Eyvah Hamileyim

Sevgili anne adayları, çok sevdiğim bir hastamın annesi bakın hamilelikle ilgili duygularını ne kadar güzel aktarmış, Suna Hanımın yazdığı, hepinize çok faydası olacak bu yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim.

Mide bulantıları, uykusuzluklar, nefes darlıkları, hareket etmede kısıtlılıklar, kaygılar, korkular, bebeğimin gelişimi iyi mi endişesi… Ve dahası, doğumdan sonra dakika başı uyanan sürekli ağlayan bir bebek, gece gece uyku bölünmeleri, emzirme- alt değişme- gaz çıkarma- uyutma kısır döngüsü.

Annelik onu gerektiriyorsa yaşarım

Sevgili anne adayları, yukarıda bahsettiğim durumları size sürekli hatırlatacak, annelik sevincinizi kursağınızda bırakacak o kadar çok insan var ki. Siz anne olmayı hayal ederken bunları hesaba katmamıştınız eminim. Herkes sizi kötüye koşullandırarak, size iyilik yaptığını düşünecek ve kendi gebeliğinden hep olumsuz tecrübelerini paylaşacak. Hazırlıklı olun. Yapacağınız en iyi şey kulak tıkamak, “annelik onu gerektiriyorsa yaşarım” deyip sakin kalmak. Ben öyle yaptım. Bu yazıyı 6 aylık anne olarak yazıyorum. Gebelik sürecini bir de benden dinleyin.

Gebelik süreci

Planlı bir hamilelik gerçekleştirdim ve şükürler olsun nasip oldu. Her anne adayının yaptığı gibi ne yaşasam internette araştırdım ilk başta. Sonra baktım ki annelerin toplandığı forum tarzı sitelerde anneler bilmeden birbirlerinin kaygılarını körüklüyor. Her annenin geçmişi, fiziksel özellikleri, genetik yapıları vs. farklı iken aynı kişilermiş gibi birbirlerine örnek veriyor.

Örneğin, kimisi “şeker yüklemesi yaptırdınız mı?” diyor. Yarısı onaylıyor yarısı karşıyım diyor. Ki böyle bir durum her annenin gebe kalma yaşı, kilosu bir takım testler sonucu ancak doktorun önereceği bir durum.

Ve daha birçok iç karartıcı örnek

İnsanlar okumak ve danışmaktan ziyade internetten kim olduklarını bilmeden yazıştığı insanlara nasıl güven duyuyor anlam veremedim. Şöyle bir silkelendim ve yazılarını okuduğum kişilerin uzman doktor olmalarına özen gösterdim. Fark ettim ki, ihtiyacım olan, bilgisine güvendiğim, içime sinen bir doktor ve gebelik sürecinde hafta hafta bilgi veren bir başucu kitabı.

Okudum ve öğrendim. Ben ne yaşarsam bebeğim hissediyor. Hüznümü de, mutluluğumu da. “Daha dünyaya gelmemiş o masum meleğime kaygılarımı yaşatmak haksızlıkolur” dedim kendi kendime.

Daha çok bana anneliğin çok güzel bir duygu olduğunu anlatan insanlarla sohbet ettim. “Odamdaki beşiğin içinde ne de güzel uyuyacak kim bilir? ” diye hayaller kurdum. Hep konuştum karnımı okşayarak, şarkılar söyledim. Etrafımda koşturan her çocukta bebeğimi hayal ettim. 7/24 benimle olan meleğime her tekme atışında “annen burada, korkma” dedim. Sağlıklı beslendim ve kendime dikkat ettim.

Size de tavsiye ederim. Annelik her annede tarifi bambaşka olan eşsiz bir duygu. Başta bahsettiğim durumlar ise bu eşsiz duygunun tuzu biberi. Bu duyguyu gebelik döneminden itibaren yeşertin içinizde. Bebeğinizin ihtiyacı olan şey, bedenen ve ruhen sağlıklı bir annedir. Bunu daima hatırlayın.

Bu dönemi “Eyvah hamileyim” den “İyi ki hamileyim” e dönüştürmek sizin elinizde. Doğumdan sonra özleyeceğiniz kıymetli zamanları yaşıyorsunuz. Tadını çıkarın.

Mutlu olun ve öyle kalın…

Suna Mollahüseyinoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here