
 12. Süt-yoğurt tüketimini ihmal etmeyin.
 13. Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Kilo vermek uğruna sağlığınızdan olmayın. “Mucize, 1 haftada 7 kilo, garantili zayıflama gibi” sözlere kanmayın. Unutmayın aldığınız kadar enerji harcıyorsanız kilonuzu koruyabilir, aldığınızdan fazla enerji harcarsanız kilo verirsiniz. Egzersizi düzenli olarak hayatınıza geçiremezseniz tüm çabalarınız geçici sonuç verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here