Ev Tozu Alerjisinde Önlemler

Ev Tozu Alerjisinde Önlemler
Ev Tozu Alerjisinde Önlemler

Ev ortamında tozların etkili biçimde azaltılması mümkündür. Astım, saman nezlesi ve egzema gibi alerjik hastalıklara neden olan ev tozu akarları, kedi ve köpek tüyü alerjenlerinin odalarda azaltılması ile bu hastalıkların belirtileri de azaltılabilir. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki,yüksek etkinlikte hava ve vakum temizleyicilerin, akar öldürücü ilaçların kullanılması ve yatak odası çevre kontrol önlemlerinin (toz geçirmeyen yatak-yastık-yorgan kılıfları) alınması, alerjik rinit (saman nezlesi) (1,2), alerjik astım (2,3) ve alerjik egzama (4) gibi hastalıklarda hastalık belirtilerini azaltmakta, ev içindeki akar (5), köpek (6) ve kedi (7) tüyü gibi güçlü alerji uyarıcı özelliği olan toz miktarını azaltmaktadır.

Ev tozu alerjisi belirtilerini azaltma

Yüksek etkinlikte hava temizleyici ve vakum süpürgelerin birlikte kullanılması sonucunda ev tozu akarlarına bağlı alerjik astımı olan hastalarda hastalık belirtileri hafiflemektedir. (8). Alerjik bünyeli ebeveynlerin çocuklarında 3 yıl süreyle yüksek etkinlikte vakum süpürge, vinil döşeme, toz geçirmeyen yatak örtüleri ve sıcak suda yıkanabilen oyuncak kullanıldığında yataktaki ve odadaki akar, kedi ve köpek alerjenlerinin, bu önlemleri almayanlara göre büyük oranda azaltıldığı gösterilmiştir (9). Anne ve babası alerjik bünyeli bebeklerin ebeveyn ve bebek odalarında aynı önlemler gebeliğin başlangıcından itibaren uygulandığında bu odalardaki ve yataklardaki akar miktarının önlem alınmayan ailelerle karşılaştırıldığında büyük oranda azaldığı, bu azalmanın bebek 1 yaşına ulaştığında da devam ettiği gösterilmiştir (10).

Kaynaklar

1. Seikh A, Hurwitz B. House dust mite avoidance measures for perennial allergic rhinitis. Cochrane Database Syst Rev. 2001;(4):CD001563.

2. Reisman RE, Mauriello PM, Davis GB, Georgitis JW, DeMasi JM. A double-blind study of the effectiveness of a high-efficiency particulate air (HEPA) filter in the treatment of patients with perennial allergic rhinitis and asthma. J Allergy Clin Immunol. 1990 Jun;85(6):1050-7.

3. Eggleston PA, Butz A, Rand C, Curtin-Brosnan J, et al. Home environmental intervention in inner-city asthma: a randomized controlled clinical trial. Ann Allergy Asthma Immunol. 2005 Dec;95(6):518-24.

4. Tan BB, Weald D, Strickland I, Friedmann PS. Double-blind controlled trial of effect of housedust-mite allergen avoidance on atopic dermatitis. Lancet. 1996 Jan 6;347(8993):15-8.

5. Bellanti JA, Zeligs BJ, MacDowell-Carneiro AL, Abaci AS, Genuardi JA. Study of the effects of vacuuming on the concentration of dust mite antigen and endotoxin. Ann Allergy Asthma Immunol. 2000 Feb;84(2):249-54.

Diğer kaynaklar

6. Green R, Simpson A, Custovic A, Faragher B, Chapman M, Woodcock A. The effect of air filtration on airborne dog allergen. Allergy. 1999 May;54(5):484-8

7. Wood RA, Johnson EF, Van Natta ML, Chen PH, Eggleston PA. A placebo-controlled trial of a HEPA air cleaner in the treatment of cat allergy. Am J Respir Crit Care Med. 1998 Jul;158(1):115-20.

8. Warner JA, Frederick JM, Bryant TN, Weich C, et al. Mechanical ventilation and high-efficiency vacuum cleaning: A combined strategy of mite and mite allergen reduction in the control of mite-sensitive asthma. J Allergy Clin Immunol. 2000 Jan;105(1 Pt 1):75-82.

9. Simpson A, Simpson B, Custovic A, Craven M, Woodcock A. Stringent environmental control in pregnancy and early life: the long-term effects on mite, cat and dog allergen. Clin Exp Allergy. 2003 Sep;33(9):1183-9

10. Custovic A, Simpson BM, Simpson A, Hallam C, et al. Manchester Asthma and Allergy Study: low-allergen environment can be achieved and maintained during pregnancy and in early life. J Allergy Clin Immunol. 2000 Feb;105(2 Pt 1):252-8.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here