Emzirirken Dövme Yapılabilir mi?

Emzirirken Dövme Yapılabilir mi?
Emzirirken Dövme Yapılabilir mi?

Emzirirken dövme yaptırılabilir mi?

Yurt dışındaki kadar sık uygulanmasa da, son yıllarda ülkemizde de kullanımı giderek artan dövmenin, emziren annelerde ne kadar güvenli olduğu sorusu, zaman zaman bize de gelmektedir.

Kısaca cevaplamak gerekirse emziren bir annenin dövme yaptırmasında doğrudan bir  sakınca  yoktur. Dövme yaparken kullanılan mürekkep molekülleri anne sütüne geçemeyecek kadar büyüktür. Dolayısıyla bebeğinizin anne sütü  aracılığıyla dövme  yapılan mürekkebe maruz kalması imkânsızdır.

Peki hiç mi sakıncası yok?

Daha önce de belirttiğim gibi doğrudan hiçbir sakıncası yoktur ancak  bazı  noktalara dikkat  edilmezse dolaylı bazı sakıncaları olabilir. Hem sizin, hem bebeğinizin sağlığı için risk yaratacak olan olası tehlike, dövme yapılması sırasında özellikle de kan  yoluyla bulaşan herhangi bir enfeksiyona maruz kalmanızdır. Bilindiği üzere dövme iğne ile yapılan bir işlemdir, bu  nedenle eğer yeterince steril koşullarda yapılmazsa, dövme nedeniyle, kanla bulaşan HIV (AIDS) veya Hepatit B, Hepatit C gibi bazı enfeksiyonlar hem size bulaşabilir,  hem de anne sütü aracılığıyla bebeğinizi tehdit edebilir.  Bu nedenle Eğer dövme yaptırmayı planlıyorsanız,  öncelikle bu  dövmeyi yapan kişinin steril ve  tek kullanımlık eldiven kullanmasına dikkat etmeniz gerekir, ancak bundan daha da  önemlisi  kullandığı aletlerin tamamen steril olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aletleri  hangi  yöntemlerle  sterilize  ediyor, bu  konuda  gerekli  ruhsat ve  izin  belgeleri  var  mı  gibi  ayrıntılar  dikkat  etmenizi  özellikle  öneririm.

Dövme yaptıran ve emziren bir anne nelere dikkat etmelidir?

İşlemden sonra bu bölgenin temizliğine dikkat etmeli, gerektiğinde antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Olası bir cilt enfeksiyonu belirtisi olabilecek,  dövme  yapılan  bölgede ciltte kızarıklık,  şişlik ve ağrı gibi durumlar yakından takip edilmelidir.  Herhangi bir cilt enfeksiyonu olması  direk olarak bebeğinizde herhangi bir risk yaratmaz.  Ancak bazen iyileşmesi için antibiyotik kullanmanız gerekebilir.  Antibiyotik önerildiği durumlarda doktorunuza emzirdiğinizi ve bu nedenle emzirmeye uygun bir antibiyotik verilmesi konusunda bilgi verebilirsiniz. En doğrusu dövme yaptıran bir bayanın Hepatit ve HIV (AIDS) gibi enfeksiyonlar açısından taramaları yapılmalıdır, zaten genellikle bu testler gebelik sırasında da yapılmış olur, risk  durumunda tekrarlanması gerekebilir.

Bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım, insanlar  bazen  yaptırdıkları dövmeden  sıkılırlar  veya  çeşitli  nedenlerle  bundan kurtulmak  isterler,   bazen bu soruyla da karşılaşıyoruz, “Daha önce yapılmış bir dövmenin Lazer yöntemiyle çıkarılması güvenli midir?”   Evet bu da emziren bir anne için gayet güvenli bir işlemdir…

Sağlıcakla  Kalın.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, “Anne Sütü ve Emzirme” ile çeşitli sağlık konuları hakkında bilgiler veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here