Down Sendromu Derneği: Bizi Havalara Uçurun

Down Sendromu Derneği: Bizi Havalara Uçurun
Down Sendromu Derneği: Bizi Havalara Uçurun

İçindekiler

OBJEKTİF BU KEZ DOWN SENDROMLULARIN ELİNDE

23 ünlü Down sendromluların sesini duyurmak, onların eğitim ve sağlıklı yaşam hakkını korumak-geliştirmek için Down sendromlu çocuklara poz verdi. Bugüne kadar birçok çekime katılan ünlüler, bu kez işin profesyonellerinin değil, Down Sendromluların objektifinin karşısına geçti. Fotoğrafları çeken çocuklara fotoğraf sanatçısı Berkant Çolak asistanlık yaptı. Fotoğraflar 21 Mart tarihine kadar çeşitli alışveriş merkezlerinde sergilenecek.

Kurulduğu 2009 yılından bugüne kadar Down sendromlular için her alanda algıları değiştiren, öncü projelere imza atan Down Sendromu Derneği, birçok ünlü ismin gönüllü desteğiyle bir kampanya başlattı. Down Sendromluların sesini bir kez daha duyurmak, onların eğitim ve sağlıklı yaşam hakkını korumak-geliştirmek için herkesi göreve çağıran ünlüler, balon kampanyası çerçevesinde ‘Bizi havalara uçurun’ dedi.
Down Sendromu Derneği önderliğinde, Down Sendromlu çocukların ihtiyaçlarına dikkat çekmek için “Bizi Havalara Uçurun!” sloganı ile başlatılan farkındalık kampanyasına 23 ünlü objektifin karşısına geçerek destek verdi. Down Sendromlu fotoğrafçılara poz veren ünlüler, ellerindeki balonlarla birer mesaj verdi. Kampanyanın yüzü olan isimler şöyle: Ayşe Arman, Bahadır Efe, Bülent Şakrak, Begüm Birgören, Burçin Terzioğlu, Cem Hakko, Power FM Cenk&Erdem, DJ Funky C, İnci Türkay, Faruk Süren, Gözde Kansu , Hazar Ergüçlü, Leyla Alaton, Mustafa Üstündağ, Menderes Samancılar, Nail Kırmızıgül, Nebahat Çehre, Saba Tümer, Selim Erdoğan, Selim Bayraktar , Özge Uzun, Yusuf Çim.

ÜNLÜLERİN FOTOĞRAFLARI SERGİ OLACAK

Kampanya için down sendromlu çocukların fotoğrafladığı ünlülerin pozları ve arka plan görüntüleri bir yandan basına dağıtılırken diğer yandan açılacak sergide kullanılacak. Sergi, 18 Şubat’tan itibaren kampanya tanıtımının yapılacağı alışveriş merkezlerinde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Ünlülerin fotoğraflarının yer aldığı sergi, 18-23 Şubat tarihlerinde Forum İstanbul, 24 Şubat-1 Mart tarihlerinde Carrefour İçerenköy , 2-8 Mart tarihlerinde Akmerkez, 9-15 Mart tarihlerinde Optimum Outlet, 16-21 Mart tarihlerinde İstinye Park’ta ziyaret edilebilecek.

İSEM İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nünde destek verdiği kampanyanın devamında, 21 Mart tarihinde DS’li çocuklar Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ndeki Turkuazoo Akvaryumunu ücretsiz olarak  gezebilecekler. 23 Mart’ta da Derneğe tahsis edilecek bir vapur ile Down sendromlu çocuklar Boğaz turu yaparken, farklı noktalardan kampanya için hazırlanan binlerce uçan balon gökyüzüne bırakılacak. Bu sayede Down Sendromluların sesi bir kez daha duyurulurken, onların eğitim ve sağlıklı yaşam hakkını korumak ve geliştirmek için herkes göreve çağrılacak.  Etkinliğin ana sponsorları Vakko, Voicevale ve Mudo. Destek verenler Salon Reklam, Doret İletişim Doret Habib, Vira Medya , Icon Talent, Power Fm, Dilara Endican, Sabah Web Dizayn, fotoğrafçı Berkant Çolak, Bluechip, Digiboard .

HEDEF DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARIN OKULLARINA ERİŞMEK

Bir farkındalık kampanyası olan “Bizi Havalara Uçurun!” da amaç, Down sendromlu bireylerin ihtiyaçlarına dikkat çekerek eğitimlerine ve tıbbi ihtiyaçlarına destek sağlamak. Down Sendromlu birey ve ailelerin farklı yaş dönemlerinde yaşadıkları eğitim ve sosyal kabul süreçlerindeki sorunları sonucunda ortaya çıkan kampanya sonucunda çeşitli alanlarda burslar sağlanacak. Amaç, Down sendromlu çocuklara ve ailelerine hayatları boyunca ihtiyaç duydukları eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda daha kapsamlı destek verebilmek. Bu yüzden hedefimiz, yeterli kaynak bulmamız durumunda, çocuklarımıza çeşitli burslar vererek farklı yaş döneminde yaşadıkları sorunları aşabilmelerine yardımcı olmak.Bu bursları bebeklik döneminden emeklilik dönemine kadar olan süreç için şu şekilde belirledik.

a) ERKEN MÜDAHALE BURSLARI: Bebeklerimizin iki aylıktan itibaren başlamaları gereken fizyoterapi, dil terapisi ve duyu bütünleme terapileri gibi olmazsa olmaz eğitim gereksinimlerinin karşılanmasında;

b) OKUL BURSLARI: Anaokulu çağından itibaren pek çok seviyede ayırımcılıkla yüz yüze kalan çocuklarımızın okullarda karşılaştıkları problemleri çözebilmek amacı ile okul yönetimlerine ve rehber öğretmenlere verilecek kaynaştırma eğitimlerinde ve evde destek öğretmen isteklerinde;

c) İŞ KOÇLUĞU (SÜREKLİ İSTİHDAM DESTEĞİ) BURSLARI: Gençlerimizin iş hayatına atılabilmesi ve başarılı bir çalışma hayatının sürekliliğinin sağlanabilmesi için onların ve işyeri personelinin ihtiyaç duydukları desteğin ve eğitimlerin sağlanmasında;

d) SAĞLIK BURSLARI: Down Sendromu Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde yapılacak olan ameliyatlarda ve teşhis, tedavi, ilaç ihtiyaçlarında SGK dışı kalan masraflar için gücü yetmeyen ailelerin desteklenmesinde, kullanılacak. Yardım olarak ailelere nakit para yardımı yapılmazken; nihai hedef Türkiye’nin her yerinden Down sendromlu çocuklar ve aileleri ve çocukların devam ettiği okullara erişebilmek. Bu hedefin gerçekleşmesi fonlamaya bağlı olduğundan ilk olarak pilot bir bölge ile başlanacak. Pilot bölge olarak İstanbul seçildi ama İstanbul’dan yeterli talep gelmezse Batı’da Edirne Doğu’da ise  Bursa’ya kadar olan bölgenin uygulama içine alınması planlanıyor.

Kutu

Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin kampanyaya dair şunları söylüyor; “DS’lular hep sınırlanmış. Hep ön yargılarla yaklaşılmış ve daha tanı konar konmaz ‘Bu çocuklar şunu yapabilir, bunu yapamaz’ şeklinde limitler konmuş. Ama biz dernek olarak tecrübelerimizden biliyoruz ki hiç bir çocuğun gelişimine limit koyamazsınız. Büyüyünce nasıl olacağını sadece bir kromozom fazlasına bakıp tahmin edemezsiniz. Eğitimle sağlıklı her Down sendromlu bireyin limitleri, becerileri , yapabilecekleri birbirinden farklı.

Gelecekleri noktalar da öyle. O yüzden kampanya teması olarak balonu seçtik. Limitimiz gökyüzü diyoruz ve balonlarımızı gökyüzüne bırakıyoruz. Bizi sınırlandırmayın. Fırsat ve imkan verin biz de gelebileceğimiz en üst limite ulaşabilelim.

Down sendromluların eğitimiyle ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu vurgulayan Bilgin, “En temel problem eğitimdeki ayrımcılık. Yasalarda düzenlemeler var ama uygulamada tam tersi oluyor. Aileler çeşitli yöntemlerle yıldırılarak çocukların diğer çocuklarla aynı sınıflarda okumaları engelleniyor. Öğretmenler, okul yönetimleri farklı gelişim gösteren çocukları sınıflarında, okullarında istemiyorlar. Kadro yetersizliği nedeni ile bu konuda eğitimi, bilgisi olmayan eğitimciler çocuklarımıza faydadan çok zarar veriyor. Özel alt sınıflarda okuyan çocuklar sadece zaman doldursun diye okullarda yer alıyor. İkincisi ise sorun yaşandığı zaman bunun hızla ve engelli çocuk lehine çözülebilmesi için bir takım yöntemler olmalı. Yani aile çocuğunu kabul etmeyen okulu nereye şikayet edeceğini bilmeli ve şikayeti sonucunda da çocuğun üstün yararı gözetilerek 10-15 gün içerisinde bu şikayet karara bağlanmalı. Aynı şekilde mahkemeler de bu konulardaki davaları hızla sonuçlandırmalı ve emsal teşkil edecek, caydıracak cezalar vermeli,” diyor..

ÜNLÜLER NE DİYOR?

Kampanyaya gönüllü destek veren 23 ünlü, Down sendromlu çocukların toplum tarafından desteklenmesi için ellerini taşın altına koyuyor, herkesi de bu konuda destek olmaya davet ediyor. İşte onların söyledikleri…

FUNKY C

Down sendromu genel olarak çok iyi bilinmiyor. İnsanların bu konuyu daha detaylı öğrenmeleri için kampanyaya destek veriyorum. Down sendromluların sosyal olarak katılabileceği daha fazla proje yapmamız gerekiyor.

CENK & ERDEM

Down Sendromlu  kardeşlerimizin gelişmesinde bizim de bir katkımız olsun istiyoruz. Aklımızdan çıkartmayalım ki Down Sendromu bir hastalık değildir !

BAHADIR EFE

Down sendromluların yeteneklerine bir şans verilmesi için kampanyaya destek veriyorum. Hiç unutmam; sekiz yaşlarındaydım; Tahir isimli Down sendromlu bir arkadaşım vardı. Birlikte çok yaramazlık yapardık;  evden kaçar, lunaparka giderdik. Yani onlar bizimle mutlu! Duyarlı herkesi kampanyamıza ve derneğimize destek olmaya çağırıyorum. Çünkü limitimiz gökyüzü, bizi havalara uçurun hadi!

LEYLA ALATON

Her zaman çocukların yanındayım, çocukların olduğu her kampanyaya destek veririm. Bu nedenle bu kampanyaya destek veriyorum. Yaptıkları tüm sergilere katıldığım için Down sendromlu çocuklarla tanışıklığımız var. Onların eserlerini alıyorum ve bundan özel bir zevk duyuyorum. Çok da başarılılar.Çocuklar için yapılan her türlü sosyal sorumluluk projesi insana inanılmaz bir manevi tatmin veriyor. Herkese tavsiye ederim.

FARUK SÜREN

Bazılarımız farklı bir şekilde dünyaya gelebiliyor. Dünyaya geliş şekilleriyle de belki genelden biraz uzaklaşmış oluyorlar, farklılıkları var. Belki o farklılıklarını yenmeleri için, hayata karışabilmeleri için yardımcı olup, dertlerini paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Down Sendromlular bizden farklılar ama aslında hepimiz aynıyız.

NEBAHAT ÇEHRE

Hayat hepimiz için çok güzel. Onu çok iyi değerlendirelim . Herkesin güzel hayat yaşamasını diliyorum.

BURÇİN

Bu kampanyaya destek vererek arkadaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Down sendromlular özel insanlar. Bir eğitim almak onların da hakkı. O yüzden elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. En son Kıbrıs’ta Halam Geldi diye bir film çektik. Benim çocuğumu oynayan Görkem Down sendromluydu. Bir gün setten çıktık, çok yorgundum, sıcak ve stresten dolayı ağlamıştım. Bunu gördü ama tüm gece bir şey sormadı bana. Ertesi gün akşamüstü ‘Ne oldu sen dün gece niye ağladın neye üzüldün?’ diye sordu. Başka kimse bu kadar hassas davranmadı. Hala benim için çok özeldir. Aramızda bir kromozomun lafı olmaz!

ÖZGE UZUN

Kampanyaya destek veriyorum çünkü bu her şeyden önce bu bir insanlık görevi. Down sendromlu çok kişi tanıyorum. Anı derseniz yüzlerce var. Bugün yaşadığımız bile bir anı. Herkes burada, siz neredesiniz?

YUSUF ÇİM

Onlarla çok güzel bir yola çıktığıma inanıyorum.  Ve bugün de buradayım. Yılbaşında bir yılbaşı kartı çekimi yaptık . Çekimi Down Sendromlu arkadaşlarımla gerçekleştirdim. Ben onlarla çok mutluyum. Herkesin onlara destek vermesi, onların yanında olması, onları dışlamamaları gerektiğini düşünüyorum.

SABA TÜMER

Bu çocukları gerçekten çok önemsiyorum ve eğitimlerinin çok önemli bir konu olduğuna inanıyorum. O yüzden kampanyaya destek olmam istendiğinde hemen ‘Evet’ dedim. Down sendromu bir hastalık değil. Erken harekete geçerek, eğitimle çok yol alınabileceğini biliyoruz. Onun için Down sendromlu çocuğu olan herkesin, durumu erken anlayıp, çocuklarının eğitimlerine önem vermelerini diliyorum. Eğitimle her şey çok daha güzel olur.

CEM HAKKO

Bu güzel kardeşlerime hayata dair daha güzel bir renk sunabilmek için, dünyayı daha güzel gösterebilmek için, mutlu olmaları için destek veriyorum. Hepimizin burada olması lazım. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Hep beraber yardıma koşalım.

AYŞE ARMAN

Teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Down Sendromu bir hastalık değil. Doğuştan gelen ve hiçbir zaman geçmeyecek genetik bir farklılık. Öğreniyorlar ama biraz geç. İçlerinde çok yeteneklileri var. Üniversite okuyanları var, çok iyi yüzenleri var, tiyatro yapanları var. Bizi havalar uçurun derken, bizim de mutlu olmamızı sağlayın diyorlar  Haklı olarak okuyabilmek, çalışabilmek, üretebilmek ve kendi başlarına hayatlarını sürdürebilmek istiyorlar. Yani eğitim bursu verin, iş imkanı sağlayın diyorlar. Stüdyoya girdiğimde beni İrem ve Uğur fotoğrafladı. Müthiş eğlendik.O stüdyodan ayrılırken kendimi çok mutlu hissettim Proje, süper bir proje

MUSTAFA ÜSTÜNDAĞ

Down sendromlular pırlanta gibi çocuklar.Eğer bir faydamız dokunacaksa, çorbada bizim de bir tuzumuz olsun. Rabbim kimsenin yüreğine engel vermesin. Geri kalan bütün engeller çözülür.

BÜLENT ŞAKRAK

Aslında destek vermiyoruz, destek alıyoruz. Bu noktada desteğe ihtiyacı olan onlar değil, biziz biraz. Mesaja ihtiyaçları yok aslında ama birlikteyiz, hep de beraber olacağız inşallah.

SELİM ERDOĞAN

Bir arkadaşımın Down sendromlu bir çocuğu var. Kaş’la Meis arasındaki yüzme yarışlarına katıldı ve çok başarılı oldu. Bu bile onların bizden bir farkı olmadığının göstergesi. Biz beraberiz. Bunun herhangi bir şekilde ayrı düşünülmesi tuhaf geliyor.

SELİM BAYRAKTAR

Hiç kimse birbirinden farklı değil, o yüzden buradayım. Benim kuzenimin oğlu DS’lu. Onda gördüğüm saf sevgiyi başka hiçbir şeyde görmedim. Onların yanında olalım, onları farklı görmeyelim. Bu bir özür değildir. Bu bir yaşama biçimidir. Onların var olma biçimidir. Onlar nasıl var oluyorsa, onların yanında olmamız gerekiyor.

İNCİ TÜRKAY

Sihirli Annem dizisinde oynarken küçük bir DS’lu arkadaşımız boynuma sarılıp “Senin sayende gülüyorum, yemek yiyorum ve mucizelere inanıyorum” demişti. O benim için unutulmaz bir anıydı. Onları başka bir yerde görmeyelim. Hepimiz el ele tutuşursak eğer çok aydınlıklara gideriz.

NAİL KIRMIZIGÜL

Down sendromluların aramızda, yanımızda, hayatın içinde olmaları gerekiyor. İş hayatında, eğitim hayatında olmaları gerekiyor. Sokakta, cafede, sinemada, tiyatroda, etkinliklerde hem izleyici, hem katılımcı olarak bizlerle olmaları gerekiyor. Bu nedenle bu kampanyayı destekliyorum. Çekimler sırasında bir sürü, pırıl pırıl arkadaşlarım oldu benim ve bu dostluğumu, arkadaşlığımı onlarla devam ettireceğim. Farkında olalım, bu farklılığı gerçekten ama gerçekten çok seveceksiniz.

MENDERES SAMANCILAR

Bu bizim birincil görevlerimizden biri. İnsan olan ve yüreği olan herkesin bu oluşumun yanında olması gerekir. Bir arkadaşımın Mardi’de yaşayan Down sendromlu 16-17 yaşında çok sevimli bir kardeşi var. Uzun zamandır dinlemediğim klasik müzikleri ondan dinledim.

HAZAR ERGÜÇLÜ

Daha önce hiç DS’lu biriyle bir anım olmamıştı ama çekimler sırasında Beyza, Robert ve Gökha’la çok eğlendim. Çok sevgi dolular ve onlarla birlikte vakit geçirdiğim için çok mutlu oldum. Herkesin elinden geldiğince bu kampanyaya destek olmasını diliyorum.

BEGÜM BİRGÖREN

Sadece yan yana olalım istedim. Hep birlikte, yan yana, bence hiçbir sıkıntı olmadan yaşarız gideriz.

GÖZDE KANSU

Çalışma hayatında özellikle destek görmeleri gerektiğine inanıyorum. Yapacakları çok iş var ve çok yetenekli olduklarını düşünüyorum. Down sendromlularla beraber yemek yaptık, servis yaptık, para kazandık bir Cafe’de. Çok güzel bir gündü. Onlar gerçekten arkadaşınız olabilirler. Bu konuda algınızı değiştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here