Elektrik Çarpması

Elektrik Çarpması
Elektrik Çarpması

Elektrik çarpmasına bağlı belli başlı dikkat edilmesi gereken tehlikeli birkaç durum şunlardır: 1- Kalp durması veya kalpte ritm bozukluğu, 2- Yanıklar, 3-Felçler, beyin kanamaları Derinin direnci en fazla ayak tabanları ve avuç içlerindedir. Direncin daha az olduğu ıslak yerlerde akım daha derin dokulara iletilir. Elektrik yanıklarında cilt altı dokular ve iç organlarda hasar daha fazla olduğu için dışarıdan pek bir şey görülmez Elektrik çarpmasına bağlı sıçramalardan dolayı darbeler olabilir.

Elektrik çarpması anında yapılacaklar/Acil Müdahale

Elektrikle temas devam ediyorsa sigorta/şalter/elektrik düğmesi ne varsa en kısa yoldan elektriği kesin. Elektrik kesilemiyorsa iletken olmayan bir kumaş (ıslak olmayan bir kazak, atkı vs) ile çocuğu sarıp hemen elektrik kaynağından çekin.

Solunum ve kalbini kontrol edin, gerekiyorsa kalp masajı ve suni solunum başlayın.

Solunum başlar başlamaz acil servise götürün.

Elektrik çarpmasının geç komplikasyonları

• Kas hasarları ve kas erimesi sonucu kana karışan kas proteinlerinin böbrekte çökelmesi ve idrar süzülmesine engel olması ile seyreden böbrek yetmezliği (Daha çok yüksek voltajlı veya düşük voltajlı ama uzun süren çarpmalarda görülür)

• Göz hasarları, retina ve kornea yaralanmaları, katarakt

• Kaslarda canlılık kaybına bağlı kangrenler

• Dokularda oksijenlenme bozukluğu ve enfeksiyonlar

Ağız kenarı, dudak bileşke yerinde yanıklar ıslak olduğundan ve burada ileti daha fazla olduğu için çocuklara özgüdür. Buralarda 1 -2 hafta sonra yumuşama, gevşeme, kanamalar ve enfeksiyonlar görülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here